Son Haberler

Mantar Nasıl Haşlanır?

-
Eylül 5, 2022
Mantar Nasıl Haşlanır?

Mantar Nasıl Haşlanır?

Muhtemelen çocukluğu 80’ler ve sonrasına denk gelen herkesin mantarla ilk tanışma hikâyesi Şirinler’e dayanır. Mantar ismi reelinde bir canlılar alemine verilen isimdir. Mantar aleminin araştırılması uzmanlık gerektiren ve aşırıca detaylı bir mevzu olduğu için biz burada sadece yenilebilir mantar cinslerinden misallere ve bunların pişirilme biçimlerine yer vereceğiz.

Mantar Nasıl Arınılır?

Mantar yıkanmaz silinir lafını kesinlikle duymuşsunuzdur. Bunun nedeni ise mantarın oldukça sulu bir yapısı olması ve yıkanarak daha da fazla su sürüklemesinin yasaklanmak istenmesidir. Bu tezin doğruluğunu korunanlar olduğu kadar mantarın az ölçüde su sürüklediğini ve bunun lezzet anlamında çok tesiri olmadığını korunanlar da vardır. En sıhhatli ve lezzetli mantar arınma usulü ise atama ve ardından silme adımlarının takip edilmesinden ibarettir. Özellikle en sık harcanan mantar olan kültür mantarının şapka kısmındaki ince çeper soyulur. Sap kısmı da bir bıçak desteğiyle ince bir tabak halini atanır. Daha sonra pak nemli bir bezle silinir. Kanlıca mantarı cinsindeki mantarların kıvrımlı kısımlarını ise bir diş fırçası ya da varsa mantar fırçanız desteğiyle arınabilirsiniz.

Mantar Nasıl Haşlanır?

Taze mantarlar kısa müddette bozulduğu için kullanım ömrünü azıcık daha uzatmak ismine haşlama usulü seçim edilebilir. Seçenek olarak perhiz yarıyılındaysanız ya da hiç yağ harcamamanız gereken bir vaziyet varsa mantarı sotelemek yerine haşlayarak kullanabilirsiniz. Salatalarınız için de seçenek bir garnitür olarak haşlanmış mantarı seçim edebilirsiniz. Mantarlarınızı haşlayacaksanız yukarıyadaki gibi silme ve atama usulleri yerine dolaysız yıkayarak da arınabilirsiniz. Sap ve şapka kısımlarını ayırdıktan sonra yayvan bir tencerenin içerisinde limon suyu, tuz ve su ile haşlama suyunu hazırlayın. Sap ve baş kısımları ayrılan mantarları tencereye ilave edip suyun kaynamasını bekleyin. Bu arada limonlu suda bekleyen mantarların kararmasını da yasaklamış olacaksınız. Suyun kaynamasının ardından tencerenizin kapağını kapatın ve 4-5 dakika haşladıktan sonra ocağın altını kapatın ve tencerenin kapağını açın.

Bu evreden sonra mantarlarınızı sıcak olarak kullanmayacaksanız suyun içerisinde soğutun. Soğuyan mantarları pak sırça kavanozlara koyarak buzdolabında vasati 1 ay saklayabilirsiniz.

Yarım kilo kültür mantarı
Yarım limon suyu
1 çay kaşığı tuz
1 su kadehi su

Yenilebilir Mantar Cinslerinden Misaller:

Şapkalı Mantar Kültür Mantarı: En öğrenilen ve sık harcanan mantar cinsi bir kültür mantarı olan şapkalı mantardır. Toprak üstünde bulunan beyaz şapkası ve sapı harcanabilir. %90’a yakın bir kısmı sudan alana kazanç. Az ölçüde karbonhidrat ve yağ barındırır. Mantarın içerisinde bulunan proteinin takribî %70’i sindirilebilir proteindir.

Kaz Ayağı Mantarı: Bu mantar değişik yörelerde değişik adlarla öğrenilmektedir. Giresun’da tavuk mantarı, Trakya bölgesinde kaz ayağı, Bolu’da bal kadın adlarıyla öğrenilmektedir. Oldukça lezzetli ve değerli bir mantardır. Buna göre maliyeti de uygundur. Tadı tavuk etine eş. Giresun bölgesinden aldığı ad da buradan kazanç. Tavuk tirmidi olarak da öğrenilir. Sarih turuncu veya sarımsı bir renge sahiptir. Şapkasının altındaki kısmı akordiyonu anımsar.

Yumurta Mantarı: Bu mantarın bir öbür ismi de imparator mantardır. Turuncu bir şapkası vardır. Sarı göbelek, gelin mantarı adlarıyla da öğrenilir. Ormanlık alanlarda bol bahar yağışlarının ardından yalnızca Nisan ve Mayıs aylarında görülen ve bir araya gelmesi oldukça güç olan bir mantardır. Dolayısıyla daha yüksek maliyetlere satılır. Tadı balık etini anımsar ve hoş kokuludur.

Kuzu Göbeği: Ülkemizde bol ölçüde bulunan ve yaygın kullanımı olan mantar cinslerinden biridir. Oldukça nefis bir tada sahiptir. Şubat ve Haziran ayları arasındaki yarıyılda ormanlarda tek tek ya da gruplar halinde ortaya çıktığı görülür. İpe dizilip kurutulduktan sonra da satılmaktadır.

Sütsüz Mantar: Yapışık bir yapıya sahip olan sütsüt mantarın baş kısmı huni biçimindedir ve ortası çukurdur. Şapkasının dış kısmı akordiyonu anımsar. Temmuz ve Ocak ayları arasındaki yarıyılda yetişir. Beyazdır ancak ihtiyarladıkça daha sarımsı bir renk alır ve esmer kirler oluşur. Pişirilmeden evvel tuza yatırılıp acısının çıkması beklenir. Dolgun ve etli bir mantar cinsidir.

Kırmızı Reishi Mantarı: Ebedilik mantarı deyimini dinlediğinizde usunuza gelmesi gereken mantar cinsidir. Bu mantar rehabilitasyon emelli kullanılan bir mantar cinsidir. Çayı, kahvesi ve çorbası satılmaktadır. Bu mantarın kullanımı takribî 1800 sene evveline ve Çin’e dayanmaktadır. Reishi mantarı her yaşta genç ve zinde bir beden ile zeka ile vücudun yanı gizeme uzun bir yaşam sürmeyi vadeder. Kan dolaşımını kumpaslar, kalp krizine karşı gözetici tesiri vardır. Kansere karşı gözeticidir. Bu nedenle özellikle ailesinde kanser geçmişi olan bireylerin kullanması önerilir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir Bu özelliğiyle de genetik nedenlerden ya da ihtiyarlamadan dolayı yaşanabilecek hastalıklara karşı koruma sağlar. Bedendeki tonsinlerin atılmasına takviyeci olur. Kandaki oksijen seviyesini çoğaldırır. Bu sayede cilde daha fazla oksijen akışı sağlar ve cilt görünümünü iyileştirerek hoşlaştırır. Uyku kumpasının sağlanmasına ve korunmasına takviyeci olur. Kumpaslı kullanıldığında stres ve stres kaynaklı meselelerde iyileştirici tesiri vardır. Hepatit, karaciğer bozuklukları, kolesterol, bronşit, diyabet, yüksek tansiyon gibi problemlere karşı gözetici ve iyileştirici tesiri vardır. Ayrıca Aids ile savaştığı söylenmektedir. Dikkat edilmesi gereken en ehemmiyetli noktalardan biri 10 yaşın altındaki çocuklarda kullanımının yasak olmasıdır.