Son Haberler

Makarna Nasıl Haşlanır?

-
Eylül 10, 2022
Makarna Nasıl Haşlanır?

Makarna denildiğinde bir haylimizin usuna dar müddetlerdeki kurtarıcı kazanç. Özellikle üniversite yarıyıllarında talebe konutlarında kaçıncı defa piştiği artık anımsanmayan salçalı makarna da hatırı sayılır bir yere sahiptir, bunu inkâr edemeyiz. Makarna doğru haşlandığında ve doğru malzemelerle birleştirildiğinde bir bekâr yemeği olmaktan çıkıp akılda bir şefin elinden çıkmış muhteşem bir yemeğe dönüşmesi olasıdır. Akılda şefler deyince vaka öyle gözünüzde sihrimesin. Muhteşem makarna pişirmek o kadar da güç değil.

Haşlayacağınız makarna vaziyet buğdayından üretilmiş nitelikli bir makarna olursa lezzetli bir makarna elde etmemek gibi bir ünsünüz yok. Makarna tercihinden sonraki safha ise tencere tercihi. Öyle elimizin altına gelen tencereyi kapıp içinde su doldurmuyoruz. Makarna tenceresi su kapasitesi fazla olan yüksek bir tencere olmalıdır. Makarna az suda pişmez, yapışma tehlikeyi çoğalır. Bol su alacak bir tencere seçip 4’te 3’namı su ile doldurursanız hem taşma tehlikesini önlemiş olursunuz hem de makarnanızı düzgün pişirecek kadar suya teslim edersiniz.

Makarna Nasıl Haşlanır?

İdeal makarna pişirmek 10-100-1000 kaidesine dayanır. 10 gram tuz, 100 gram makarna ve 1000 gram başka bir deyişle 1 litre su size ideal makarna pişirme oranını verir. 1 yemek kaşığı tuz takribî 38 gram eder. 1 koli makarna vasati 500 gramdır. Dolayısıyla şayet 1 koli makarna haşlayacaksanız 5 litre su ve 1.5 yemek kaşığı tuz yeterli olacaktır.

Makarna suyuna tuz ilave etmenin zamanını iyi ayarlarsanız hem suyun kaynama süresi uzamaz hem de makarnaya nüfuz etmesi için yeterli süresi olacaktır. Bunun yolu da oldukça kolay, su kaynadıktan sonra tuzu ilave edin, birkaç dakika daha kaynatıp makarnaları suyla buluşturun. Fazla tuz kullandıysanız ve bunu pişirme esnasında fark ederseniz tencereye hemen bir adet atanmış patates atın. Yeniden derman olmazsa makarnayı süzdükten sonra abartmadan soğuk suyun altına tutun.

Şayet nitelikli bir makarna aldıysanız tencerenin dibine yapışma tehlikeyi yoktur ancak yeniden de tencereye bir iki damla sıvıyağ damlatabilirsiniz. Makarnanızı suyla buluşturduktan sonra tencerenin kapağını kapatmak gibi bir kusura sakın düşmeyin. Tencerenizin kapağı sarih kalsın ve 2-3 dakikada bir makarnanızı karıştırın. Makarnanızı karıştırmazsanız homojen bir pişirme olmaz ve bazı taneler fazla yumuşarken kimileri sert kalır. Makarnanızı al dente başka bir deyişle hafif diri hoşlanıyorsanız 7 dakika pişirmeniz yeterli olacaktır. Azıcık daha yumuşak hoşlanıyorsanız 9 dakika, çok yumuşak olmasını istiyorsanız 11 dakika yeterlidir. 11 dakikanın üzerine çıkmak tehlikelidir, 9 dakika idealdir.

Artık sona yanaşıyoruz. Makarnanız haşlandı, gizeme süzme harekâtına geldi. Sakın ama sakın makarnayı süzgece koyup musluk suyunun altında deviremeyin. Makarna yıkanmaz! İdeal olan pişirme suyunun yarısını süzüp içine bir o kadar soğuk içme suyu koyup tencerenin kapağını kapatarak 1 dakika dinlendirmektir. Daha sonra tamamını süzebilirsiniz. Şayet sos hazırlayacaksanız makarnanın pişirme suyundan da faydalanabilirsiniz, bu lezzet katacaktır.

Makarna sudan çıktıktan sonra kendi ısısıyla pişmeye devam eder. Bu sebeple sıcak soslanacak makarnaların al dente pişirilmesi ehemmiyetlidir. Son olarak makarnanızı bekletmeden soslayıp hemen servis yapın. Şayet sos kullanmayacaksanız 1 yemek kaşığı oda ısısındaki tereyağını tencereye koyup makarnanın kendi ısısıyla eritebilirsiniz.