Son Haberler

Makarna Kilo Aldırır mı?

-
Eylül 11, 2022
Makarna Kilo Aldırır mı?

Makarna Kilo Aldırır mı?

Makarna kimi zaman pratik bir akşam yemeği kimi zamansa toplandığı soslarla muhteşem bir lezzete dönüşebilecek bir yemek. Bütün de bu noktada bir haylimizin usunda beliren bir sual işareti var; makarna kilo aldırır mı? Temelinde bu sualin yanıtı çok net, makarna kilo aldırmaz! Makarnayı hazırladığınız yağlar ve soslar kilo aldırır.

Makarna karbonhidrat açısından zengin bir yiyecek cinsidir ve karbonhidratlar bedene gereksinimi olan enerjiyi verir. Şayet kilo almamak talihine verimli karbonhidratları almayı vazgeçerseniz beden gereksinimi olan enerjiyi adalelerden almaya başlar ve bu adale kaybına yol açar. Dolayısıyla kilo vermek ya da kilo almamak talihine iyi bir şeyler yapmaya çalışırken kendinize ciddi hasar vermiş olursunuz.

Makarna harcarken bunu protein ve muhtelif sebzelerle desteklemek oldukça ehemmiyetli zira makarnanın içerisinde bulunan karbonhidratlar bedende bulunan enzimler tarafından parçalarına dağılıyor ve kandaki şeker seviyesinin yükselmesine yol açıyor. Bu esnada beden kandaki şeker seviyesini klasiğe indirmeye çalışırken daha fazla insülin salgılıyor ve bu döngü bedenin yorularak tekerrür aç sezmesine yol açıyor.

Bütün bu evrede İngiltere’deki Surrey Üniversitesi’ndeki akademisyenler tarafından yapılan bir araştırma hakkında bilgi vermekte fayda var. Bu araştırmada makarnanın sıcakken değil de soğukken harcandığında bahsettiğimiz açlık döngüsünün yaşanma meseleyi ortadan kalkıyor. Bunun nedeni olarak da makarnanın piştikten sonra soğumaya vazgeçildiğinde moleküler yapısının değiştiğini ve mukavemetli nişasta biçiminde belirlenen bir yapı halini aldığını söylüyorlar. Bunun sonrasında bedenin makarnayı tıpkı lifler gibi idrak ettiğini, daha az ölçüde glikoz ürettiğini ve bağırsaklardaki verimli bakterilere destekçi olduğunu söylüyorlar. Bu araştırmada soğutulan makarnanın tekerrür ısıtıldıktan sonra vitamin bedellerinde bir farklılık olup olmadığı da kollanıyor. Birkaç gün süresince değişik şartlarda değişik kobaylarla yapılan araştırma neticesinde soğutulduktan sonra ısıtılan makarnanın daha verimli hale geldiğini ve kana karışan şeker oranının yarı yarıya eksildiğini söylüyorlar.

Makarna seçiminizi beyaz undan ya da kepekli undan yapılmış makarnalardan kullanmak yerine bütün buğday unundan yana kullanırsanız hem verimli karbonhidratlardan faydalanmış olursunuz hem de lezzetli bir makarna yiyebilirsiniz.

Makarna harcarken kilo almamak için bir öteki ehemmiyetli nokta akşam yemeği yerine öğle yemeğinde tüketmeniz.

Makarna harcadığınız gün yeterli karbonhidratı almış olacağınızdan değişik bir karbonhidrat ekmek, hamur işi, simit, poğaça vb. harcamamanız da oldukça ehemmiyetli.

Diyet yaparken harcadığınız haşlanmış makarna ölçüyü maksimum 1 su kadehi olmalıdır.

En başta bahsettiğimiz gibi kilo aldıran kısım genelde içerisine koyulan margarin ve soslar olduğu için bu noktaya da dikkat etmek lüzumlu. Kremalı, beşamel cinsindeki soslar seçim etmek yerine sebze ağırlıklı, domatesli soslar seçim edilmeli ve netlikle margarin kullanılmamalıdır.

Daha sıhhatli ve az kalorili bir makarna harcamak isterseniz alttaki tarifleri uygulayabilirsiniz.

Sebzeli Spagetti

Yapımı oldukça kolay ve lezzetli bir tarif sebzeli spagetti. Öncelikle yarım kutu spagetti başka bir deyişle çubuk makarnayı kutuda belirtildiği biçimde haşlayın. O esnada 1 adet kabak, 1 adet havuç ve 1 adet kerevizi rendeleyin. Tıpkı spagetti gibi uzun uzun biçimler veren bir rendeniz varsa daha hoş bir görüntü elde edebilirsiniz. Zeytinyağını tavada hafifçe ısıtıp ezdiğiniz sarımsakları soteleyin. Sarımsakların kokusu çıktığında rendelediğiniz sebzeleri de ilave edip istediğiniz yumuşaklığa geldiğinde altını kapatın. Sebzeleri bütün yumuşamadan hafif diri kalacak kıvamda vazgeçerseniz daha lezzetli olacaktır. Haşlanan makarnayı süzdükten sonra sotelenmiş sebzelerle bir araya getirin ve fesleğen yapraklarıyla süsleyip servis yapın.

Malzemeler

2 diş sarımsak
1 adet kabak
1 adet havuç
1 adet kereviz
Yarım kutu makarna bütün buğday unundan
3 yemek kaşığı zeytinyağı

Kurutulmuş Domatesli Penne Arabiatta

1 kutu penne makarnayı üzerindeki tarife uygun bir biçimde haşlayın. Kuru domatesleri bir kâsenin içine koyup üzerlerine sıcak su ilave edin ve yumuşamaya vazgeçin. Zeytinlerin çekirdeklerini çıkarın, domateslerin kabuklarını atayıp küp küp doğrayın. Sarımsakları ince ince kıyıp zeytinyağında hafifçe kokuları çıkana kadar kavurun. Ardından kuru domatesleri 2 – 3 parçaya ufalayıp ilave edin. Bir iki dakika çevirdikten sonra küp küp doğradığınız domatesleri ve zeytinleri ilave edip altını kısarak birkaç dakika da bu biçimde pişirin. Altını kapattıktan sonra tuz, pul biber ve karabiber ilave edip makarnayla bir araya getirin.

Malzemeler

1 kutu penne makarna bütün buğday unundan
4-5 adet domates
3 diş sarımsak
10-15 adet kurutulmuş domates
10-15 adet siyah zeytin
3-4 yemek kaşığı zeytinyağı
Karabiber, pul biber
Deniz tuzu

Ton Balıklı Ispanaklı Makarna

1 kutu makarnayı üzerinde yazan tarife göre haşlayın. O esnada ıspanakları hoşça yıkayıp elinizle parçalara ayırın. Makarna haşlandıktan sonra suyunu süzüp bir kenara ayırın. Yıkayıp arındığınız ıspanakları tencerenin içine ilave edip karıştırın ve ayırdığınız makarna suyundan yarım su kadehi üzerine ilave ederek zeytinyağını da koyduktan sonra tencerenin ağzını kapatın. Makarnanın ısısıyla 5-10 dakika bekleyin. Bu sırada ıspanak ve makarna tatlarını birbirilerine vermiş olacak. Servis tabağına aldığınızda light ton balığı ve cherry domatesleri ilave edip azıcık deniz tuzu serperek tüketin.

Malzemeler

1 kutu burgu makarna bütün buğday unundan
Yarım kilo ıspanak
2 kutu light ton balığı
10-15 adet cherry domates
3-4 yemek kaşığı zeytin yağı
Deniz tuzu