Son Haberler

Magma Kek (Magma Pasta)

-
Eylül 16, 2022
Magma Kek (Magma Pasta)

Magma Kek Magma Pasta

İsmi kek olabilir ama bu sanki nefis bir pasta. isminden de anlaşılabileceği gibi ortasında saklı bir lezzet gizli. Bugün farklı bir şeyler sınamak ve yiyenleri afallatmak istiyorsanız bu tarif bütün size göre.

Magma Kek için Malzemeler

Keki için:

1 su kadehi süt 1 su kadehi toz şeker 3 adet yumurta Yarım su kadehi sıvıyağ 2 su kadehi un 1 koli kabartma tozu 1 koli vanilya 1 tutam tuz 

Muhallebisi için:

4 su kadehi süt 1 kutu labne peyniri 2 yemek kaşığı un 3 yemek kaşığı nişasta 5 yemek kaşığı toz şeker 1 koli vanilya 1 yemek kaşığı tereyağı 

Magma keki yapmaya öncelikle muhallebiden başlıyoruz.

Bir tencereye 4 su kadehi sütü, 2 yemek kaşığı unu, 3 yemek kaşığı nişastayı, 5 yemek kaşığı toz şekeri alıp hoşça çırparak pişirmeye başlıyoruz. Malzemeler iyice karıştığında 1 koli vanilyayı ilave ediyor ve karıştırmaya devam ediyoruz. Muhallebi kıvamına gelip kaynarken göz göz olduğunda altını kapatıp 1 yemek kaşığı tereyağı ilave ediyoruz ve beklerken pişmeye devam etmemesi için bir zaman çırpma teli ile çırparak ısısını düşürüyoruz. Daha sonra soğuması için bir kenara alıyoruz.

Keki için yumurta beyazını bir tutam tuz ile iyice çırpıyoruz. Ayrı bir kenarda yumurta sarıları ve toz şekeri çırpıp krema kıvamına getiriyoruz. Yavaş yavaş sütü ve sıvıyağı da ilave edip çırpmaya devam ediyoruz. Bir kenarda unu, kabartma tozunu ve vanilyayı iyice karıştırıyoruz. Yumurta beyazını yumurta sarısı karışımına ilave edip havasını söndürmeden alttan üste doğru spatula yarımıyla karıştırıyoruz. Daha sonra un karışımını elekten geçirip akışkanlarla birleştiriyoruz ve spatula dayanağıyla karıştırmaya devam ediyoruz.

Bu esnada soğuyan muhallebiye bir koli labne peyniri ilave edip çırpıyoruz. Şayet muhallebiden dolayı topaklar kaldıysa peyniri ilave etmeden evvel blender dayanağıyla pürüzsüz bir kıvam almasını sağlıyoruz.

Yağlanmış kelepçeli bir kalıba kek hamurunu döktükten sonra ortasından başlayarak usulca muhallebisini döküyoruz. 180 derecelik fırında 35 dakika pişirdikten sonra oda ısısına geldiğinde buz dolabına kaldırıyoruz ve en az 12 saat bekletiyoruz. Bu sayede muhallebi iyice donacak ve kestiğinizde ufalamadan servis edebileceksiniz.

Dilerseniz üzerini meyve ya da meyve sosları ile süsleyip servis edebilirsiniz.