Son Haberler

Londra’da Alışveriş Yapılacak Yerler

-
Eylül 2, 2022
Londra’da Alışveriş Yapılacak Yerler

Londra'da Alışveriş Yapılacak Yerler

Londra denilince akla Buckingham Palace, Big Ben, Tower Bridge, British Museum gibi görülecek yerler kazanç. Akla gelen bir öteki şey ise Londra’nın alışveriş açısından muhteşem bir şehir olduğudur. Her ne kadar sterlin öteki para cinslerine göre çok yüksek olsa da Londra’yı ziyaret edenler kendini alışveriş etmekten alıkoyamaz. 

Londra’da alışveriş yapılacak onlarca sokak, binlerce mağaza ve bir hayli seçenek mekân mevcuttur. Sizlere bunların arasında en popüler olanlardan ve en kaçırılmaması gerekenlerden bahsedeceğiz.

Oxford Street

oxford street

İnternette minik bir arama yapacak olsanız ya da seyahat kitaplarını şöyle bir karıştırsanız Londra’ da alışveriş yapılacak sokaklar arasında ilk karşınıza çıkan Oxford Street olacaktır. Bu sokak üzerinde suratlarca mağaza yer alır ve bu sokağa ilk adım attığınızda ne tarafa gideceğinizi, ilk hangi mağazaya gireceğinizi, nereden başlayacağınızı şaşırırsınız. Özellikle görmeniz gereken yerler arasında ise binlerce mahsule sahip olan Topshop, henüz Türkiye’ye gelmemiş fakat çok değişik tasarımları bünyesinde barındıran Urban Outfitters,  bizdeki Boyner gibi değişik marka ve mahsullere konut sahipliği yapan John Lewis, House of Fraser ve Debenhams, yeniden değişik ama daha lüks markaları kapsayan Selfridge’s ve Harvey Nichols, çok ucuza çok değişik şeyler bulabileceğiniz ama genelde oldukça kalabalık olan Primark, iç çamaşırı konusunda oldukça zaferli olan Ann Summers yer alır. Bunların dışında ise American Apparel, New Look, Oasis, Reiss, River Island, Tezenis, Warehouse gibi mağazalar ve şubeleri ülkemizde de bulunan ama daha değişik mahsullere rastlayabileceğiniz Çepere, Mango, H&M, Gap gibi mağazalar yer alır. 

Regent Street

regent street alışveriş

Regent Street Oxford Street ile Piccadily Circus’ ın ortasında yer alır. Bu anlamda alışveriş için Oxford Street’ e gittiğinizde Regent Street’e de gitmenizi tavsiye ederiz. Burada da yeniden dünyaca ünlü markaların mağazalarını ziyaret edebilirsiniz. All Saints, Michael Kors, Karen Millen, Armani Exchange, Barbour, Burberry ve Ted Baker bu sokakta yer alan markalardan sadece birkaç tanesidir. Buraya kadar gelmişken bu sokak üzerinde yer alan Hamleys’i de ziyaret etmeli ve binlerce oyuncağın içerisinde kaybolmalısınız. 

Bond Street

bond street

Şayet seçiminiz Alexander McQueen, Bottega Veneta, Bulgari, Chanel, Christian Dior, Dolce&Gabbana, Gucci, Hermes ya da Miu Miu gibi markalar ise bu sokak bütün olarak size hitap edecektir. Ayrıca Cartier, Chopard, Tiffany&Co ve Rolex Boutique gibi mağazaları da ziyaret etmeli, almasanız da mücevherlerin ve göz akdikeni saatlerin sihirli dünyasına adım atmalısınız. 

Covent Garden

covent garden

Covent Garden sadece alışveriş yapabileceğiniz bir yer olmanın çok ötesindedir. Alışveriş için mağazaları dolaşırken bir yandan da sokak sanatçılarını izleyebilir, publardan birinde bir alkol molası verebilir, akşam sahne alacak müzikallerden birisine bilet alabilir ya da kaldırımlara oturup renkli alanda olup biteni izleyebilirsiniz. Covent Garden Market’ in içinde yer alan minik minik mağazalardan, tezgâhlardan ya da Market dışında, bölge içerisinde yer alan onlarca mağazadan çok değişik ve hoş şeyler satın alabilirsiniz. 

Carnaby Street

carnaby street

Carnaby Street de tıpkı Covent Garden gibi Londra’nın renkli ve cıvıl cıvıl yerlerinden bir tanesidir. Burada da alışveriş yapabileceğiniz bir hayli mağaza yer alır. Bir de içerisinde bir hayli markayı barındıran Liberty yer alır ki, gitmişken burayı da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Carnaby Street de alışveriş arasında soluklanabileceğiniz sayısız cafe, bar ve restaurant da yer almaktadır.

Camden Town

camden town

Şayet daha seçenek bir şeyler almak, değişik insanlar görmek ve dünya mutfaklarından muhtelif yemekler sınamak istiyorsanız o zaman yolunuz kesinlikle Camden Town’ a düşmelidir. Burada bir hayli ikinci el mağazası, parti giysileri satan dükkânlar, eski plaklar bulabileceğiniz mağazalar ve Camden Lock Market yer almaktadır. Ancak dediğimiz gibi burası seçenek bir yerdir ve herkese hitap etmeyebilir. Natürel yeniden de Londra’ya kadar gelmişken birkaç saatliğine de olsa Camden Town ziyaret edilmelidir. 

Portobello Road Market

portobello road market

Notting Hill filminden sonra şanı artan Notting Hill’ de yer alan Portobello Road Market çok büyük bir bitpazarı olarak da anılır. Cumartesi günü buraya giderek antika parçalar, eski plaklar, değişik giysiler ve çok ucuza kitaplar satın alabilirsiniz. Ayrıca Notting Hill’de yer alan mağazaları ve kurulan tezgâhlardaki mahsulleri de tahlilinizi öneririz. 

Spitalfields ve Brick Lane Market


Bu iki rotayı tek bir başlık altında topluyoruz zira birbirlerine yürüyüş mesafesindeler ve birine gitmişken ötekisini kaçırmak olmaz. Şayet vintage mahsuller alakanızı çekiyorsa, değişik mutfakların lezzetlerinden tatmak istiyorsanız, ikinci el bir bisiklete lüzumunuz varsa ya da sabahın erken saatlerinde uyanıp güzel bir gün geçirmek, nefis bir bagel ve taze bir kahve ile güne başlamak istiyorsanız kesinlikle doğru yerdesiniz. 

Flower Market

columbia road flower market

Görsel: Maybeldner

Londra’ya turistik gezi yapan bir hayli bireyin öğrenmediği ya da kısa süresi olduğu için gitmeye fırsat bulamadığı bir yer Flower Market. Şayet bir Pazar günü Londra’da iseniz sabahın erken saatlerinde uyanmalı, sabah 8 de açılan ve takribî öğlen 3’e kadar sarih kalan bu pazarı kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Suratlarca değişik çiçek, çiçek tohumunun yanı sıra butikleri ile size değişik bir alışveriş tecrübeyi yaşatacak Flower Market aynı zamanda bir hayli sevimli cafeye de konut sahipliği yapıyor. Şayet şanslı iseniz ve hava da hoşse çok neşeli bir gün geçirmeniz garanti.

Harrods

harrods

Elbette Londra’ da alışveriş deyince Harrods ‘ ı sıçramak olmaz. Çok değişik bir dizaynı olan bu binada dünyaca ünlü markaların mahsullerini bulabileceğiniz gibi yemek kısmında çok nefis tadımlar yapabilir, Harrods temalı armağanlık eşyalarından satın alabilir ya da hiçbir şey almasanız da bu lüks ve değişik alışveriş merkezinde birkaç neşeli saat geçirebilirsiniz. 

Westfield


Şayet Türkiye’de yer alan alışveriş merkezlerinden henüz bıkmadıysanız ve Londra’da geçireceğiniz yeterli gününüz varsa bu alışveriş merkezini de ziyaret edebilirsiniz. Suratlarca mağaza ve onlarca yemek mekânının yer aldığı Westfield’de de saatler geçirebilir ve bunun farkına dahi varmazsınız. 

Londra’daki Öteki Alışveriş Rotaları

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Londra alışveriş konusunda muhteşem bir şehirdir. Yukarıyada bahsedilen yerler dışında King’s Road, Dover Street Market, Piccadily Circus ve Knights Bridge’de de alışveriş tecrübeyi yaşayabilirsiniz. Ayrıca Londra’ya kadar gelmişken Habitat’ın konut dekorasyon mahsullerini tahlilli, Soho’ daki dükkânları ziyaret etmeli, Bond Street’de yer alan Smythson’a uğramalı ve Covent Gardan’daki Stanfords kitapevinden seyahat kitapları, haritalar ve gezi romanları satın almalısınız.