Son Haberler

Limon Yağı Nasıl Yapılır, Nasıl Kullanılır?

-
Eylül 10, 2022
Limon Yağı Nasıl Yapılır, Nasıl Kullanılır?

Limon Yağı Nasıl Yapılır, Nasıl Kullanılır?

Limon yağı, olgunlaşmamış limon kabuklarından üretilen, stres atmak için kullanılan bir ferahlatıcıdan, lekeleri arınacak bir paklik malzemesine kadar pek çok alanda işe yarayan bir yağdır. Limon, yüzde 68 oranında d-limonen kapsar. Güçlü bir antioksidan kalitesindedir. Canlandırıcı ve temizletici tesiri bulunur. Bu sebeple, limon yağı da aynı özellikleri taşır. Limon yağı ile, içilen suya tat katılabilir, gevşetici bir banyo seansı için banyo tuzu hazırlanabilir, cilt arınılarak buruşukluklardan temizletilebilir. 

Dalından koparılmış bir limon ovuşturulduğunda, natürel yağı hemen ortaya çıkar ve elleri süratlice yumuşatır. Özellikle, kalın kabuklu limonların bu mevzuda daha tesirli olduğu görülür. 

Limon Yağının Yararları Nelerdir?

Limon sıhhatin ve hoşluğun iksirlerindendir. Doku yenileyicidir, durgunlaştırıcıdır, antiseptik ve antiviraldir. Bir antidepresan özelliği de gösteren limon yağının sayılmayacak kadar çok bereketi bulunur.

Antibakteriyel ve antiseptiktir. Bu sayede cildi mikroplardan korur.
Sivilce yaradılışını önler.
Selülitlerin yaradılışını önler. Mevcut selülitlerin eksilmesine takviyeci olur.
Hoş bir koku verir. 
Şampuan üretiminde kullanılarak saçların pakliğinde işe yarayabilir.
Hamilelerin doğum sonrası kullanmasında fayda vardır. Bedeni gerginleştirerek yırtıkları ve kilo alımıyla oluşmuş çatlakları eksiltir. 
Sabun ve kozmetik mahsullerin yapımında kullanılır. 
Nezle grip ve soğuk algınlığına karşı etkilidir.
Belleği kuvvetlendirmeye takviyeci olur.
Vücutta bulunan istenmeyen yağları atmaya takviye eder. 
Tonik olarak da kullanılır.
Haşerelerin yarattığı kaşıntı ve şişmeleri giderir.
Kalp ve damar tıkanıklıklarını açmaya bereket. 
Dişlerin beyazlamasına takviye eder. Diş eti kanamalarını önler.
Limon yağı ile ovuşturulan ciltte çok fazla sivilce ve siyah nokta oluşmaz. Ancak cilde uygulanmadan evvel su ile seyreltilmesi gerekir. 

Limon Yağı Nasıl Yapılır?

Limon, salatalarda ve yemeklerde kullanılan, ekşimsi bir tada sahip, kabuğu atanıp yenildiğinde doyum hissi veren bir gıdadır. Limon nebatı çok sıcak ve çok soğuk civarı hoşlanmaz. Özellikle, çok sıcak zamanlarda kurumaya surat meblağ. Bu nedenle, limon ağacı, genelde ısısı 0 derecenin altına düşmeyen bölgelerde yetiştirilir. Bu bölgelerin başında Akdeniz kazanç. 

Limon yağı, limonun meyvesinin kabuğundan yapılır. Limon yağının içinde C vitamini, malik ve sitrik asitler, hespiridin ve şeker bulunur. Konutta imali oldukça kolay olan bu yağ pek çok emelle kullanılabilir. Kolay bir limon yağını yapmak için şu adımlar takip edilebilir:

Bir su kadehi sızma zeytinyağı bir kap içerisinde, kısık bir ateşle ısıtılır. Bu ısı takribî olarak 70 derecedir.
4-5 adet organik limon iyice yıkanır ve kabukları rendenin en ince tarafıyla rendelenir. Limonun beyaz kısmının rendelenmemesine dikkat edilmelidir. 
Rendelenmiş kabuklar, ısıtmış zeytinyağı ile karıştırılır.
Karışım, 5-6 saat sonra ince bir süzgeçten veya bir tülbentten geçirilir. 
Çıkan yağı bir kavanoza koyarak konur. 

Bu yöntem kolay limon yağı üretimini anlatır. Daha tesirli bir limon yağı yapmak isterseniz, bekleme müddetini 35-40 güne çıkarabilirsiniz. Bu vaziyette, karışım Güneş görmemeli ve serin bir etrafta yakalanmalıdır. Birkaç günde bir çalkalanmalıdır. Sonunda yeniden süzme harekâtı uygulanır. Bu tip bir yöntemle üretilen limon yağı yenmez; şampuan ve akışkan sabun yapımında ve arınıcı kalitesinde kullanılabilir. 

Limon Yağı Nerelerde ve Nasıl Kullanılır?

Sağlık için: 

Tırnak mantarı olanlar, mesele yaşadıkları tırnakları, 3-4 damla limon yağı ile gün içinde birkaç defa silebilirler.Öksürük ya da soluk yolu tıkanıklığı gibi, özellikle soğuk havalarda beliren şikayetlerde limon yağı koklanabilir. Aynı zamanda, göğüs limon yağı ile ovuşturulabilir. Cildi tahriş etmemesi için, limon yağının azıcık su ile inceltilmesi çok yararlı olacaktır.Boğaz sızısı çekiliyorsa, içilen çaya veya nebat çayına eser ölçüde limon yağı damlatılabilir. Sindirim sistemi meseleleri yaşanıyorsa, bir su kadehi suya birkaç damla limon yağı damlatılarak içilebilir. Bu su, tansiyonu da dengeler. Ayrıca ferahlatıcı tesir yaratır. Haftada bir, diş fırçasına bir damla limon yağı damlatılabilir. Bu sayede, ağızdaki bakteriler arınılır ve ağızda ferah bir his oluşur. Ağız kokusunu önlemek için, 3 damla limon yağı, yarım kadeh ılık suya ilave edilerek gargara yapılabilir. Burun kanamalarında, bir parça pamuğa 1-2 damla limon yağı damlatılarak pamuk kibarca burun deliğine yerleştirilir. Limon yağı, kanı pıhtılaştırma özelliği sayesinde kanamayı durdurur. Bu yöntem sadece hafif şiddetli kanamalarda kullanılmalıdır. Böcek ve böcek sokmalarında, ısırılmış bölge, bir parça limon yağı ile gevşetilebilir. Bu hem cildi iyileştirir hem de mikropları kovarak enfeksiyon tehlikesini ortadan kaldırır.

Genel Paklik

Limon yağı ile, bir hayli yüzeydeki kirler, sakız, tutkal, yağ, boya gibi maddelerin izleri çıkarılabilir. Bunun için birkaç damla limon yağı kullanılması yeterlidir. Bir sprey şişesine su ve birkaç damla limon yağı ilave edilirse, bu sprey yüzey arınıcı ve sterilizasyon taşıtı olarak kullanılabilir. Eller, bir damla limon yağı ile mikroplardan temizletilebilir. Bu anlamda limon yağı, susuz sabun veya ıslak mendil görevi görebilir.5-6 damla limon yağı bir pamuğa damlatılır ve elektrik süpürgesinin içine konursa, süpürge kullanılırken, içinden çıkan hava civarı mis gibi kokutur. 4-5 litrelik halı arınma malzemesine takribî 10 damla limon yağı ilave edilirse, hem kirlerin çıkması kolaylaşır hem de halı daha parlak ve pak olur. Bir parça pamuğa birkaç damla limon yağı damlatılıp buzdolabına konursa, buzdolabındaki makûs kokuların önüne geçilir.

Cilt Bakımı

Limon yağı, yağlı ciltlerin yağ yapımını eksiltmek ve bedendeki yağ balansını sağlamak için de kullanılabilir. Aynı zamanda limon yağı ile ciltteki kirler de eksiltilir. Jojoba yağının içine % 1 oranda limon yağı ilave edilirse, tüm bu yararları gösterecek ve cildi gençleştirecek bir karışım elde edilebilir.Limon yağı, antiseptik özelliği sayesinde, bir kase suya birkaç damla lavanta yağı ile beraber ilave edildiğinde cildin meseleli bölgeleri için kompres görevi görür. Pak bir bezin karışıma daldırılması ve 10-15 dakika süresince cilde uygulanması önerilir. Cildin daha parlak görünmesi için, her zaman kullanılan surat arınma mahsulünün içine bir damla limon yağı ilave edilebilir. Limon yağında polifenol bulunur. Bu bileşen, anti-viral özelliğe sahiptir. Dudak kremi veya dudak balmı ile beraber uygulanırsa, uçukların rehabilitasyonunda yararlı olabilir. Özellikle uçuk çıkacağı sezildiğinde süratlice kullanılırsa, uçuğun yaradılışı bile önlenebilir.Nasır meseleyi yaşayanlar, sabah ve akşam günde 2 defa nasırlı bölgeye limon yağı ile masaj yapabilir. Nasırla beraber, siğiller için de aynı biçimde sabah ve akşamları birer damla limon yağı kullanılabilir.Omuz, ayak ve dirseklerdeki sertleşen ve kararan bölgelere, gliserin ile karıştırılacak birkaç damla limon yağı uygulanabilir. Bu karışım, sabahları yumuşak ve sağlıklı bir ciltle uyanılmasına da takviyeci olur. Selülitli bölgelere limon yağı ile masaj yapmak, kan dolaşımını süratlendirir ve hücrelerdeki atıkları pakler. Varis meseleyi yaşayanlar, varisli damarların üzerine birkaç damla limon yağı damlatıp ovuştururlarsa, damarlardaki baskı eksilir. Sabah ve akşam birer kez birkaç damla limon yağı ile ovulursa bedendeki şişlikler ve acıları önlenir.

Zihin

Sabahları içilen çaya veya nebat çayına limon yağı damlatmak, güne daha zinde ve canlı başlamanıza takviye eder. Limon yağı, zihni harekete geçirerek dikkati toplar. Aynı zamanda da belleği kuvvetlendirmeye takviye eder. Zihni ve soluğu açmak veya enerjiyi yerine getirmek için, bir parça pamuğa damlatılacak birkaç damla limonu koklamak bireye çok iyi gelecektir. 1995 yılında yapılan bir araştırmaya göre, turunçgil aromaları bağışıklığı kuvvetlendirir, gevşeme sağlar ve bunalımı eksiltir. Limon yağı da, bu tesirleri taşır.

Yemekler

Tavuk ve et marinelerine birkaç damla limon yağı ilave edilerek, yemeklerin lezzetine lezzet katılabilir. Sebze ve meyveleri yıkayıp paklerken, sirkeli suyun seçeneği içine birkaç damla limon yağı damlatılmış sudur. Hamur işlerine birkaç damla ilave edilirse, malzemenin daha hoş kabarmasını sağlar.