Son Haberler

Lens Kullanmak Zararlı mı?

-
Eylül 18, 2022
Lens Kullanmak Zararlı mı?

Uzun zamandır gözlük kullanıyorsanız ve artık bedeninizin bir uzvu haline gelen gözlüklerden kurtulmak istiyorsanız operasyon dışında bir alternatif olarak lens kullanmayı sınayabilirsiniz. Tıpkı imaj değiştirmek kısmetine rastgele bir göz hekimine tetkik olmadan gelişigüzel bir gözlük alıp kullanmak gibi lens tetkiki olmadan lens kullanmaya başlamak da göz sıhhati için çok hasarlı ve riskli bir hareket olacaktır. Geçmiş senelerde lenslerin yetkili optik mağazaları ve sağlık kurumuların dışında eczanelerde bile basitçe bulunuyor olması ve reçetesiz satılması bu riskli harekete zemin hazırlayabiliyordu. O kadar ki rastgele bir talebe reçetesi olmadan yalnızca göz renginden bunaldığı için göz numarasına, göz gidişatına ve göz çapına uymayan sıradan bir renkli lens satın alıp kullanabiliyordu. Lens satışında reçetenin gerekli hale getirilmesi bu meselelerin önüne geçen bir hareket oldu.

Lens kullanmaya başlamadan evvel bir göz hekimi ile görüşüp ayrıntılı bir göz ve lens tetkiki yaptırmanız gerekir. Öncelikle yapılan göz tetkikinizde göz sıhhatinizin gidişatının hakimiyet edilmesi gerekir. Miyop, hipermetrop, astigmat ya da değişik bir göz rahatsızlığınız olup olmadığı tespit edilmelidir.

Daha sonra göz hekiminiz tarafından görme barizliğinizin değerlendirilmesi yapılmalıdır.

Bunun akabinde göz numaranızın tespiti yapılmalıdır. Göz numaranız tanımlandıktan sonra biyomikroskop ile göz tetkiki yapılmalı ve akabinde gözyaşı değerlendirmeniz yapılmalıdır.

Bu tetkikin ardından keratometri tetkiki yapılmalıdır. Göz hekimine gidenlerin öğreneceği üzere bu tetkik bir makine ile yapılmaktadır. Çeneniz ve alnınız sabit kalacak biçimde dürbüne eş bir alandan size gösterilen ekrana bakmanız ve ekrandaki biçimi takip faktörüz istenmektedir. Bu çoğu zaman havada süzülen bir balondur. Makine zaman zaman gözünüze hava üfler ve testin doğru çıkması için en ehemmiyetli etmen başınızı sabit yakalamanız ve gözünüzü kırpmamanızdır. Bu testin emeli korneanın ön suratının kırıcılık gücünün ölçülmesi ve çarpıklık çapının belirlenmesidir.

Bu değerlendirmelerin arkasında çıkacak neticeye göre hekiminiz gözünüzün lens kullanmaya uygun olup olmadığının kararını verir. Lens kullanmaya uygun ise bir sonraki evre ne cins bir lens kullanacağınızı tanımlamaktır ve bu karar da hekiminiz tarafından verilmelidir.

Lens Kullanmak Zararlı mı?

Lens Çeşitleri Nelerdir?

Piyasada değişik ad ve cinste lensler görüyor olsak da lensler esasta iki çeşittir. Bunlar gaz iletken yapıya sahip sert lensler ve yumuşak lenslerdir. Gaz iletken sert yapılı lensler bazı gidişatlarda ve hastalıklarda seçim edilebilir ancak yumuşak lensin kullanımı daha yaygındır.

Gaz iletken yapıdaki sert lensler oksijen iletkenliğine sahiptir ve oksijenin göze erişmesine izin verirler, bu ismi de bu özelliklerinden dolayı alırlar. Gaz iletken özellikleri sayesinde günümüzde neredeyse hiç kullanılmayan sert lenslere göre daha sıhhatli ve kullanışlıdırlar. Kornea epitel metabolizmasını daha az bozarlar. Sert yapılı oldukları için yumuşak lensler gibi korneanın yapısal biçimine geçim sağlayamazlar, keratokonus ve yüksek dereceli astigmat rehabilitasyonunda kullanılırlar. Keratokonus korneanın gözün ön kısmındaki şeffaf katmanın öne doğru bombeli bir hâl alması ve incelmesi neticeyi oluşan bir göz hastalığıdır. Kornea sivrileşmesi olarak da öğrenilmektedir. Astigmat ise korneanın her iki güzergahta da aynı çarpıklığa sahip olmamasından kaynaklanan bir problemdir ve bu gidişat ağ tabakada görme fluluğu oluşmasına neden olur.Yumuşak lenslerin göz yapısı ve meselesine göre oldukça değişik çeşitleri vardır. Emin hastalıkların rehabilitasyonu için kullanılan özel lensler, bifokal çift odaklı lensler, toric lensler, multifokal lensler, günlük, haftalık, aylık ve renkli lensler en sık kullanılan türlerindendir.

Bifokal lensler başka bir deyişle çift odaklı lensler hipermetrop ve miyop meselelerini aynı anda yaşayan başka bir deyişle hem uzağı hem de yakını görmede problem yaşayan bireyler için üretilmiştir.

Multifokal lensler odaklanma problemi yaşayan şahıslarda kullanılmaktadır. Vasati 40 yaşından sonra yaygın görülen bir problem olan odaklanma probleminde seçim edilebilir.

Torik lensler astigmat problemi olan bireylerin kullanımı için üretilmiştir.

Lens kullanımı hekim hakimiyetinde ve onayıyla olduğu sürece göze hasar vermez ancak kullanırken yapılabilecek bazı ihmalkârsızlıklar ciddi meselelere yol açabilir. Bunun için alınabilecek tedbirler oldukça kolaydır;

Lensleri takıp çıkarmadan evvel ellerinizi anti – bakteriyel sabunla hoşça yıkayın. Ellerinizi aralıksız kullandığınız havlu yerine kâğıt havlu ile kurulayın. Devireme esnasında parfümlü, kremli sabunlar kullanmayın.El kremi kullanıyorsanız lenslerinizi taktıktan sonra kullanın.Lensi çıkardıktan sonra avuç içinizde lens solüsyonu ile yıkayın.Lensleri kesinlikle lens kabı içerisinde kapakları kapalı olarak saklayın.Kabın içerisindeki solüsyonu her kullanımda değiştirin.Lenslerinizi taktıktan sonra gözlerinizi ellemeyin, kaşımayın, ovuşturmayın.Lensi taktıktan sonra görme bozukluğu yaşıyorsanız elinizi yıkadıktan sonra hafif bir ölçü solüsyon döküp lensi hafifçe bastırın ve gözünüzü sağa, sola, yukarıya ve alta doğru oynatarak lensin yerleşmesine dayanakçı olun.Lenslerinizle yatmayın, duşa, denize ve havuza girmeyin.Eğer lensleri çıkaramayacak vaziyette iseniz kesinlikle su almayan bir yüzme gözlüğü kullanın.Lenslerinizin ömrü dolduktan sonra kullanmaya devam etmeyin, yeni bir lens alın.Her iki gözünüzün numarası değişik ise lensleri takarken karıştırmayın, dikkatli kullanıp saklayın.Lensleriniz yırtılmış veya zarar görmüş ise kullanmayın.