Son Haberler

Lahana Nasıl Pişirilir?

-
Eylül 11, 2022
Lahana Nasıl Pişirilir?

Lahana Nasıl Pişirilir?

Misler gibi kapuska yemeği, dolması, coleslow salatası, lahana bayıldısı yapılan beyaz lahana, rengine vurulacağınız nefis salatalar ve nefis bir turşu için mor lahana kırmızı lahana, dolması ve çorbası dillere destan kara lahana, küçük lezzet topları Brüksel lahanası ve bizim mutfaklarımızda pek tesadüfmesek de kat kat yapraklarıyla bilinen en daha önceki lahana çeşitlerinden olan Milano lahanası.

Lahana Nasıl Arınılır?

Beyaz, kırmızı ve kara lahana:

Lahanayı arınmaya başladığınızda en dış kısımdaki yaprakları ceddip atın, bu yaprakları kullanmayın zira dış etmenlerle dolaysız temas halinde olan ilk kat bu yapraklardır.Yaprakları ayıklamaya geçmeden evvel altında yer alan kök kısmını çıkarın. Büyük bir lahana aldıysanız ortadan ikiye bcan verdikten sonra kök kısmını temizleyebilirsiniz. Minik bir lahananız varsa bcan vermenize gerek kalmadan bir bıçak takviyesiyle oyarak kök kısmını temizleyebilirsiniz.Daha sonra lahanalarınızı yaprak yaprak ayırın. Şayet lahana sarması değil kapuska yemeği veya salata yapacaksanız ortadan ikiye bcan verdikten sonra şeritler halinde dilimleyebilirsiniz. Tek tek yapraklarına ayırmanıza gerek yok. Dilimlendikten sonra elinizle parçalara ayırabilirsiniz.Ayırdığınız yaprakları teker teker yıkayın.Geniş bir kapta 1 saat boyunca sirkeli suda bilave ettirin.Sirkeli suda bilave eden lahanaları tekerrür duruladıktan sonra pişirme safhasına geçebilirsiniz.

Brüksel lahanasını paklerken de aynı biçimde dışındaki yaprakları bir kat aldıktan sonra yıkayıp sirkeli suda bekletebilirsiniz. Bu esnada ortadan ikiye bcan verip yıkamak daha sıhhatli bir netice verecektir.

Lahana Nasıl Haşlanır?

Şayet lahana sarması yapacaksanız sarma operasyonuna geçmeden evvel ayırıp arındığınız lahana yapraklarını haşlamanız gerekir.

Haşlamaya geçmeden evvel yaprakların üzerinde bulunan sert ve kalın damarları arının.

Lahana yapraklarını büyükçe bir tencereye alarak üzerine kaynar su ilave edin ve takribî 3-4 dakika boyunca tuzlu suda haşlayın. Böylece lahana yaprakları sarma için hazır konuma gelmiş olacaklar.

Daha sonra haşlanan lahana yapraklarını pirinç, kıyma, soğan, zeytinyağı, maydanoz ve seçim ettiğiniz baharatlarla hazırladığınız iç harç ile doldurup sarabilirsiniz. Hazırladığınız lahana sarmalarını tencereye yerleştirmeden evvel yırtık ve kalın olduğu için saramadığınız yaprakları tencerenin dibine dizin. Böylece ateşle dolaysız temas eden tencere tabanıyla dolaysız temasını yasaklamış olursunuz.

Tencere tabanını hazırladıktan sonra lahana dolmalarını muntazamca yerleştirip üzerini 2 parmak geçecek kadar kaynamış su ilave ederek kısık ateşte pişirin.

Brüksel Lahanası Nasıl Haşlanır?

Yıkayıp arındığınız Brüksel lahanalarını üzerini birkaç parmak geçecek kadar kaynamış su ilave edin ve tuz ilave ettikten sonra 1 çay kaşığı karbonat ilave edinç Bu sayede renkleri daha az solacaktır. Lahanalar istediğiniz kıvamda yumuşadığında ocağın altını kapatarak haşlanmış lahanalarınızı soğuk su dolu bir kabın içerisinde birkaç dakika bilave ettirin.

Buharda Pişirme Nasıl Yapılır?

Şayet konutunuzda bir buharlı pişirici yoksa ve Brüksel lahanalarınızı suya temas etmeden pişirmek istiyorsanız derin bir tencereye ve bir süzgece lüzumunuz olacak. Süzgece temas etmeyecek ölçüde suyu tencerenizde kaynatın ve süzgeci tencereye oturtun. Brüksel lahanalarını süzgecin üzerine koyarak tencerenin kapağını kapatın ve oluşan buharla pişmelerini bilave edin. İstediğiniz kadar yumuşadığında buharda pişmiş lahanalarınız hazır olacaktır.

Kırmızı mor lahana Nasıl Hazırlanır?

Kırmızı lahana yemeklerden ziyade salata ve turşularda kullanıldığı için pişirilmez. Şeritler halinde kestikten sonra ellerinizle ayırdığınız kırmızı lahana yapraklarını iyice arının ve derin bir kaba alarak limon ve tuzla iyice ovuşturun. Bu düzeyden sonra iki seçeneğiniz var. Üzerine zeytinyağı ilave ederek salata olarak tüketebilir ya da bir kavanoza koyduktan sonra sirke ilave edip ağzını sıkıca kapatarak turşu olarak hazırlayabilirsiniz. Kavanozda bir iki gün bilave etmesi yeterli olacaktır. Şayet turşu olarak harcayacaksanız doğrarken şeritleri daha kalın yakalamanızda fayda var.

Lahananın Yararları

Lahananın içerisinde bol ölçüde potasyum ve B, C, E vitaminleri bulunur.Lahana bol ölçüde perhiz lifi, protein, flotlar, niasin, pridoksin, riboflavin, tiamin kapsar. Aynı zamanda kalsiyum, demir, magnezyum, manganez, fosfor ve çinko içermektedir.Şeker ve romatizma hastaları için oldukça verimli bir sebzedir. Romatizmal hastalıkların oluşturduğu tepkinleri iyileştirir.İçeriğinde fazla ölçüde bulunan kükürt, arsenik ve vitaminler sayesinde kanı pakler ve cildi güzelleştirir.İdrar söktürücü özelliği vardır. Bedendeki zehirli maddelerin idrarla birlikte dışarıya atılmasına dayanakçı olur.Kansızlığa iyi kazanç, kansere karşı gözetici özelliği vardır.U vitamini sadece lahana çeşitlerinde bulunur ve mide ile bağırsakların iç yüzeylerini korur. Bu bölgelerde bulunan yaraların iyileşmesini sağlar.Beyaz lahana organik asitlerle harmanlanmıştır.Lahana güçlü bir selenyum kaynağıdır. Bu sayede ihtiyarlamayı önler ve kalp krizine karşı korur.Beden direncini çoğaldırır. Bağışıklık sistemini uyarır ve bazı virüs ve bakterileri yok eder.İçeriğindeki folik asit sayesinde hamile bayanlarda doğacak bebeğin spina bifida hastalığına sahip olma tehlikesini düşürür. Bu hastalık omurganın bir yanının sarih olması olarak tanımlanır.Zona, dolama gibi sızılı hastalıkları rehabilitasyon eder.C vitamini açısından oldukça zengin bir kaynak olduğundan kumpaslı harcandığında cilt meselelerinin giderilmesine ve cilt sıhhatinin korunmasına dayanakçı olur. Ayrıca cildin ihtiyarlama sürecini geciktirerek daha uzun müddet daha genç bir cilde sahip olmanızı sağlar. Bunun beraberinde içeriğindeki A vitamini sayesinde de bu verimleri desteklenir ve cildin daha berrak ve sıhhatli bir görünüm kazanmasına dayanakçı olur. Yeniden içeriğindeki D vitamini sayesinde A ve C vitamininin tesirleri çoğalarak cilt sıhhatine kalıcı olarak destek olur.İçeriğindeki beta karoten ile göz sıhhatinin korunmasına dayanakçı olur.Kumpaslı bir biçimde lahana harcayan bireylerde akılsal hastalıkların tehlikeyi eksilir. Alzheimer tehlikesini düşürür ve beyin sıhhatini korur.Bağırsak faaliyetlerini kumpaslar, bağırsakları pakler ve kilo vermeye dayanakçı olur.Kırmızı lahana ülser rehabilitasyonunda kullanılır, mide sıhhatinin korunmasına dayanakçı olur.Lahananın yemek olarak harcanmasının yanı gizeme lapa olarak cilde uygulanması halinde de cilt zararlarını ve yaralarını iyileştiği görülmüştür. Sedef, egzama, sinek/böcek ısırıkları, döküntüler için lapa yapılmış lahana cilt yüzeyine sürülür ve 15-20 dakika zararlı bölgede bilave ettirildikten sonra durulanır.

Lahananın Zararları

Tüm lahana cinsleri öteki turpgillerde de olduğu gibi iyot emilimini eksiltir. Haftada 2-3 kereden fazla harcandığında iyotlu tuz ve iyotlu besin almayı ilgisizlik etmemek gerekir.Bazı araştırmalarda guat hastalarının harcamaması gerektiği güzergahında balaka verilmiştir.Aşırı harcanması vaziyetinde su kaybına neden olabilir.Kuvvetli bir idrar söktürücü olduğu için fazla harcanması halinde idrar yollarında tahrişe sebep olabilir.