Son Haberler

Kuvars Taşı Nedir, Özellikleri ve Çeşitleri

-
Eylül 13, 2022
Kuvars Taşı Nedir, Özellikleri ve Çeşitleri

Kuvars Taşı Nedir, Özellikleri ve Çeşitleri

Dünya üzerinde en çok bulunan minerallerden olan kuvars taşının kimyevi yapısı, silisyum ve oksijenden oluşur. Daha Önceki çağlarda büyü yapmak için kullanılırken, günümüzde rehabilitasyon emelli kullanılan taşların başında kazanç. Kuvars taşı denildiğinde akla tek bir taş değil de, çok geniş bir taş ailesi gelmelidir. Zira çok rakamda çeşidi vardır ve bunlardan kimileri artık kendi ismiyle anılmaya başlamıştır. Sitrin, ametist, krizopraz bunlardan kimileridir. Genellikle kristal yapıda olan kuvars taşının, gözle görünmeyen kristal yapıda olanları da vardır. Bunlar yarısaydam ve mat özelliktedirler. Kristal yapıda olanlar ise sırçası özellikte olup, kolay kırılabilen bir yapıya sahiptir.

Kuvars taşı çoğunlukla beyaz renktedir. Fakat tabiatta; sarı, pembe, mavi, kahverengi, siyah ve yeşil gibi renkleri de bulunmaktadır. Kuvars, içine karışan maddelere göre renk değiştirir. Muhtelif renkteki bu taşlar farklı adlarla adlandırılır. Bunlardan birincisi:

Necef Kristal Dağ Kristali

Günümüzde ‘kristal kuvars’ olarak öğrenilen Necef kristali adını Hz Ali’nin türbesinin bulunduğu Necef şehrinden almaktadır. Mücevher taşı olarak öğrenilir. Muhtelif ziynet eşyalarının üretiminde de kullanılan Necef kristalinin içinde hava kabarcıkları vardır. Bunun yanısıra geçmiş zamanlarda damga, tespih ve kadeh üretiminde de kullanıldığı öğrenilmektedir. Topkapı Epilepsiyi Müzesi’nde 17. asra ait Necef ve zümrüt karışımından yapılmış bir avize ile üzerinde Necef taşı kullanılarak yapılmış maşrapa sergilenmektedir.

Sütlü Kuvars

Beyaz kuvars olarakta öğrenilen taş, süt beyaz rengindedir. Tabiatta en çok bulunan çeşitlerdendir. Sanayide, seramik ve porselen imalinde kullanılır.

Pembe Kuvars

Saydam ve pembe renkli olan bu kuvars cinsi volkanik kayaçlar içerisinde kristal kütleler halinde ya da tek kristal parça halinde bulunur. İçindeki pembe renk titanyum ve manganez izlerinden kaynaklanır. Türkiye’de Giresun-Şebinkarahisar bölgesinde çıkartılır. Pembe kuvars taşı Roma yarıyılında devlet damgalarının imalinde kullanılırken, antik yarıyılda da aşkın simgeyi olarak kabul edilirdi. Ayrıca Daha Önceki Mısır’da ihtiyarlamayı yavaşlatan şifalı bir taş olarak kullanılmıştır. Günümüzde çoğunlukla takı imalinde kullanılır.

Yeşil Kuvars Prasiolite

isminde de anlaşılacağı gibi yeşil renkte, saydam bir kuvars çeşididir. Tabiatta ender bulunan bir cinstir. Antik Yunan ve Roma yarıyılında broş imalinde kullanılmıştır.

Dumanlı Kuvars Smoky Quartz

Saydam ve kristal yapıda olan bu kuvars cinsi kahverengi ya da griye yakın renktedir. Çok değerli taş olarak görülen dumanlı kuvars, binlerce sene süsleyici yapılarda ve ziynet eşyası imalinde kullanılmıştır. Roma yarıyılında yas yakalayan bireylerin yeisini giderdiğine inanılıyordu. Değişik cemiyetlerde kuraklık yarıyılında yağmur yağması için yapılan merasimlerde kullanılmıştır. Türkiye’de Aydın’ın Koçarlı ve Karacasu ilçelerinde dumanlı kuvars yatakları vardır.

Ametist Amethyst

Menekşe ve mora yakın renkte olan bu kuvars cinsi, rengini içindeki manganez izlerinden almaktadır. Koyu renkte olanları daha bedellidir. Saydam ve kristal yapıda olan ametist kuvarsın, Antik Yunan da ayyaş olmayı yasaklayan bir taş olduğuna inanılırdı. Zati ismi de buradan gelmektedir. Ametist sözcüğü Yunan orijinli olup, ayyaşlıktan gözeten anlamına gelmektedir. Türkiye’de Fatsa, Aşkale ve Gölköy yakınlarında ametist yatakları bulunmaktadır.

Sitrin Citrine

İsmini Fransızcada limon anlamına gelen ‘citron’ sözcüğünden almıştır. Sarı kuvars veya limonlu kuvars olarakta öğrenilir. Genellikle limon sarısı, portakal ya da kırmızı renklerde olabilir. Değişik cinslerden farklı olarak, kristal yapıdadır fakat saydam değildir. En kıymetli sitrin kuvars kristalleri Brezilya’da çıkartılmaktadır. Antik yarıyılda yılan sokması gibi gidişatlarda zehirlenmemek için kullanılmıştır.

Kuvars Taşı Nerelerde Çıkartılır?

Kuvars taşı dünya yüzeyinde en bol ve yaygın bulunan kıymetli taşlardandır. Tam abuhava şartlarında oluşur. Hem kimyevi hem de mekanik ayrışmaya karşı dayanıklı olan kuvars taşı, metaformik, ve tortul kayaçlardandır.

Dünyanın hemen hemen her bölgesinde bulunan kuvars taşı, en yaygın Brezilya ve Madagaskar’da çıkartılır. Hatta dünyanın en kıymetli taşlarından olan mavi kuvarsın en zengin yatakları Brezilya’dadır. Ayrıca Afrika bölgesinde bulunan bir hayli ülkede de çıkartılmaktadır. Afrika ülkelerinden çıkartılan kuvars taşları işlenerek dünyanın pek çok yerine satılmaktadır.

Türkiye’de kuvars muhtelif bölgelerden çıkartılmaktadır. Özellikle dumanlı kuvarsın en hoşu ve onun siyah cinsi olan ‘Morion’ Türkiye’de çıkartılır. Balıkesir, Göğü-Dursunbey Köyü ortamında volkanik kayaçlar içinde ametist kristalleri vardır. Aydın şehri Damder-Karacasu köyünde hafif ve saydam dumanlı kuvars kristalleri bulunur. Yeniden Aydın’ın Koçarlı ilçesi Mersinbeleni Köyü’nde, dumanlı kuvars ve dağ kristali saydam kuvars yaygındır.

Mersinbeleni Köyü’nde yaşayan insanlar 30 yıldır tarlalarından topladıkları dumanlı kuvars taşlarını satarak kendilerine ek kazanç sağlamaktadırlar.

Kuvars Taşı Nerelerde Kullanılır?

Kıymetli taş grubundan olan kuvars taşının kullanım alanı oldukça geniştir. %99 oranında silis kapsayan ve kristallermiş silis kristali olan kuvars, sanayi ve sanayi alanında lüzum dinlenen ve çok ölçüde harcanan bir hammaddedir.

Özellikle kumlarda bol ölçüde bulunan kuvarsın, saf olmayanları içinde demir vardır. Beyaz kum olarakta öğrenilen ve SİO2 bileşenini kapsayan kuvarslar sırça sanayisinde kullanılır. Kuvarsın içinde yer alan değişik minareler, renk ve biçim bozukluklarına neden olmaktadır. Bu sebeple kuvars kumu ne kadar yüksek saflıkta olursa, sırça o kadar kaliteli olur.

Alt yapı hizmetlerinde ve sanayi alanında giderek artan bir kullanıma sahip CTP borular, reçine, sırça elyafı, kuvars kumundan oluşan kompozit yapıya sahiptir. Kuvars kumu bu yapının içinde dolgu malzemesi olarak kullanılır.

İnşaat sektöründe de kullanılan kuvars, beton, seramik ve fayans yapıştırıcıları, yüzey sertleştiriciler, tamir harçları gibi bir hayli mahsulü elde etmede kullanılır. Isı izolasyonunda kullanılan sırça elyafının da hammaddesidir.

Halı saha, golf ve hipodrom gibi spor alanlarında, yüksek su geçirme özelliğinden dolayı yüzey sularının drenajına takviye ettiği için zemin tertip etmesinde kuvars kumu kullanılır. Ayrıca su ve değişik bir hayli akışkanın filtrelenmesinde kullanılan ucuz ve faal bir yöntemdir.

Kuvars Taşının Faydaları

Rehabilitasyon edici özelliği çok yoğun olan kuvars taşının fiziksel, doğa ötesisel ve psikolojik bir hayli bereketi vardır. Kuvars taşını üzerinde taşıyan insanları hiddetten, fobiden, kıskançlıktan ve kabahatlilikten korunduklarına inanırlar. İnsan zekâsını afaki ve makûs düşüncelerden temizletir. Vücudunuzu olumsuz düşüncelerden arınarak, ruh ve beden balansını sağlar. Rüya taşı olarakta öğrenilen kuvars taşının, kısırlığa karşı tesirli olduğu söylenir. Başucunuzda ya da yakınınızda bulunduracağınız kuvars taşı vücudunuzu rahatlatarak, duygusal manilerinizi ortadan kaldırır. Kuvarsı sol avucunuzun içine koyarak enerjisinden faydalanabilirsiniz. Dışarıdan gelebilecek makûs enerjilerden korur.

Bileklik olarak kullanıldığı zaman stresten gözeterek, vücudunuza ve ruhunuza canlılık verir. Asap sistemi üzerinde pozitif tesirlere sahiptir. Hastalıklara karşı gözetici ve rehabilitasyon edicidir. Kuvars taşının yaydığı enerji hastalığınızın daha süratli iyileşmesini sağlar. 

Kuvars taşını kullananlar özgüvenlerini tazeleyerek, sezgilerini güçlendirirler. Konsantrasyon yetersizliğini giderir ve farkındalık seviyenizi arttırır. Tereddütlüğe iyi kazanç. Doğru ve sizi mutlu edecek kararlar almanızı sağlar. Ruhsal becerilerinizi ortaya çıkarır.

Kuvars taşını devamlı üstünüzde taşımanız halinde aşk yaşamınız canlanır. Afrodizyak tesiri vardır. Konutunuza, otomobilinize ve büronuza yerleştireceğiniz kuvars taşı, cep telefonu, bilgisayar, telsiz ve televizyonlardan dağılan ışınımı emerek toplar ve etrafın enerjisini büyük oranda dengeler.

Doğal bir ağrı kesici özelliğine sahiptir.  Muhtelif nedenlerle oluşan baş ağrılarını iyileştirmek için kullanılabilir. Bunun yanında sindirim sitemi, solunum sistemi ve üriner sistem hastalıklarına karşı verimlidir.

Enerjisi çok yüksek bir taş olan kuvars, şahsın hayal eforunu besleyerek, yaratıcılığını çoğaldırır. Özellikle pembe kuvars taşı akciğer, böbrek ve kalp için çok verimlidir. Vücudun  ısı sistemi tertip etmeye dayanakçı olur. Pembe kuvars, ametist taşıyla beraber kullanıldığında, kalbi korur. Usu kuvvetlendirerek, beyin işlevlerinin daha rahat çalışmasını sağlar.

El ve ayak rahatsızlıklarına ve kramplara karşı tesirlidir. Kan dolaşımını kumpaslar ve kan hastalıklarına karşı verimlidir. Pembe kuvarsı kullandıktan bir vakit sonra toprağa gömerek, topladığı makûs enerjilerden temizletmelisiniz.