Son Haberler

Kulak Uğultusu Nasıl Geçer?

-
Eylül 3, 2022
Kulak Uğultusu Nasıl Geçer?

Kulak Uğultusu Nasıl Geçer?

Dışarıdan gelen bir ses kaynağı ya da ses dalgası olmadan, kulağın içinde ya da başta sezilen kulak uğultusu, nedeni ve kaynağı tespit etilmediği, başlangıç safhasındayken müdahale edilmediği takdirde devamlılık gösteren bir rahatsızlıktır.

Her beş erişkinden birinin yaşadığı kulak uğultusu, genelde pes bir ses olup, hastalar tarafından su sesi, rüzgâr sesi ya da motor sesi olarak da tarif edilebilmektedir. Cemiyette bir hayli yaygın olan bir şikâyet olsa da, medikal takviye arz eden hasta rakamı oldukça azdır. Yaşam niteliğini oldukça düşüren bir rahatsızlık olarak kulak uğultusu, başlangıç yarıyılında şipşak bir hekim tarafından incelenmelidir.

Kulak uğultusunun nedeni, dış kulağı, orta ve iç kulağı etkileyen hastalıklar ya da tüm bedene tesir eden, tansiyon, şeker hastalığı, ilaç kullanımı gibi vaziyetler de olabilir. Uğultuya neden olan vaziyetler rakamca fazla olduğundan, nedenin tespit etilebilmesi için hastanın kulak burun boğaz hekimine müracaat etmesi, nörootolojik tetkik, ENG, MRI gibi muayeneleri yaptırması gerekir. Bunlar neticesinde hekim hastanın üzerinde, en kolay anlamda konsantrasyon ve hafifleme egzersizlerine müracaat etebilir. Şayet sebebiyet veren hastalığın rehabilitasyonuna yanıt verecekse ilaç kullanımına yönlendirebilir. Daha ileri hadiselerde ise duyma aygıtı kullanımı gerekebilir. Bu rehabilitasyonlar kısa süreli olabileceği gibi uzun süreli de olabilir.

Halk arasında kulak uğultusu ve çınlaması sıklıkla birbirine karıştırılmaktadır. Çınlama, genel olarak duyma ile alakalı olan ve asaplarda alana gelen hasarlarla beraber reelleşen bir şikâyettir. Rehabilitasyonlara yanıt verdikleri de ender olarak görülür. Uğultu ise bir hayli nedenden kaynaklanıyor olabilir, çok muhtelif olan rehabilitasyonlara yanıt vermesi de daha muhtemeldir.

Kulak uğultusuna neden olabilecek rahatsızlıklar;

Yüksek ve düşük tansiyon,
Dolaşım bozuklukları,
Kireçlenme,
Enfeksiyon, 
Orta kulakta reelleşen akışkan birikmesi, 
Anevrizma,
Tiroid problemleri,
Orta kulak eklemlerinin sertleşmesi,
Kafatası tümörleri.

Kulak Uğultusunun Eksilmesi İçin Yapılabilecekler

Endüstriyel hengame, yüksek sesli yangın alarmları, yüksek seslerde dinlenen müzik gibi hengame kaynaklarından uzak durulmalı,
Asap sistemine uyarıcı tesiri bulunan kahve, kola, tütün mamüllerinden uzak durulmalı, tüketimi olası olduğunca azaltılmalı.
Kan dolaşımını kumpasa sokmak için her gün, kumpaslı olarak egzersiz yapılmalı,
Tansiyona dikkat edilmeli, yüksek ya da düşük tansiyon problemlerinde şipşak hekime müracaat etilmeli,
Tuz ve tuzlu gıdaların tüketimi olası olduğunca en aza indirilmeli,
Fazla bitkinlikten, stresten, afaki endişelerden sakınılmalı, dinlenmeye dikkat edilmedir.