Son Haberler

Küf Nasıl Önlenir?

-
Eylül 17, 2022
Küf Nasıl Önlenir?

Küf, rutubet her evin ve konut kadının fobili düşüdür. İzolasyonu doğru olarak yapılmamış duvar ve tavanlarda alana gelen küf, sağlığı da tehdit eden bir gidişattır. Yaşam etraflarında %40 ile %50 arasında bulunması gereken nem oranı, içerideki ısı ile dışarıdan gelen soğuğun birleşmesi ve terleme oluşması sonrasında çoğalış gösterir, bu da küfe ve rutubete sebebiyet verir. Yüzeylerde kendini siyah, yeşilimsi ya da sarı renklerde gösteren küf, nemin bol olduğu mutfak, banyo ve bodrum katlarında sıkça görülür. 

Küfün Zararları

Küfle temas neticesinde kısa bir zaman içinde burunda, boğazda ve gözlerde tahriş görülebilir. Ek olarak öksürme, aksırma ve kaşıntı gibi şikayetler görülebilir.
Astım hastalığını tetiklerler ve hastalığın seyrinde olumsuz bir tesir yaratırlar. Küfe alerjisi olan hastaların da vaziyetinde makûslaşma görülür.
Küf, asap dokularına hasar verir, alıngan ve cılız asapsal işlevlere neden olabilirler.
Besinlerin uzun neticeyi de oluşabilen küf, harcayanda muhtelif hastalıklara neden olabilir.

Küfü önlemek için alınabilecek temkinler;

Konutlar, yaşam etrafları, nemin fazla olduğu etraf, günde 15-20 dakika gibi vakitlerle havalandırılmalı, nemin eksilmesi sağlanmalıdır.
Suyla teması fazla olan bölgeler sık sık çamaşır suyuyla temizlenmelidir.
Konutlarda hava arınıcı, nem akdikeni aletler kullanılmalıdır. 
Konutlarda uzun süreli olarak ıslak eşyalar bulundurmamaya dikkat edilmelidir. Koltuk, yastık, çarşaf, battaniye, elbiseler uzun zaman ıslak vazgeçilmemelidir, ne kadar ıslak kalırsa o kadar kısa vakitte küfleneceği göz önünde bulundurulmalıdır.
Evlerin inşasında duvarlarında küflenmeyi geciktirmek emelli geliştirilmiş antiküf boyalar, sıvalar ve harç malzemeleri kullanılmalıdır. Binalara emin ve sıhhatli ısı izolasyonu yaptırılmaldır. 
Çok rakamda nebatın bulunduğu etraflarda daha çok nem olur. Bu nedenle çiçekler için balkonlar ya da muhtemelse sarih alanlar seçim edilmelidir.
İç mekanlarda kurutulmaya nedeniyle de nem oranı çoğalır, bunun harekât için de sarih mekanlar seçilmelidir.
Nemin yüksek olduğu banyolar, banyo ve duşlardan sonra havalandırılmalı, varsa duş perdelerinin nemi alınmalıdır.
Küfün hali hazırda olduğu bölgelerde, küf giderici/önleyici kimyevi solusyonlar kullanılmalıdır. Pakliğin derin yapılmasına dikkat edilmelidir zira küf, sporla ürer ve gözle görülemeyecek kadar ufak sporlar vazgeçer. İyi arınılmayan bölgelerde tekerrür ettiği görülebilir. 
Küften etkilenen eşyaların, muhtemel olduğunca güneşe çıkarılması ve kurutulması önemlidir.
Küften etkilenen yiyecekler, hiçbir biçimde harcanmamalıdır. Küfün gözle görülmeyen sporları besinlerin tümüne dağılmış olabilir. Bu surattan küflü kısmını atıp geri kalanı kullanmak sıhhatli değildir.