Son Haberler

Küçük Dil Ne İşe Yarar?

-
Eylül 14, 2022
Küçük Dil Ne İşe Yarar?

Küçük Dil Ne İşe Yarar?

Minik dil yumuşak damağın arkasından sarkan minik, parmak biçimindeki organdır ve ancak şahıs ağzını tamamen açtığında görülebilir. Her ne kadar minik bir organ olsa da insan vücudunda bir ekip işlevleri vardır. Bu yazımızda sizlerle minik dilin ne işe yaradığını ve bununla birlikte ne gibi problemlerin de sebeplerinden bkocaman olabileceğini paylaşacağız.

Öncelikle minik dilin ne işe yaradığı ile başlayalım. 

İşte minik dilin bazı işlevleri:

Minik dilin belki de bilinen en önemli işlevi yutmada ve konuşmada önemli rol oynamasıdır.Konuşurken ya da yutkunurken yukarıya hareket ederek havayolunu kapatacak kapakçık vazifeyi görür ve böylece burna bir şey kaçmasına engel olur.Sesi titreştirme vazifeyi görür.İspanyolca, Fransızca ve İbranice gibi dillerde konuşulurken minik dilden faydalanılır ve minik dil ünsüzü kullanılır.Yiyeceklerin nefes borusuna karışmasına engel olur.Minik dilin doğru bir biçimde çalışmaması sesin burundan çıkmasına ve suskun harflerin güç telaffuz edilmesine yol açar.Konuşurken bazı seslerin telaffuz edilmesine destekçi olur. Düzgün bir biçimde konuşabilmek için de seslerin doğru telaffuz edilmesi oldukça önemlidir.Yapılan araştırmalar minik dilin kısa zamanda oldukça fazla tükürük salgılanmasında da işlevi olduğunu göstermiştir.

Minik Dilin Düzgün Çalışmaması Nelere Yol Açabilir?

Minik dilin düzgün çalışmaması konuşma ya da uyku bozukluklarına yol açabilir.Minik dilin bütün olarak kapanmaması “ Velofaringeal Noksanlık “ e neden olabilir. Bunun sonucunda ise burundan konuşulur ve “ n “ ya da “ b “ gibi ünsüzlerin telaffuzunda problem yaşanır.Minik dilin sarkık olması horlamaya da yol açabilir. Genellikle uzamış minik dil horlamaya neden olmaktadır.Uzamış minik dilin fazla titremesi uyku apnesine de neden olabilir.Bazı şahıslarda, uzamış minik dil öksürüğü de neden olabilir.

Minik Dil Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İngilizce’de minik dilin karşılığı “ uvula “ dır ve uvula sözcüğü Latince’de minik üzüm anlamına gelmektedir. Minik dile İngilizce’de bu adın verilmesinin emeli biçimi ve boyutu itibariyle üzüme benzemesidir.Minik dile piercing takılması uygun değildir.Alerjik gidişatlar, sigara dumanı gibi irritan maddelerin solunması, yorgunluk, enfeksiyon, öpüşme hastalığı olarak da bilinen mononükleoz ya da içki alımı minik dilde büyümeye yol açabilir.