Son Haberler

Kremalı Mantar Çorbası Nasıl Yapılır?

-
Eylül 8, 2022
Kremalı Mantar Çorbası Nasıl Yapılır?

Kremalı Mantar Çorbası Nasıl Yapılır?

Özellikle özel günlerde konuklarınızın bir tabak daha içmek için can atacağı bir lezzet; kremalı mantar çorbası. Görünüşte azıcık uğraştırıcı olsa da çok yormayan ve elde ettiğiniz neticeye sonuna kadar dokunacak bir tarif. Bir aile yemeği organize ediyorsanız ya da yemeğe davetlileriniz varsa sofranın baş tacı olabilecek bir çorba yapmaya hazır mısınız?

Kremalı Mantar Çorbası

Malzemeler:

2 yemek kaşığı tereyağı  Yarım kilo kültür mantarı  2 yemek kaşığı un  1 kutu ham krema  1 adet soğan soğanınız büyükse yarım kullanmanız yeterli olacaktır  2 diş sarımsak  4 su kadehi kaynamış su  Tuz, karabiber  

Servis için: dereotu & parmesan peyniri

Öncelikle mantarların saplarını bir kenara alıp cedderek ya da silerek hoşça arınıyoruz. Sapları deviriyoruz. Arındığımız mantarları rastgele olarak doğruyoruz.

2 yemek kaşığı tereyağını erittikten sonra küp küp doğradığımız soğanları kavurmaya başlıyoruz. Soğanlar hafif renk değiştirdiğinde 2 diş sarımsağı bıçakla ezip kavrulan soğanlara ilave ediyoruz. Birkaç dakika kavurduktan sonra doğradığımız mantarları ilave edip mantarlar suyunu salıp tekerrür sürükleyene kadar arada karıştırarak kavuruyoruz.

Mantarlar suyunu sürükledikten sonra 2 yemek kaşığı unu ilave edip unun kokusu çıkana kadar kavuruyoruz. Bu düzeyde tencerede kavrulan mantarlar un ile bulamaç haline gelebilir, panik olmayın. Unun kokusu çıktıktan sonra 4 su kadehi kaynamış suyu ilave edip 10 dakika orta ateşte kaynamaya vazgeçiyoruz.

Bu vaktin sonunda çorbayı blenderdan geçirip daha homojen bir kıvam almasını sağlıyoruz. Tamamen pürüzsüz olmasındansa mantarların hafif dişe kazanç biçimde kalması daha galibiyetli bir netice elde etmenizi sağlar.

Blenderdan geçirdikten sonra çorbayı tekerrür ocağa alıyoruz. Kısık ateşte kaynarken bir kutu ham kremayı ilave edip tuzunu ve taze çekilmiş karabiberini katıp 5 dakika pişmeye vazgeçiyoruz. 

Bu vaktin sonunda çorbamız hazır. 

Servis Teklifi:

Birkaç dal dereotunu yıkayıp bir kâğıt havlu desteğiyle iyice kuruladıktan sonra servis esnasında çorba kâselerini birkaç tutam dereotu ile ziynetliyoruz.

Bir parça parmesan peynirini rendenin ince tarafıyla rendeleyip üzerine serptikten sonra servise hazır edebiliriz. 

Krema kullanmak istemeyen ya da evinde krema bulunmayanlar için seçenek bir tarif:

Malzemeler:

2 yemek kaşığı tereyağı  500 gram mantar  1 adet ufak soğan  2 diş sarımsak  2 su kadehi süt  2 su kadehi su  2 yemek kaşığı un  Tuz & karabiber  

Öncelikle mantarları cedderek ya da silerek arınalım. Saplarını ayırıp yıkayalım. Daha sonra mantarları ve saplarını rastgele olarak doğrayıp bir kenara alalım.

2 yemek kaşığı tereyağını erittikten sonra yemeklik doğranmış soğan ve ince ince kıyılmış sarımsağı tencereye alıp kavuruyoruz. Doğranmış mantarları ilave edip suyunu sürükleyene kadar kavuruyoruz. Mantarlar suyunu sürükledikten sonra 2 yemek kaşığı unu ilave edip unun kokusu çıkana kadar kavuruyoruz.

Kavrulan malzemeye 2 su kadehi su ve 2 su kadehi süt ilave edip kaynamaya başladığında blenderdan geçirip tekerrür ocağa alıyoruz. Tuzunu ve karabiberini ilave edip kısık ateşte 10-15 dakika pişirdikten sonra servise hazırlıyoruz.

Mantar kullanacağınız tüm tarifler için dipnot: mantarları yıkayarak arınmamalısınız. Zati içinde bolca su barındıran mantar yıkanırken de daha fazla su depolayıp pişme esnasında lezzetini kaybeder. En doğru arınma usulü sabırla silerek arınmak ya da dışındaki ince kabuğu el desteğiyle cetmektedir.