Son Haberler

Koşmanın Faydaları

-
Eylül 8, 2022
Koşmanın Faydaları

Koşmanın Faydaları

Günlük yaşamın yoğunluğu, biriken işler, etkin sosyal yaşam, bir hayli insanın kendisine daha az zaman ayırmasına, sıhhatine dikkat etmemesine neden olan nedenler. Yoğun iş temposunda insanın kendine haftada birkaç saat ayırıp da egzersiz yapması dahi bir hayli güç. Egzersizi bir kenara, yediklerine, içtiklerine dahi dikkat etmesi sıkıntılı görünen bir gidişat. Çoğu insan en süratli biçimde harcayabileceği yemekleri yemeyi seçiyor ki bunların bir çoğu akışkan yağlarda pişen fast foodlar, bol yağlı yiyecekler. 

Tüm bu yoğun tempoda hakikatinde bir hayli insanın yararlanabileceği, beden için sayılamayacak kadar verimi olan ekonomik ve sağlıklı bir egzersiz cinsi var; koşmak.

Koşmak senelerdir devamlı önerilen bir spordur. Koşmak için fazla şeye gerek yoktur, bir çift kundura ve eşofman yeterlidir. Zayıflatıcı tesirinin yanında koşmanın bir çok verimi vardır;

Koşmak stresi eksiltir ve ferdin kendini daha iyi ve daha mutlu sezmesini sağlar. 
Koşmak sağlık için çok ehemmiyetlidir, nabzı kumpaslar, kalp sıhhati için bir hayli pozitif tesiri vardır. Kalp krizi tehlikesini azaltmaktadır.
Koşmak yağ yakımını süratlendirir, kilo vermeyi basitleştirir. 
Koşmak bacakları inceltir, kuvvetlenmelerini sağlar.
Koşmak fit olmaya destekçi olur, kondisyon çoğalır ve soluk açılır.
Koşu sırasında sihrime hormonu salgılanmasından dolayı, koşmanın boy uzamasına da pozitif tesiri vardır.
Herkes koşabilir, kolay ve ekonomik bir spordur. 
Son yarıyıllarda yapılan araştırmalara göre koşmanın beyin hücrelerinin büyümesine destekçi olmaktadır. Yaşlılarda hafıza kaybını eksiltebildiği ve Alzheimer gibi asap bozukluğu hastalıklarının başlangıcını ve ilerlemesini durdurduğu görülmüştür.
Eğer koşmak kumpaslı bir spor haline getirilirse bunalım ve endişe bulgularını eksiltebilir. Koşucuların yevmiye yaşamlarında daha az stres yaptıkları gözlenmiştir.
Kumpaslı koşmak kemikleri kuvvetlendirir, bayanlarda osteoporozun önlenmesine destekçi olur. Hem erkeklerde hem de bayanlarda, ileri yaşlarda alana gelen adale ve kemik kaybını eksiltir.
Koşmak insanı mutlu eder, zira koşarken beden endorfin hormonu salgılar.
Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre koşmak, yaşlılarda ölümcül hastalık tehlikesini yüzde elli oranında eksiltir ve yaşam niteliğini 16 sene artırır.
Koşmak bireyin kendisine olan güven duygusunun kuvvetlenmesini sağlar. Koşarken tanımlanan niyetlerin iyi bir biçimde reelleştirilmesi bireyin kendisine güveninin çoğalmasına destekçi olur.
Kumpaslı koşmanın cinsel yaşamda da pozitif tesirleri vardır. Özellikle erkeklerin kumpaslı egzersiz sayesinde cinsel yaşamlarında daha galibiyetli oldukları kanıtlanmıştır.
Koşmak için fazla enerji gerektiği için, beden bu enerjiyi sağlamak ismine ambarındaki kalorileri tüketir. Koşu sırasında bir kmde vasati 100 kalori yakılır. Klasik bir süratte koşan bir şahıs, bisiklete binen, yüzen veya egzersiz yapan birinden daha fazla kalori yakar.
Vücudun forma girmesine destekçi olan koşmak, özellikle hafif eğilimli alanlarda yapıldığında daha fazla tesir eder. Bu egzersiz adalelerin eforunu ve dayanıklılığını çoğaldırır. Koşmak stresle savaşmada çok iyi bir usuldür. Pozitif bir ruh haline sahip olabilmek için, kumpaslı olarak koşmanız nasihat edilir.