Son Haberler

Köpekler Neden Ağlar?

-
Eylül 11, 2022
Köpekler Neden Ağlar?

Köpekler Neden Ağlar?

Hepimiz emin miktarlarda hayvan beğeniriz. Kimimiz caddede gördüğü kedi köpeğe sarılır onları kucaklarken kimimiz sadece uzaktan hoşlanmakla kanaat etiyoruz. Kimimizin evinde beslediği hayvan rakamı günden güne çoğalırken kimilerimiz yalnızca balık beslemekle kanaat etiyor.

Köpek beslemek, köpek bakmak onu kendi hayatınıza ortak etmek anlamına geliyor. Onu günde en az iki kere dışarı çıkarmak, olması gereken saatlerde karnını doyurmak, eğitimini vermek, onunla ilgilenmek, onunla oynamak, fiziksel temas kurmak gibi görevler sizi bekliyor. Geceleri dışarıda kalmayı unutun, konutta sizi bekleyen bir köpeğiniz varsa başka konutlarda hakikatleşen pijama partilerine veda edebilirsiniz. Başlangıçta korkutucu görünse de bunların hepsi köpeğinizle duygusal bir bağ kurmanıza neden olan etkenler.

Köpekler kedilere göre daha duygusal hayvanlardır. Kediniz mamasını yedikten sonra salonun bir köşesinde inzivaya çekilirken köpeğiniz çoğu zaman yatmak için sizin kucağınızı, en makûs olasılıkla dizlerinizi seçim edebilir.

Köpekler için bağlılık duygusu güven verici bir kavramdır ve oldukça ehemmiyetlidir. Sizinle bir iki saat bağlantı kuramadığında dahi bu vaziyetten etkilenebilir. Özellikle yavru köpeklerde bu gidişat daha sık görülebilir.

Yavru bir köpeğe sahipseniz sizi bir zaman göremediğinde ve yalnız kaldığında bu gidişata tepkisini muhtelif yollarla verebilir. Mızmızlanabilir, uluyabilir ya da ağlayabilir. Bunun önüne geçmek için yavrunuza konutta yalnız kalacağı zamanlar da olduğunu hocayız gerekir. Konuta geldiğinizde onunla ilgilenirseniz zamanla bu dürtüsü gelişecektir.

Ayrıca yavru köpekler tıpkı bebekler gibi mama ve tuvalet lüzumlarını ağlayarak dile getirmeye çalışabilirler.

Erişkin bir köpeğiniz varsa ve ağlıyorsa gidişat daha ciddi olabilir. Bu vaziyette öncelikle köpeğinizin rastgele bir sağlık problemi olup olmadığından emin olmanız gerekir. Bir hastalığı olabilir ya da bir şey canını yakıyor olabilir ve köpeğiniz bu nedenlerden dolayı ağlayabilir.

Yaşı ilerlemiş bir köpeğiniz varsa fonksiyonel bir bozukluk canını yakıyor olabilir ya da bedeninin bütün olarak yerine getiremediği bir işlev varsa bundan dolayı ağlayabilir.

Kısacası erişkin bir köpeğin ağlaması genellikle duygusal nedenlerden değil fiziksel nedenlerden ötürüdür.

Yavru köpekler için bu gidişat çok sık oluyorsa bir baytar doktordan destek alınmalıdır.

Ağlamak köpeğinizin sizinle bağlantı kurmak üzere seçtiği bir yol da olabilir, tıpkı havlamak gibi.

Onu iyi dinlemeli, özen göstermeli ve bağlantı kurmalısınız.

Köpeğinizin ırkına göre yaşını hesaplamak için köpek yaşı hesaplama vasıtasını kullanabilirsiniz.