Son Haberler

Kolonoskopi Nedir ve Nasıl Yapılır?

-
Eylül 11, 2022
Kolonoskopi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kolonoskopi, makattan ince bağırsağa devam eden ve takribî 2 metre olan kalın bağırsağın içinin, videoendeskop sınan bir görüntüleme aygıtıyla araştırılması harekâtıdır. Özellikle kanserin erken teşhisinde kullanılan bu analiz, ülkemizde de sıklıkla uygulanan bir harekâttır.

Bu operasyon alttaki gidişatlarda lüzumludur;

Kalın bağırsak kanserinin erken tanı yarıyılında,  rastgele bir bulgu göstermeseler de 50-70 yaşları arasındaki kadın ve erkeklerin kolonoskopi yaptırmaları önerilir.
Ağır kabızlık gidişatında,
Başka uzuvlara ait cerahat vaziyetlerinde,
Ur, polip, divertikül, kolit, damarsal patoloji gibi bağırsak duvarına ait hastalıklarda,
Uzun vakittir devam eden ishal gidişatında,
Dışkıda kan görülmesi gidişatında, 
Menopoz sonrası kadınlarda,
Bir evvelki kolonoskopisinde polip çıkan hastalarda, 3-5 sene içerisinde tekerrürü yapılmalıdır.

Bu vaziyetlerden birinde olan hastada tahlilin doğru bir biçimde yapılabilmesi için, hastanın bağırsaklarının boş ve pak olması lüzumludur. Dışkı ile dolu olan bağırsaklarda rastgele bir analiz yapmak olası değildir. Bu nedenle hasta 24 saat evvelinden katı besin almayı tamamen vazgeçer. Akışkan meşrubat ve gıdalar çorbalar, kompostolar, tanesiz meyve suları harcaması önerilir. Kolonoskopiden evvel en az 8-10 litre akışkan alınmış olmalıdır. Buna ek olarak analizden evvelki gece ve sabahında bağırsakların boşaltılmasına dayanakçı olacak ilaçlar alınır. Ayrıca kolonoskopiye girecek hastanın yanında, operasyon sonrası refakat edecek bir de yakını bulunmalıdır.

Kolonoskopi operasyonundan evvel hastanın gergin olmasına karşı uysallaştırıcı bir ilaç kullanılabilir. Ayrıca damar yolundan verilen ilaçlar hastanın daha az ağrı sezmesine dayanakçı olur. Ardından hasta tahlilin yapılacağı sedyede sol yanına olacak biçimde uyur. Kolonoskopi aleti, makattan sokularak ince bağırsağa kadar ilerletilir. Analizi yapan hekim gerek gördüğü takdirde bağırsak içinden, daha sonra araştırmak ve teşhis koymak üzere parça biyopsi alabilir ama bu operasyon oldukça kısa süren ve acısız olan bir harekâttır. Ayrıca hekim ileride hasta için mesele olabilecek polip veya ufak bir ura rastlarsa bunu da alabilir.

Analiz sonrası hastanın günü istirahat ederek geçirmesi gerekir. Analizde alt karına hava girmesi nedeniyle daha sonrasında hastanın gaz şikâyetleri olabilir, bu nedenle birkaç gün gaz yapmayan gıdalar yemesi gerekir. Hastada şiddetli bir karın ağrısı, rektal kanama ya da fazla ağrı görülürse şipşak hekimle irtibata geçilmelidir.

Kolonoskopi analizleri, sıklıkla bir hayli hastaya uygulanmaktadır, risk ihtimali genelde oldukça düşüktür. Tahlillerde on binde iki ihtimalinde bağırsağın hasar görmesi, binde bir ihtimalinde bağırsak içi kanama görülebilir.