Son Haberler

Kıymalı Pide İçi Nasıl Hazırlanır?

-
Eylül 15, 2022
Kıymalı Pide İçi Nasıl Hazırlanır?

Kıymalı Pide İçi Nasıl Hazırlanır?

Kıymalı pide içinin ana malzemesi isminden de anlaşılacağı üzere kıymadır. Kıymaya ilave edilen domates, salça, sarımsak, soğan ve muhtelif baharatlarla nefis bir hal alan bu iç hazırlayacağınız hamura yerleştirildikten sonra fırında kızartıldığında nefis bir yemek haline gelecektir.

Türk mutfağının bırakılmaz lezzetlerinden biri olan pideyi yapmak sandığınızdan çok daha kolay. İşte tadına doyum olmayacak kıymalı pideyi hazırlamanız için gereken malzemeler:

Yarım kilo kıyma
2 adet soğan
4 adet sivri biber
1 tatlı kaşığı tuz
2 adet domates
3 diş sarımsak
1 çay kaşığı karabiber
Üzerine kırmak için yumurta
Lezzetli bir kıymalı pide içi hazırlamanın en temel püf noktası kıymayı doğru bir biçimde kavurmak. Bunun için kıymayı teflon bir tavada orta-yüksek arasında bir ateşte kavurmanız gerekir. Tavaya aldığınız kıymayı kendi yağıyla kavrulmaya vazgeçin. Kıyma kavrulurken evvel suyunu vazgeçecek daha sonra vazgeçtiği suyu sürükleyecektir. Bu esnada bir kaşık takviyesiyle aralıksız karıştırarak homojen bir pişme olmasını sağlayın ve topaklanan parçaları iyice dağıtın.Kıyma kavrulurken iki adet soğanı küp küp doğrayıp hazır edin. Kavrulan kıymanın içine soğanlarınızı ilave edin. Bu safhada soğanları robottan geçirmemeye özen gösterin. Elde kıyılmış soğanlarla daha lezzetli bir pide harcı elde edersiniz.Sivri biberleri ufak parçalar halinde doğrayıp kıymalı harca ilave edin.Ocağı orta ateş kıvamına getirip ara ara karıştırarak kavurmaya devam edin. Soğanlar iyice kavrulup transparanlaştığında kıymalı pide içiniz hazır olmak üzeredir. Toplamda takribî 30 dakikalık bir zamanı kapsar.İsterseniz bu safhada kıyılmış maydanoz ilave edebilirsiniz.Tuzunu ve karabiberini ilave ettikten sonra birkaç dakika daha kavurup altını kapatın.Bir kenarsa ezdiğiniz sarımsakları kavurup üzerine rendelenmiş 2 adet domatesi ilave edin. Domatesler koyulaşana kadar pişirin.Pide hamurunuzun üzerine evvel domatesli harcı sürüp iyice yayın.Ardından hazırladığınız kıymalı içi koyun.Dilerseniz üzerini dilimlenmiş biberler ve domates ile süsleyebilirsiniz.200 dereceye ayarladığınız fırında ızgarası sarih konumda 5-6 dakika pişirin.Üzerine bir yumurta kırıp 2 dakika daha pişirdikten sonra fırından çıkarın.Fırından çıkardığınız sıcak pidenin kenarlarına tereyağı sürüp lezzetlendirdikten sonra kıymalı pideniz servise hazır olacaktır.