Son Haberler

Kişniş Hangi Yemeklerde Kullanılır?

-
Eylül 6, 2022
Kişniş Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Kişniş Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Akdeniz ülkelerinden tüm dünyaya lezzet yeli yaratan kişniş aşotu, içine girdiği yemeklerde fark yaratıyor. Kişnişle sofralarınızı çeşitlendirmek istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Kişniş, maydanozgillerden yaprakları maydanoza benzeyen kuru meyvelerdir. Koklandığında rahatlık verir ve ayrıca tatlı bir meyve gibi lezzetlidir. Görünüm olarak taze biberi anımsamaktadır. Turuncu renkli olan ufak meyveleri henüz taze halindeyken, rahatsız edici bir kokusu vardır. Kurutulduktan sonra, hoşlanıldığı ve alışıldığı kokusuna kavuşur. 

Kişnişin kullanım alanları da oldukça muhteliftir. Kişniş baharatı, meyvelerinin kurutulması ve öğütülmesiyle elde edilmektedir. Kişnişin taze yaprakları da salatalarda, mezelerde çok güzel bir lezzet kaynağıdır. Kısacası kişnişin kökleri baharat, yaprakları taze olarak harcanmaktadır.

Kişnişle Renklenen Yemekler

Ülkemizde kişniş imali de tüketimi iyi seviyededir. Kişniş et yemekleri, zeytinyağlılar ve daha bir hayli çeşit yemeklerde kullanılabilir. Reelinde kişniş bir dünya baharatı olduğu için Türk mutfağı için henüz keşfedilmeyi bekleyen bir sürü kişnişli tarif vardır. 

Kişnişin Tohumu

Kişnişin tohumu hem farklı lezzetler sunar hem de sağlık mevzusunda bütün bir sponsordur. Dayanıklılığı uzundur. Bir sene müddetle ağzı kapalı sırça bir kavanozda kişniş baharatına gizleyebilirsiniz. Kişnişin tohumlarını konutta kendi imkânlarınızda ezerek, toz haline getirebilirsiniz.

Kişnişin tohumu baharat olarak bir hayli kış çorbasında kullanılmaktadır. Yoğurt çorbasına da lezzet katar. Ezilmemiş haliyle tohumunu çorbaların yanı gizeme sulu sebze yemeklerinde de kullanabilirsiniz. Bunun dışında kişniş, domates turşusuna da lezzet olarak çok yakışır. Sosis üretiminde ve körilerde kişniş tohumundan faydalanırlar. 

Kişniş tohumu balık sofralarında çok kullanılır. Balık etine baharat olarak kişniş, güzel bir aroma verir. Özellikle elmayla çok yakışan kişniş, elmalı çöreklerde seçim edilir. Kişniş tohumu, güveçlerin bırakılmaz baharatıdır.

Kişniş baharatının bizim ülkemizde en sık kullanıldığı yemekler ise şöyledir; etli dolmalar, Çerkez tavuğu, mercimek yemekleri, İzmir köftesi, enginar, patlıcan, kereviz, av etleri, kuru fasulye ve balık çorbaları. Bunun dışında soğanlı, mayonezli veya sosisli yemek tariflerinde kişnişten bolca faydalanılır. 

Kişniş tohumu, çay gibi kaynatılarak kışları harcanabilir. Tüm bunların yanı gizeme Anadolu’da konutlara güzel bir dekor ve koku versin diye yapılan potpori süslemelerinde kişniş de kullanılır. Potpori tabağında muhtelif kurutulmuş çiçekler, meyveler, tohumlar ve baharatlar bulunmaktadır.

Kişnişin içeriğinde bulunan yağ, sindirimi basitleştirdiği için ekmek, kurabiye, bisküvi üretimlerinde de kullanılmaktadır. 

Şekerli tariflerde de kişniş tohumundan sık sık faydalanılır. Misalin; meyve kompostosu, waffle ve kreplerde aroma versin diye kişniş ilavesi yapılmaktadır. Kişniş tohumu pastacılıkta da kullanılır. 

Kişnişin sevinci bir atıştırmalık olarak düğünlerde değerlendirildiğini öğreniyor muydunuz? Buhur şekeri olarak öğrenilen renkli şekerle kaplanmış kişniş tohumu düğünlerde ikram edilen atıştırmalıklardan biridir.

Kişnişin şekerli özelliği, ilaç sektöründe tatlandırıcı olarak da değerlendirilmektedir.

Bunlara ek olarak kişniş tohumu, alkol ve likör üretiminde de kullanılmaktadır. 

Kişnişin Yaprağı

Kişnişin yaprağı maydanoza çok eş. Hatta, maydanozla kişnişi birbirine karıştırmak çoğu zaman kaçınılmazdır. Maydanoz gibi kişnişin de kendine has bir kokusu vardır. Taze kişnişi buzdolabında kökleri suyun içindeyken gizlemek en idealidir. Bu biçimde kişnişi bir hafta süresince taze bir biçimde harcayabilirsiniz. Taze kişniş yaprağı özellikle Çin ve Meksika yemeklerinde çok sık kullanılmaktadır. Ayrıca Roma’nın mutfak tarihine bakılırsa, etleri tatlandırmak için bolca kişniş yaprağından faydalanıldığını görürüz.

Reelinde kişnişin yapraklarını taze ve ham haliyle harcamak nebattan azami yararı almamızı sağlamaktadır. 

Kişniş yaprağı, sebzeli ve etli güveçlerde, mezelerde, salatalarda ve soslarda güzel bir lezzet vermesi emeliyle harcanmaktadır. 

Çok yoğun kokusu ve uzun zaman tesirinin gözetmesi sayesinde, parfümü de yapılmaktadır. 

Tüm bu bilgilere ek olarak kişnişin gövdesi de bakliyat ve çorbalarda pişirilebilir. Kökü kendi başına, haşlanıp harcanır; tek başına yemeği yapılır. Tozu ise muhtelif malzemelerle bal, pekmez, şeker, reçel karıştırılıp veya tatlılara ilave edilip kullanılabilir.

Kişniş Çayı

İki çay kaşığı kişnişi, bir kadeh sıcak suyun içerisine atınız. Azıcık bekledikten sonra içerisine dilediğiniz tatlandırıcıları ilave edip, içiniz. Misalin; bal, limon kabuğu…

Kişnişli Yemek Tarifleri

Kişnişli Ayran Çorbası

Besin kıymeti yüksek ve imali sıkıntılı bir Erzurum çorbasıdır.

Gerekli Malzemeler:

1 kâse aşure buğdayı, 1 kadeh yoğurt, yarım kadeh kıyma, 2 kaşık bütün buğday unu, soğan, yumurta, sıvıyağ, kişniş, karabiber.

Yapılışı:

Aşure budağını, yumuşaması için geceden suya koyunuz. Daha sonra, 20 dakika süresince buğdayı düdüklü tencerede haşlayınız. Ayrı bir yerde soğanı kavurunuz. Kıymayı tuz ve karabiberle yoğurup ufak ebatlarda köfteler hazırlayınız nohut büyüklüğünde Kavurduğunuz soğanın üzerine ilave ediniz, orada pişiriniz. Onlar pişerken ayrı bir kapta; yumurta, un, su ve yoğurdu karıştırıp budağın üzerine ilave ediniz. Hepsi iyice kaynayıncaya kadar pişirilir ve üzerlerine kıymalı karışım ilave edilir. Pişmeye yakın kişniş de ilave edilir. 

Kişnişli Kurabiye

Gerekli Malzemeler:

Tereyağı, 1,5 su kadehi un, pudra şekeri, 1 yumurta, 3 yemek kaşığı nişasta, yarım çay kadehi krema, 1 kutu vanilya, portakal rendesi, 1 kutu kabartma tozu, 2 yemek kaşığı yulaf ve kişniş. 

Yapılışı:

Katı malzemeler bir yerde, akışkan malzemeler bir yerde karıştırılıp beraber yoğurulur. En sonunda arzu ettiğiniz biçimi vererek evvelden ısıtılmış 200 derecelik fırında pişirilir.

Taze Kişnişli Et Yemeği

Gerekli Malzemeler:

Bifteklik et, zeytinyağı, beğendiğiniz baharatlar, sarımsak, limon suyu ve taze kişniş.

Yapılışı:

Bir kâseye zeytinyağı, baharatlar, sarımsak, tuz ve limon suyunu koyun. Ardından taze kişniş yapraklarını ilave ederek; hepsini blender’dan geçirin. Etiniz için kullanacağınız sos hazır. Daha sonra bifteklik etlerinizi, bir tabağa yerleştirip üzerine sosunu iyice dökün. Bu biçimde etler buzdolabında yarım saat süresince beklemelidir. Ve arttan etlerinizi ister fırında, ister yağsız tavada önlü arkalı pişirin.

Mahluta Pilavı

Gerekli Malzemeler:

2 su kadehi aşure buğdayı, 2 kadeh mercimek, tereyağı ve 4 çorba kaşığı kişniş tohumu.

Yapılışı:

Mercimek ve buğday arınıldıktan sonra iyice yumuşayana kadar pişirilir. Yağsız bir tavada kişniş tohumları kavrulur. Ardından tereyağı eritilerek, havanda kişnişler vurulur. Son düzeyde ise tereyağlı kişniş pilava ilave edilir.