Son Haberler

Kereviz Salatası Nasıl Yapılır?

-
Eylül 19, 2022
Kereviz Salatası Nasıl Yapılır?

Kereviz Salatası Nasıl Yapılır?

Kereviz hoşlananı ender bulunan, hoşlanmayana da güç yedirilen sebzelerden biri. Yararları saymakla bitmese de iş damak tadına geldiğinde bu faydalar göz arkasını edilip mutfağın kapısından bile giremediği zamanlar olabiliyor. Bu salata tarifiyle kerevize mutfağın da sofraların da kapıları sonuna kadar açılacak. Üstelik tadına bakanlar siz söylemediğiniz sürece içinde kereviz olduğunu kavramayacaklar.

Malzemeler:

3 tane kereviz 2 tane yeşil elma 1 tane limon 1 limon kabuğu rendesi Bir büyük kâse dolusu su Bir avuç ceviz 4 tane portakal 10-12 yemek kaşığı yoğurt 4 yemek kaşığı mayonez Tuz 

Yapmanız gereken ilk şey limonu hoşça yıkadıktan sonra büyük bir kâseyi su ile doldurup içerisine 1 limonun suyunu sıkmak. Daha sonra iş kerevizleri atamaya geliyor. Kereviz ceddirken dikkat faktörüz gereken en ehemmiyetli nokta kabuklarını çok ince almamak zira kerevizin kabuğa yakın yerlerinin tadı acımsı olur. Bu surattan kabukları ceddirken azıcık derinden almanızda fayda var. Kabuğunu cettiğiniz kerevizleri kararmaması için ikiye dağılıp limonlu suyun içinde beklemeye alın.

Elmaları hoşça yıkadıktan sonra kabuklarını cetmeden dörde dağılın ve çekirdeklerini arının. Daha sonra kararmamaları için kerevizlerle beraber limonlu suya koyun.

Portakalları hoşça yıkadıktan sonra ortadan ikiye dağılın. Bir kaşık desteğiyle içlerini çıkarın. Bunlar kereviz salatasını sunmak için kullanacağımız çanaklar olacak. 

Sosu için 10-12 yemek kaşığı yoğurt ve 4 yemek kaşığı mayonezi karıştırdıktan sonra tuzunu da ilave edip beklemeye alın.

Evvel yeşil elmaları, daha sonra da kerevizleri rendeleyip hoşça karıştırın. Sos için yapacağımız son bir ilave var; suda beklettiğiniz limon kabuklarını çıkarıp rendenin ince yeriyle rendeleyin. Limon kabuğunu rendelerken beyaz kısımlarına gelmemeye özen gösterin zira bu kısımlar aromatik olmaktan ziyade acıdır. Rendelenen limon kabuklarını da sosa ilave ettikten sonra kereviz karışımını sosla buluşturun.

Hazırladığınız salatayı portakal kabuklarının içine koyup ceviz parçaları ile süsleyin.

Kereviz salatasını servis etmenize yakın bir zamanda hazırlamaya ve dolapta bekletmeye özen gösterin. Şayet servisten uzun müddet evvel hazırlarsanız sulanacak ve kıvamını kaybedecektir.

Afiyet olsun…