Son Haberler

Kehribar Tesbihinin Faydaları

-
Eylül 18, 2022
Kehribar Tesbihinin Faydaları

Kehribar Tesbihinin Faydaları

Kehribar, çam familyasında yer alan bir ağacın fosilleşmiş reçinesine verilen addır. İçeriğinde süksinik asit, karbon, hidrojen ve su barındırır. Uzun seneler ağaçta bekleyen bir madde olması nedeniyle içinde çoğu zaman fosilleşmiş minik canlıları da barındırmaktadır. Genellikle baltık ülkelerinde bulunan taşın bu cinslerine Baltık amberi de denmektedir. Kehribar taşı çoğunlukla iki renkte görünür, biri millet arasında en çok öğrenileni ve kullanılanı olan kırmızımsı sarılıkta ya da koyu turuncu renkte olanlarıdır. Değişiği ise yıprandırılmış kehribar da olarak öğrenilen mat sarı renkte olanıdır. Avrupa’daki kehribar yatakları genelde İsveç, Hollanda, İngiltere ve Sicilya’da görülmektedir. Reel kehribar ısıtıldığında hoş bir çam kokusu yayar. 

Fazla derecede şeffaf, narin, yumuşak ve hafif olan bu taş asırlardır ziynet eşyalarının imalinde de kullanılmaktadır. Kolye ucu, yüzük, bileklik, küpe gibi takılarda kullanılan taşın ülkemizde en çok kullanıldığı nesnelerden biri tesbihtir. Daha Öncekinden tıp alanında da kullanılan ama bugün bu özelliğini büyük miktarda yitiren kehribarın yeniden de bir hayli verimli şeye hizmet ettiği öğrenilir. Bu faydalar şöyle sıralanabilir;

Gerdanlık, kolye gibi eşyalar halinde kullanılırsa boğaz ve tiroid bezi enfeksiyonlarının önlenmesine takviyeci olur, guatrın ortaya çıkmasını maniler, oluşmuşsa da küçülmesine takviyeci olur. 
Astım ve bronşit gibi solunum yolları hastalıklarının ortaya çıkmasına mani olur, oluşan hastalıkların iyileşmesine takviyeci olur.
Bedende alerjilerin ortaya çıkmasını maniler, çıkan alerjilerin yol açtığı rahatsızlıkları hafifletir.
Sindirim sisteminin, özellikle de bağırsakların daha kumpaslı çalışmasına takviyeci olur. 
Bademciklerde oluşan enfeksiyonların rahatlatılmasına takviyeci olur.
Böbreklerin, mesanenin, dalağın arınılmasına ve daha sıhhatli çalışmasına takviyeci olur. 
Bedende sızının bulunduğu bölgelere teması sağlanırsa, sızının eksilmesine takviyeci olur. Özellikle romatizma sızılarında oldukça etkilidir.
Kulakta alana gelebilecek rahatsızlıkların iyileşmesine takviyeci olur. 
Asap sistemini güçlendirir.
Özellikle sol el ya da bilekte bulunması gidişatında, bedendeki fazla olumsuz elektriği sürükleyerek, bireyin hafiflemesini sağlar. Bu enerjiyi pozitif enerjiye çevirir. 
Bireyin melankolik ruh haline girmesini maniler.
Bulunduğu civarın negatif elektriğini emer.
Bireyin hayat dolu olmasını, hayatın pozitif yanlarını keşfetmesini, daha sevinçli ve mutlu olmasını sağlar. 
Sarı taşların iyi geldiği öğrenilen Aslan burcu için kehribar da pozitif bir uyarıcı tesir yaratır.
Bir bireyin üstünde dikkati sürükleyen ilk şey olması nedeniyle göz, nazar gibi şeylerden gözettiğine inanılır.
Bireyin usunu ve zihnini uyandırıp, daha doğru ve yerinde kararlar vermesine takviyeci olur.