Son Haberler

Kedilerde İshal Neden Olur?

-
Eylül 18, 2022
Kedilerde İshal Neden Olur?

Kedilerde İshal Neden Olur?

Kediler yalnızca kuru mama yiyen canlılar gibi görünse de kimi zaman sizinle oturup aynı masada kahvaltı yapabilecek kadar seçenek tatlara düşkün olabilirler. Bu oburlukları elbette insan yiyeceklerini yiyebilecekleri anlamına gelmemektedir. Ehemmiyetli olan içeriğinde onlara yetecek ölçü karbonhidrat ve protein olan, yaşlarına ve sağlık vaziyetlerine uygun mamalar ile beslenmeleridir. Aksi takdirde muhtelif sağlık meselelerine merhaba demeye hazır olabilirsiniz. 

Bu meselelerin başında kolay gibi görünse de ishal yer almaktadır. İshal beslenmeden kaynaklanabileceği gibi değişik nedenlerden de kaynaklanıyor olabilir. Yazının devam eden kısmında nedenlerini ayrı ayrı listeleyeceğiz.

Kedilerde İshal Bulguları Nelerdir?

Kabarıklık: Kedinizin karnında sıradan olmayan bir kabarıklık var ise ishal olma ihtimalini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Bu kabarıklık her zamankinden fazla yemek yemesi ve su içmesinden kaynaklanan anlık bir kabarıklık ise vaziyet değişik değerlendirilir ancak sıradan dışı bir kabarıklık ishal bulguları arasında yer alır. 
Dışkılama periyodu: Kediniz her zamankinden daha sık dışkılar ise bu ishal bulgularının başında sayılabilecek vaziyetlerden biridir.  Mukus: Kedinizin dışkısı sıradan kıvamından değişik olarak mukuslu olarak çıkar.  Dışkıda kan: Kedinizin dışkısında mukusun dışında kan görünmesi de ishal bulgularındandır. Dışkının rengi: Kediniz her zamanki dışkı renginden değişik olarak daha koyu, siyaha yakın, siyah dışkı yapıyorsa bu da ishalin en aşikar bulguları arasında yer almaktadır. Bu oldukça ciddi bir bulgudur zira kediniz ishal olduğunda bunun birliktesi siyah dışkılıyorsa mide ya da ince bağırsaklarında bir kanama olduğunun göstergesi olabilir ve zaman kaybetmeden bir baytar hekime danışılması gerekmektedir. Halsizlik: İshal esnasında yaşanan şiddetli su kaybı başka bir deyişle dehidrasyon aynı zamanda kedinizde yoğun bir halsizliğe neden olmaktadır. İştahsızlık: İshal olan kediniz sıradan zamanda harcadığından çok daha az ölçüde mama harcayacaktır. Zaman zaman mama reddi de görülebilir. Kilo kaybı: İştahsızlıkla doğru orantılı olarak kilo kaybı da ishal bulgularındandır. Ateş: İshalin en aşikar bulgularından biri de kedinizin ateşindeki yükselmesidir. Ateşi yükselen kedinizin bakışları daha baygın ve halsiz soluğu ise kesik kesik olabilir. Ateş birliktesi titreme de getirebilir. 

Bir ek bilgi olarak kedinin ateşini nasıl ölçeceğinizden bahsedelim; bunun için en uygun şey dijital bir ateş ölçer kullanmaktır. Dijital ateş ölçer ile ateş ölçmeden evvel ucunu dezenfekte faktörüz gerekmektedir. Akabinde kedinizin canının yanmaması için ucunun çevresini vazelin ile kaplamanız gerekiyor. Kediniz için en uygun ateş ölçme pozisyonu uyur pozisyondur. Bu pozisyondaki kedinizin kuyruğunu onu strese sokmadan hafifçe yukarıya kaldırıp ucuna hoşça vazelin sürdüğünüz dijital termometreyi makatından içeriye doğru usulca itin. Bu esnada sizin de sakin olmanız oldukça ehemmiyetli. Kediniz dereceği soktuğunuzda kasılabilir. Bunun için dereceyi çok ufak hareketlerle sağa ve sola doğru hafifçe oynatın. Böylece kediniz azıcık daha hafifleyecektir. Termometreniz dijital ise ateşi ölçtüğü anda sinyal verecektir. Şayet dijital olmayan bir ateş ölçer kullanıyorsanız takribî 2 dakika süresince çıkarmamanız gerekmektedir.

Kum kabı dışındaki yerlere dışkılama: Bu hakikatinde kedinizin şuurlu olarak yaptığı bir hareket değildir çünkü kediler üzerini örtemeyecekleri yerlere idrar ve dışkı vazgeçmekten sevmezler ancak ishal gibi vaziyetlerde dışkılama gereksinimi çoğaldığından, periyotları kısaldığından kediniz kum kabı dışındaki yerlere de dışkılayabilir. Buna kum kabına gidecek kadar enerjisi olmaması ve kendini yakalayamaması da neden olmaktadır. 

Kedilerde İshale Neden Olan Şeyler Nelerdir?

Beslenme problemleri: ishal hastalığının en temel nedenlerinden biri de kediler için uygun olmayan beslenme biçimleridir. Özellikle cadde kedilerinde kumpaslı ve doğru bir beslenme mevzubahisi olmadığından çöpten bulunan ve insanlar için uygun olan besinlerle beslenmeleri ishale neden olmaktadır. Konutta bakılan kediler için de aynı vaziyet geçerlidir. Kediniz sadece kendisine özel olarak hazırlanmış mamaları harcamalıdır. Kedinize verdiğiniz etin ham olması da ishal ve birliktesi başka problemlere neden olmaktadır.

Bunun dışında mama farklılığı da ishale neden olabilir. Kedinize alıştığı dışında bir markanın mamasını verdiğinizde ya da içerik olarak değişik bir mamayla beslediğinizde ishal olmasına neden olabilir. Bu cins vaziyetlerde ani mama başkalaşımları sindirim sistemlerini de negatif tesirler ve midelerinin bozulmasına neden olur.

Yiyecek intoleransı: Kedinizin mamasının içerisindeki rastgele bir maddeye ya da süte intoleransı olabilir. Bu nedenle kedinize süt ve süt mahsulleri vermemeli, intolerans tehlikesini göz arkasını etmemelisiniz.

Yiyecek intoleransı bedenin harcanan bazı maddelere ve bu maddeleri kapsayan öteki yiyeceklere karşı tepkin göstermesidir. İnsanlarda da oldukça sık görünen bir vaziyettir.

Bozulmuş yiyeceklerin tüketimi: Kedinizi beslediğiniz mamanın son kullanma tarihine ve gizleme şartlarına oldukça dikkat etmelisiniz. Son kullanma tarihi geçmiş bir mama ile beslemek ya da uygun gizleme şartlarında saklanmadığı için bozulan bir mama ile beslemek ishale neden olabilir.

Stres: Kedinizin ishal olmasına neden olabilecek bir öteki neden ise strestir. Uzun süren ya da rahat edemediği şartlarda yaptığı bir yolculuk, uygun olmayan ve makûs bakım koşulları, değişik hayvanlarla aynı civarda olmak, kumpassız beslenme gibi vaziyetlerde kedinizde strese neden olabilir. Bu da dolaylı yoldan ishali tetikleyen nedenlerden biridir.

Bakteriyel enfeksiyonlar: Kedinizden büyüyen rastgele bir bakteriyel enfeksiyonlar da ishale neden olmaktadır.

İç asalaklar: Kedinizin sahip olduğu iç asalaklar da ishal neden olmaktadır. Giardia, koksidia ve yuvarlak solucan gibi iç asalaklar bu tehlikeyi çoğaldırmaktadır. Giardia genellikle sudan kaynaklanan bir asalak cinsidir. Bu nedenle kedinize her daim pak içme suyu vermeniz gerekmektedir. Bulaşıcı bir asalaktır. İnce bağırsaklarda yaşayan bir asalak cinsidir. İç asalaklardan korunmanın yolu kedinizin asalak rehabilitasyonunun kumpaslı olarak yaptırılması, yiyecek ve su hijyenine dikkat edilmesidir.

Kolit: Kalın bağırsaklarda görünen bir hastalıktır, kalın bağırsak yangısı olarak geçer. İshale ve dışkıda mukusa yol açar.

Salgı bezi hastalıkları hipertiroid: Kedinizin tiroid bezleri sıradandan fazla çalışıyor ise bu da ishali tetikleyen nedenler arasında yer almaktadır.

Ur ve kanser: Kedinizin mide ya da bağırsağında yer alan bir ur varsa ya da değişik uzuvlarda kanser görünüyorsa bu da ishale neden olmaktadır.

İlaçlar: Kedinize rastgele bir rehabilitasyon için verdiğiniz ilaçlar zaman zaman yan tesir olarak ishale neden olabilir.

Kedilerde İshal Rehabilitasyonu Nasıl Yapılır?

Öncelikle ishal olan kediler için genellikle 12 saat ile 24 saat arası bir dilimde rastgele bir besleme yapılmaması önerilmektedir. Panik yapmadan evvel ishalin devam etme süresi oldukça ehemmiyetlidir. Şayet 1 gün ve daha az süren bir vaziyet ise panik yapmanıza gerek yoktur ancak 1 günü aşmasına karşın devam ediyorsa kesinlikle bir baytar hekim ile görüşmeniz gerekmektedir. Aciliyet katan etkenlerden biri de kedinizin yaşıdır. Çok minik ise 1 yaş ve altı ya da yaşlı ise 10 yaş ve üzeri yeniden acil olarak baytar hekiminizden destek almanız gerekmektedir. Kedinizi bu nedenle baytara götürürken şayet muhtemelse dışkısından taze bir örneği de götürün. İlaç kullanımı insanlarda da olduğu gibi oldukça ehemmiyetlidir, baytar hakimiyeti olmadan ve önermeden hiçbir biçimde ilaç vermemelisiniz. Dehidrasyonu yasaklamak için erişebileceği bir yerde aralıksız olarak taze ve pak su bulundurmanız gerekmektedir.  İshal müddetince sıradan beslenmenin dışında özel bir perhiz uygulamanız da gerekebilir. Bu mevzuda baytarınız size teklifte bulunacaktır. Genellikle yüksek lif oranına sahip ve yağ oranı düşük bir beslenme biçimi önerilmektedir.  Kedilerin ishal nedeniyle yaşadığı dehidrasyondan su kaybı kaynaklanan elektrolit kaybını önlemek için 1 litre suya 1 çay kaşığı tuz ve 1 yemek kaşığı şeker ilave ederek iyice karıştırdıktan sonra vermeniz önerilmektedir ancak bunu uygulamadan evvel de yeniden baytarınıza danışmanız gerekmektedir.