Son Haberler

Kediler Neleri Sever, Neleri Sevmez?

-
Eylül 12, 2022
Kediler Neleri Sever, Neleri Sevmez?

Kediler Neleri Sever, Neleri Sevmez?

Kediler de tıpkı insanlar gibi değişik kişiliklere sahiptir. Genel olarak beğendikleri veya beğenmedikleri şeyler olduğu gibi bunlar değişiklik de gösterebiliyor.

Kediler Suyu Neden Sevmez?

Bu cemiyet arasında kedilere dair öğrenilen en temel noktalardan biridir; kediler suyu sevmez! Bunu kavramak için kediyi alıp duşun altına sokmanıza gerek yok. Onu banyonun kapısından içeri sokmanız bile yeterlidir. Kedilerin pakliklerine bu kadar düşkün canlılar olmasına karşın suyu hoşlanmamaları oldukça afallatıcı gelebilir. Kendilerini mütemadiyen yalayarak arınan bu sevimli hayvanlar iş su ile toplandığında pek de sevimli olmayabiliyorlar. Temelinde bunun için oldukça haklı nedenleri olduğunu da söyleyebiliriz. Islanmış kıllar onları ciddi anlamda rahatsız eder. Kediler ıslandıktan sonra kısa vakitte kuruyamazlar. Bu ıslaklık ve uzun süren müesseseye süreci sonrasında beden ısıları çok süratli düşer ve üşüyerek titremeye başlarlar. Bıyıklarındaki ıslaklık kedilerin duyularına dayalı algılarını sınırlayarak kafalarını karıştırmaktadır. Kedilerin kendilerini yalayarak arındığından bahsetmiştik. Bu arınma operasyonu onlar için bedenleri kuru olduğunda oldukça kolay ve neşelidir ancak ıslak olduklarında işin o kadar da kolay olduğunu söyleyemeyeceğiz. Çok daha fazla zaman tüketmeleri gerekir ve yorulabilirler. Bir öteki ehemmiyetli mesele insanlar için de geçerli olan kulağa su kaçmasıdır. Kedilerin kulak yapıları oldukça kıvrımlı olduğu için su kaçması gidişatında oldukça rahatsız olurlar. Şayet bu kıvrımların içerisinde su kalırsa bu da kulak enfeksiyonlarına neden olabilir.

Unutmamak gerekir ki kedilerin kendilerine has bir yaşam biçimi vardır ve insanlar gibi yıkanma gereksinimi dinlemezler. Kedinizi sık sık yıkamanız onun kendini yalayarak arınma alışkanlığını da bozabilir.

İşe baytar doktorlar tarafından bakıldığında kedinin yıkanması mevzusunda iki ayrı fikir vardır. Bir grup baytar kedilerin netlikle yıkanmaması gerektiğini korunurken bir öteki grup kedinin belirli periyodlarda yıkanmasında hiçbir kasvet görmemektedir. Şayet kedinizi yıkamak mevzusunda kararlıysanız bu evrede onu daha az rahatsız etmek için dikkat etkeniz gereken bazı ehemmiyetli noktalar var.

Bunlardan ilki kedinizi yıkayacağınız yerin ya da banyonun yeterince sıcak olmasıdır. Sizin için ısıtılmamış bir etrafta yıkanmak çok büyük bir problem teşkil etmeyebilir ancak bu kediniz için ciddi problemdir. Öncelikle kediniz su ile temas ettiğinde öfkelenip dargın hareketler sergileyebilir. Aynı biçimde korkarak kaçmaya çalışabilir. Bu nedenle çevrenizde ne var ne yoksa darmadağın olacağın için kedinizin bu ruh hali esnasında kendisine ve size hasar verebileceği teçhizatları ortadan kaldırmanız oldukça ehemmiyetlidir. Kedinizi sakın ola dolaysız akan suyun altına sokmayın. Öncelikle küveti ya da onu yıkayacağınız kabı 4-5 parmak su ile doldurun. Akan suyun da ısısını hakimiyet ettikten sonra kediyi suyla buluşturma evresine gelebilirsiniz. Suyun derecesi soğuk olmamalıdır ancak fazla sıcak olmasından da sakınmanız gerekmektedir. Akan su sesi kedinizi daha çok strese sokabileceği için onu yıkayacağınız suyu bir kovaya doldurmanız ve akan suyu kapatmanız daha sıhhatli olacaktır. Kedinizi banyoya sokarken tez etmeyin. Oldukça sakin ve yavaş hareketlerle onu sakinleştirerek bu operasyonu yapmalısınız. Kediniz banyoya girdiği anda muhtemelen kucağınızdan kaçmaya çalışacaktır. Onu su ile buluşturmadan evvel sakinleştirmeniz oldukça ehemmiyetli.  Kediniz yeterince sakinleştiğinde yavaş yavaş su ile buluşturabilirsiniz. Kedinizi nazik hareketlerle suyun içerisine vazgeçip bir vakit sakince bekleyin.  Onu korkutmadan küvetin dibindeki su ile elinizi kullanarak usulca tüylerini nemlendirin. Kafasını nemlendirme işini en son safhaya vazgeçin. Bu evrede kedinizi hakimiyet altında yakalamaya ve nazik olmaya özen gösterin. Tüyleri ıslandıktan sonra şampuanlama evresine geçebilirsiniz. Çok fazla şampuan kullanmanıza gerek yok. Az ölçüde şampuanı nazik hareketlerle masaj yaparak tüylerine yedirin ve köpürtün. Başını en son şampuanlayın ve ağzına, gözlerine, kulaklarına dikkat edin. Şampuan operasyonu bittikten sonra suyu hakimiyetli olarak dökün ve durulayın.  Süratlice büyük bir havlu ile sarın ve banyodan çıkarak sıcak bir odaya alın.  Kurulama operasyonunu oldukça süratli ama yumuşak hareketlerle yapın. Havlu ile tüylerini ve kulaklarını iyice kuruladıktan sonra bir saç kurutma aygıtı dayanağıyla iyice kurumasını sağlayın. Kediniz saç kurutma cihazının sesinden çok sevmeyebilir. Bu da strese girmesi için ayrı bir neden oluşturacaktır. Saç kurutma aygıtını asla dolaysız olarak suratına yakalamayın.  Kedinizi yıkadıktan sonra hemen oynamasına ya da evin içinde gezmesine izin vermeyin. Kış aylarında iseniz sobanın ya da kaloriferin yakınıza yatırın ve sıcakta kalmasını sağlayın. Yaz aylarında iseniz rüzgâr ve akım almayan bir alanda üşümemesini sağlayın. 

Banyo süreci görüldüğü gibi oldukça stresli ve güç bir süreçtir. Bunu atlatıp kedinizi strese sokmak yerine onu kumpaslı olarak tarayıp haftada bir defa pudralayabilirsiniz. Şayet bir yerine bir şey bulaştırırsa tüm bedenini yıkamak yerine lekeli alanı yıkayabilir ya da bez ve su dayanağıyla arınabilirsiniz.

Kedilerin Beğenmediği Öteki Şeyler:

Karınlarının okşanması: Bu sizin için çok neşeli bir an olsa da kedinizin bundan pek sevdiğini söyleyemeyiz. Kedilerin karınları onlar için oldukça duyarlı bir bölgedir ve oraya değmenizden sevmezler. Kedinizin karnını hoşlanmaya kalkarsanız tüm patileriyle elinize saldırabilir. Bunu yalnızca size hasar vermek için yapmayabilir, bir cins refleks olarak düşünebilirsiniz.

Hengame / yüksek ses: Kediler yüksek sesli ve hengameli etraflarda kendilerini tehdit altında sezerler. Bu nedenle bu cins civarlardan pek sevmezler.

Sert hareketlerle beğenilmek: Kedinizi içinizdeki sevgiye egemen olamayarak dövercesine hoşlanıyor olabilirsiniz ancak bu onun sevdiği bir hareket değildir. Kediler daha nazik hareketlerle hoşlanılmaktan severler. Sert hareketler onu hiddetlendirir ve rahatsız eder.

Tırnaklarını kesmek: Tırnakları kediler için bir korunma taşıtı olduğu için tırnaklarının kesilmesinden hiç sevmezler.

Araba yolculuğu: Kediler bulundukları alana sadık ve aşina oldukları alanda huzurlu olan canlılardır. İnsanlar gibi mekân farklılıklarına çok sıcak bakmazlar. Bu nedenle hem rahat hareket edemedikleri hem de bulundukları civarı hakimiyet edemeyecekleri için araba yolculuklarından pek sevmezler.

Taranmak: Kediler genel olarak taranmaktan pek sevmezler. Şayet minik yaştan beri sizinle olan ve taranmaya aşina bir kediniz var ise kendinizi kaderli sayabilirsiniz. Bunun dışında kalan kediler ise genellikle tarağı gördükleri anda kaçmaya çalışırlar.

Fazla alaka: Kedinizi ancak o istediği zaman beğenebilirsiniz. Ancak onun beğenilmek istediği ve izin verdiği zamanlarda ona sevgi gösterebilirsiniz.

Az alaka: Kediniz onunla çok ilgilenmenizden beğenmeyeceği gibi onun istediği zamanda ilgilenmemenizden de çok beğenmez. Acıktığında, reyin oynamak ya da beğenilmek istediğinde onunla ilgilenmek istemezseniz rahatsızlığını çok rahat belirli edecektir.

Lekeli kum kabı: Kediler pakliklerine oldukça düşkün canlılardır. Şayet kum kabını kumpaslı olarak arınmazsanız onun dışkısını kum kabı dışında bir yerde bulmanız muhtemel bir gidişattır.

Başka bir kediyle aynı kaptan mama yemek: Kediler mamalarını kendilerine ait bir kapta tek başlarına yemek isterler. Mama yemenin başka bir kediyle rekabet haline dönüşmesi onları mutsuz eder ve bu vaziyetten hiç sevmezler. Üstelik bu vaziyet iki kedinin tartışma etmesine, hatta birbirlerine hasar vermelerine neden olabilir.

Kedilerin beğendiği şeyler:

Mama ve su kabı: Kedinizi mutlu etmek istiyorsanız mama ve su kabını her zaman aynı yerde tutun ve her zaman taze mama ve su ile doldurun.  Pak kum: Kum kabını kumpaslı olarak arının. Şayet topaklanan bir kum kullanıyorsanız idrar ve kakayı kumpaslı olarak atın. Kristal kum kullanıyorsanız kumpaslı olarak değiştirmeye özen gösterin Uyku: Kediniz rahat yatmaktan oldukça fazla beğenir. Bazen ayaklarınızın üzeri onun için en rahat uyku alanı olabileceği gibi bazen de bir masanın köşesinde yatmayı seçim edebilir. Yatarken kedinizi rahatsız etmemeniz, onu aniden uyandırmamanız onu mutlu etmek için yeterlidir. 

Kedi çimleri: Çimler kedilerin sindirimlerine destekçi olduğu için tabiatları gereği çim yemeyi çok hoşlanırlar. Bu nedenle evin bir köşesinde çim bulundurmanız onu oldukça mutlu edecektir. Pencereler: Kediniz hangi tür olursa olsun onun hürlüğe düşkün bir canlı olduğunu unutmayın. Dışarı çıkmasına izin vermiyorsanız ona sırçanın önünde müddet geçirebileceği bir alan yaratın. Oyunlar: Kediler oluşumları gereği avlanma içgüdüsü olan hayvanlardır. Bu nedenle oynadığınız oyunlarda onun tutması için muhtelif oyuncaklar kullanabilirsiniz. Kimi zaman hiçbir oyuncağa gereksinim dinlemeden odada gördüğü bir sineği avlamak için saatlerine tüketebilir. Tırmalamak: Kediler tırmalamayı çok hoşlanırlar. Ona bir tırmalama tahtası almanız onu çok mutlu edecektir. Tırmalama tahtasının olması onun her an onu tırmalayacağı anlamına da gelmiyor elbette. Zaman zaman koltukları ya da halıları tırmaladığını da görebilirsiniz. Poşetler: Alışverişten döndüğünüz anda poşetlere sıçramasının nedeni budur. İçinde ne olursa olsun poşetleri kurcalamayı, onlarla oynamayı çok hoşlanır. Karton paketler: Kediler tıpkı poşetlerle oynamayı hoşlandıkları gibi karton paketlere de bayılırlar. Kendi ebatlarından oldukça küçük paketlere nedeni de budur. Çamaşır sepetleri: Cihazdaki çamaşırları çıkarmaya çalışırken bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Üstelik bu kediniz bu sürprizi pak çamaşırlarla dolu bir sepetle de yapabilir. Zira sepetler onlar için eşsiz bir uyku ve reyin alanıdır. Pet şişeler: Ortalıkta onlarda oyuncağı varken ele geçirdiği bir pet şişeyle oynaması sizi afallatmasın. Bir ölçü dolu olan şişeleri yıkmaktan da mucizevi sevinç alırlar. Tuvalet kağıdı ruloları: Bu onun için çok neşeli olsa bile sabah uyandığınızda evin dört bir yanına serilmiş tuvalet kağıtlarını görmek sizin için pek neşeli olmayabilir. O surattan tuvalet kağıdı rulolarını ondan uzak yakalamanızda fayda var. Plastik kapaklar: Ele geçirdiği plastik bir kapakla saatlerce oynayabilir.