Son Haberler

Kediler Neden Kusar?

-
Eylül 5, 2022
Kediler Neden Kusar?

Kediler Neden Kusar?

Kedilerin kusması hakikatinde sıklıkla görülen bir vaziyettir. Fakat ufak konut dostlarımızın boğulur gibi sesler çıkarırken midelerini boşaltmalarına şahit olmak her kedi sahibine kaygı verir. Çoğunlukla panik yapmanızı gerektirecek bir vaziyete tesadüfülmese de, kediniz haftada birden daha fazla kusuyor ve buna başka semptomlar eşlik ediyorsa, ciddi bir mesele mevzubahisi olabilir. İşte kedilerin kusma sebepleri ve onlara takviye etmek için yapılabilecekler…

Tüy Yumaklarının Atılması

Son derece titiz canlılar olan kediler, günlerinin takribî beş saatini kendi kendilerini yalayıp arınarak geçirir. Bu sırada dökülen tüylerini tek tek tükürmek yerine yutarlar. Kediler evrimsel olarak yuttukları tüyleri mesele yaşamadan dışarı atmaya programlıdır: Bu tüylerden kimileri dışkı, kimileri da midede yumak halinde bir araya gelip belirli bir ebada eriştikten sonra kusma yoluyla atılır. Özellikle uzun tüylü kediler daha sık yumak kusar. 

Kediler seyrek de olsa tüy yumaklarını çıkarmakta zorlanabilir. Ancak bu işi genellikle meselesiz bir biçimde hakikatleştirirler.

Tüy yumağı kusmasını önlemek için kedinizin tüylerini özellikle ilkbahar ve yaz mevsimlerinde sık sık tarayın. Uzun tüylü kediler için özel olarak üretilen mamalar ve tüylerini dışkı yoluyla atmalarını sağlayacak malt özlü macunlar da kullanabilirsiniz.

Mamayı Fazla Süratli Yemek

Kedi sahipleri kusmaları genellikle tüy yumaklarına bağlasa da, kedilerin bir hayliyi hakikatinde yeme alışkanlıkları sebebiyle kusar. Kediler bazen içgüdülerine dominant olamayarak yemeklerini fazla süratli yutarlar. Mide duvarları fazla süratli genişleyince, beyinlerine mideyi boşaltma emri gider ve yediklerini daha yemek borusundayken geri çıkarırlar. Tıbbi olarak ‘regürjitasyon’ olarak adlandırılan ve temelinde kusma sayılmayan bu vaziyette, gıda maddeleri pek öğütülmemiş, hatta bütün olarak çiğnenmemiş halde görülür.

Şayet kediniz yediklerini sıklıkla bu biçimde çıkarıyorsa, ona daha yavaş yemeyi öğretmelisiniz. Yemek yerken dikkatini dağıtabilir, birden fazla kediniz varsa aralarındaki ‘yeme yarışını’ yasaklamak değişik odalarda ve değişik zamanlarda beslemek gibi yöntemler bulabilirsiniz. 

Bir kedi yavaş yemesine karşın yediklerini regürjitasyon halinde çıkarmaya devam ediyorsa, baytara gitmeniz gerekebilir. Regürjitasyon her olayda süratli yemenin neticeyi değildir; yemek borusunda ve sindirim sisteminde meselelerden de kaynaklanıyor olabilir.

Merak

Kedilerin en bariz kişilik özelliğinin merak olduğu tespitine karşı çıkmak pek muhtemel değil. Ufak dostlarımızın başlarını sık sık minik belalara sokmalarına veya sahiplerinin gözünde ‘gülünç’ vaziyete düşmelerine neden olan merak, yememeleri gereken şeyleri mideye indirmelerine de yol açabilir. Bazı kediler bu mevzuda gayet önlemlidir ama kimileri da konuttaki nebatlar, tuvalet kağıdı veya oyuncak parçası gibi yabancı maddeleri farkında olmadan yutabilir. Şayet kedinizin sindirim sistemindeki yabancı bir cisim sebebiyle kustuğunu düşünüyorsanız onu şipşak baytara götürmelisiniz.

Yemek Saati Gelmeden Heyecanlanıyor Mu?

Her gün emin bir saatte beslenen kedilerin yemek saatini erkene sürüklemek için sahiplerini uyandırdıkları bir gizem değil. Karnı erken acıkan bir kedi, siz uyanıp ona yemek verene kadar sindirime hazırlanmakla meşguldür. Midesinde sindirim için lüzumlu olan hidroklorik asit, mide suları ve safra salgılanmaya çoktan başlamıştır. Fakat kedinizin çok erken acıkması sebebiyle bu akışkanların erken salgılanması veya sizin mama vermeyi geciktirmeniz halinde, hidroklorik asit boş midesini rahatsız edecek ve kedi, beyaz bir köpük ile sarı renkli safra kusacaktır. Şayet bu gidişat başınıza sık geliyorsa, ana yemekten evvel ona oyalanması için minik bir ödül verebilirsiniz.

Alerji

Besin alerjisi, evcil hayvanlarda çok sık görülen bir vaziyettir. Yediği yemekteki rastgele bir içeriğe alerjik olan bir kedi, kısa müddet sonra kusabilir. Kedilerde en sık görülen besin alerjenleri et, balık, yumurta, buğday ve süt olarak sıralanabilir. Kediniz uzun müddettir hiç mesele yaşamadan aynı mamayı yiyor olsa dahi, bir anda besin alerjisi geliştirebilir. Hatta araştırmalar, kedilerin kesintisiz aynı neticesinde de alerji geliştirebildiğini ortaya koymuştur.

Zehirlenme

Zehirlenme, kedilerde en riskli gidişatlardan biridir. Kediler konutta kendi kendilerine yedikleri bazı gıdalardan ve nebatlardan zehirlenebileceği gibi, paklik malzemesi ve deterjan gibi bazı kimyevileri de farkında olmadan yutabilir. Kedilerde zehirlenmenin ilk bulgusu aniden başlayan kusmadır. Kedinizin zehirlenme sebebiyle kustuğundan şüpheleniyorsanız süre kaybetmeden baytara gitmelisiniz.

Enfeksiyon

Bakteriyel veya viral enfeksiyonlar kedilerin kusmasına yol açabilir. Şayet kediniz çok sık kusuyorsa, baytarı ziyaret faktörüz nasihat edilir.

Ödül Mamasına Dikkat Edin

Bir Haylimiz kedimizi nitelikli mamalarla beslemeye çalışsak da, iş ödül mamasına geldiğinde aynı itinayı göstermeyebiliyoruz. Kedinizi mutlu etmek için aldığınız ödüllerin içeriğine kesinlikle dikkat edin. Besin boyası, propilen glikol gibi kimyeviler onların minik mide ve bağırsaklarında enflamasyona yol açarak kusmaya neden olabilir.

Yavru Kedilerde Süte Dikkat

Memeli hayvanların bir hayliyi sütü yalanlamayacaktır. Fakat onlara, kendi cinslerinin sütü verilmelidir. Bir başka hayvanın sütünü içmek, hayvanlarda mide ve bağırsak meselelerine yol açar. Özellikle yavru kedilere inek sütü verilmemelidir. Çünkü inek sütündeki laktozu hazmetmek için gereken laktaz enzimini salgılayamadığı için midesi bulanacaktır.

İç Asalak

Özellikle yavru kedilerde görülen iç asalaklar kusmaya yol açabilir. İleri hadiselerde, kusma ölçüyü de ciddi oranda çoğalır. Bu vaziyete halsizlik ve ateş gibi semptomlar da eşlik edebilir. Evcil hayvanınızın kendisi kadar sizin için de hasarlı olabilecek bu asalaklardan kurtulması için onu baytara götürmelisiniz.

Bazı Hastalıklar

Ne yazık ki kedilerde kusma bazı ciddi hastalıkların da işareti olabilir. Şayet kediniz haftada bir kezden fazla kusuyor ve bu vaziyete halsizlik, su içmeme, yemek yememe ve ateş gibi bulgular eşlik ediyorsa bazı hastalıklardan şüphelenilebilir. Kedilerde kusmaya yol açabilen hastalıklar şöyle:

Karaciğer yetmezliği Böbrek rahatsızlıkları Böbreküstü bezi hastalıkları Bağırsak hastalıkları Safra kesesi ve pankreas rahatsızlığı Gastrit Ülser Diyabet Sıcak çarpması Hipertiroidi Nörolojik rahatsızlıklar  Mide dönmesi Yemek borusu rahatsızlıkları Kanser

Kedilerin Kusması Ne Zaman Risklidir?

Kedilerde sık sık kusma, dehidrasyona yol açabileceği için hiçbir zaman gözardı edilmemelidir. Fakat kedilerin kusması bir yandan da olağan sayılırken, vaziyetin riskli olup olmadığını nasıl kavrayacaksınız? 

Uzmanlar, kedilerin ayda bir ila üç kere kusmasının olağan olduğunu söylüyor. Kaynak İki veya üç gün süresince günde iki kere devam eden kusmalar ciddi bir meseleye işaret edebilir. Şayet kediniz su içmeyi ve yemek yemeyi yalanlıyor, karın sızısı sürüklüyor, halsizlik, iştahsızlık ve kilo kaybı gibi bulgular gösteriyorsa baytara gitmeniz gerekir. Kedinizin kusmuğunda kan varsa hiç süre kaybetmeden baytara gidin. Baytarın bizzat görmesi için kedinin kusmuğundan misal almayı veya resim sürüklemeyi unutmayın.

Kedilerde Kusma Nasıl Önlenebilir?

Kedilerin kusmasını yasaklamanın yolu, bu vaziyetin altında uyuyan reel nedenin tespit edilmesidir. Bazı vaziyetlerde mamasını daha yavaş yemesini sağlayıp alerjik olduğu yiyecekleri perhizinden çıkarmanız yeterli olacaktır. Bazı vaziyetlerdeyse kedinizin ilaç kullanması gerekebilir.

Kusan kedilere midelerinin gevşemesi için iki saat süresince mama ve su verilmemelidir. Bu müddetten sonra azar azar su ile yağsız mama veya yemek verebilirsiniz. Kedinizin yabancı cisim yutmadığı ağır hadiselerde baytarınız serum vermeyi, teşhise bağlı olarak antibiyotik veya kortizon gibi ilaçların kullanımını önerebilir.

Kedilerin Daha Yavaş Yemesi Nasıl Sağlanır?

Kedinizin süratli yemek yediği için kusmasını önlemek için kolay farklılıklarla ona takviyeci olabilirsiniz. 

Yeme süratini, porsiyonları eksiltip sıklaştırarak düşürebilirsiniz.  Mama kabına, yutamayacağı büyüklükte bir top gibi maniler yerleştirebilir veya bu emelle üretilmiş yavaş yeme kaplarından alabilirsiniz.  Evinizde birden fazla kedi varsa, mamalarını kaptırmamak için bir yeme yarışına girmelerini yasaklamalısınız. Bu vaziyette, kedilere değişik zamanlarda veya evin değişik yerlerinde mama vermeyi sınayabilirsiniz.  Yaş mamayla beslenen kedilerin daha yavaş yemesini sağlamak için porsiyonlarına çiğnemek zorunda kalacağı kuru mama da ilave edebilirsiniz. Zaman içinde, alıştıra alıştıra yalnızca kuru mamaya dönmeyi de düşünebilirsiniz.