Son Haberler

Kedi Kumu Nedir?

-
Eylül 8, 2022
Kedi Kumu Nedir?

Kedi Kumu Nedir?

Hakikatinde konutta hayvan bakma fikrini hiç düşünmediniz. Zati bir süreniz de yok. İş yaşamının koşuşturmacası içinde kendinize dahi güç zaman ayırırken onun beslenmesi ve tuvalet alışkanlığı ile ilgilenmek büyük bir kâbus gibi geliyor ama o da ne? 

Kucağınızda yavru bir kediyle konuta doğru yürürken buluyorsunuz kendinizi. Öyle hoş bakıyor ki bacaklarınıza dolandığı anda hoşlandınız onu ve caddede vazgeçmeye gönlünüz razı olmadı. Konuta kazanç gelmez bir kaba sütü koyup karnını doyurmasına izin verdiniz ve o arada yoğun bir araştırmaya girdiniz. Mama kısmı tamam, şimdi gizeme tuvalet eğitimini vermekte. 

Tuvalet eğitimi? Ama sizin zamanınız yok. Ya salonun ortasındaki pembe halıya çişini yaparsa? Ya işten geldiğinizde yastığınızın üzerinde bir parça kedi kakasıyla karşılaşırsanız?

Merak etmeyin panik olmaya gerek yok. Gereksiniminiz olan şey yalnızca bir tuvalet kabı ve kedi kumu. Kediler içgüdüsel olarak pisliklerinin üzerini kapatmayı beğenirler. Bu surattan caddede hiç kedi kakası göremezsiniz. 

Kumun en ehemmiyetli özelliği absorbe edebilme eforudur ve nitelikli bir kumu bu özelliğine bakarak idrak edebilirsiniz. Absorbe etme özelliği az olan kumlar ciddi anlamda koku yaradılışına zemin hazırlarlar ve bu konutunuz için çok güzelinize gitmeyecek bir vaziyettir. 

Ayrıca iyi derecede absorbe edebilme özelliği olan bir kum tuvalet kabına ve kedinizin bedenine bulaşmayacağı için daha hijyeniktir. 

Petshop ve marketlerde sıklıkla satılan iki kum cinsi silika kum ve kristal kumdur.

Kristal Kum: Daha büyük taneli ve daha transparan bir yapıya sahip olan bir kumdur. Kedi idrarı kum taneleri içerisini tutuklanır. Dışkı kumun üzerinde kalır. Dolayısıyla kediniz kaka yaptığında bir kürekle alıp atmanız gerekir. Kristal kumun rengi zamanla taneler içerisinde depolanan idrar suratından beyazdan sarıya döner. Bu vaziyette kumun tamamını boşaltıp yeni kum ilave etmenizin zamanı gelmiş demektir. 

Silika Kum: Kocaman ve ufak boy olarak iki cinstir. Hangi boyu kullanacağınız tamamen kedinizin alışkanlıkları ile alakalıdır. Şayet tuvaletini yaptıktan sonra patilerini iyi arınamıyorsa daha kocaman taneli olanı seçmenizde fayda var. Aksi takdirde ufak partiküller patilerinin arasında kalabilir. Silika kum yapılan idrarın çevresini kaplayarak onu kumdan oluşan bir top haline getirir. Aynı biçimde dışkının da çevresini tamamen sarar. Bu parçaları alıp atmanız yeterlidir. Kum eksildikçe üzerine yeni kum ilave ederek kullanmaya devam edebilirsiniz.  

Bu cins topaklaşan kumların fazla ince taneli ve tozlu olanları çok kullanışlı değildir. Zamanla hem kedinizde hem de sizde solunum problemlerinin oluşmasına neden olabilir.