Son Haberler

Kedi Kumu Nasıl Temizlenir?

-
Eylül 8, 2022
Kedi Kumu Nasıl Temizlenir?

Kedi Kumu Nasıl Temizlenir?

Evcil hayvan edinirken tereddüt kalınan noktada tanımlayıcı olan en ehemmiyetli şey muhtemelen seçtiğiniz hayvanın mama ve tuvalet gereksinimi mevzusudur. Eğer bir köpek alıyorsanız onu her gün dışarı çıkarıp gezdirmeniz ve tuvalet gereksinimini giderene kadar onunla beraber beklemeniz gerekir. Bu süreçte seri etmeyip, tasmasından çekiştirmeyip onu rahat vazgeçmeniz oldukça ehemmiyetlidir.

Bununla ilgilenecek zamanınız ve enerjiniz yoksa seçiminizi bir kediden yana da kullanabilirsiniz. Kedinizin tuvalet gereksinimi için bir kum kabı ve kedi kumu bulundurursanız size gereksinim dinlemeden bu gereksinimini giderecek ve sizin de onu tuvalet gereksinimi için dışarı çıkarmanıza gerek kalmayacaktır.

Kedi kumu seçerken kedinizin alışkanlıklarını göz önünde bulundurmanız oldukça ehemmiyetlidir ancak bu noktada unutmamanız gereken bir öteki detay kolay arınılır bir kum seçmenizdir.

Topaklaşan kum dediğimiz kum cinslerini arınmak oldukça kolaydır. Kediniz tuvalet gereksinimini giderdikten kısa bir zaman sonra dışkının çevreyi kumla kaplanır ve bir topak haline kazanç. İdrar ise kuma tutuklanır ve idrarlı kumlar toplanarak bir topak oluştururlar. Oluşan topakları alıp atmanız yeterlidir. Geriye sadece pak kum kalır.Topaklaşan kumlarda oluşan bu topakları bir an evvel atmanız oldukça ehemmiyetlidir. Aksi takdirde özellikle idrarın çevresinde oluşan topaklar kum kabına yapışabilir. Bu vaziyette hem çok rahatsız edici bir koku oluşur hem de yapışan kum topaklarını kum kabından arınmak oldukça güç olur.Eğer kristal kum denilen daha kocaman ve beyaz taneli kumlardan kullanıyorsanız gidişat azıcık değişik. Kediniz tuvalet gereksinimini giderdikten sonra dışkıyı bir kum küreği desteğiyle hemen alıp atmanız gerekir. İdrar ise kumun absorbe edici özelliği sayesinde kum tanelerinin içini tutuklanacaktır. Bembeyaz kum tanelerinin renginin idrarla dolarak sarıya döndüğünü görebilirsiniz. Dışkıyı attıktan sonra kalan kumu karıştırarak homojen bir karışım elde etkeniz gerekir. Kumun rengi çoğunlukla sarıya döndüğünde kumun tamamını döküp tuvalet kabını yıkadıktan sonra pak kumu koymanız yeterlidir.

Her iki vaziyette de kumları arınıp kabı arınmayı ilgisizlik etmemek gerekir. Haftada bir defa da kum kabını yıkayıp kuruduktan sonra pak kumu koymanız daha hijyenik olacaktır.