Son Haberler

Kedi Kumu Nasıl Kullanılır?

-
Eylül 17, 2022
Kedi Kumu Nasıl Kullanılır?

Kedi Kumu Nasıl Kullanılır?

Uzun zamandır tasarladığınız konutta kedi besleme hayalinizi sonunda reelleştirmeye karar verdiniz. Kediniz konuta gelmeden tüm hazırlıklar tamam; mama kabı, su kabı, kedi kumu, kuru mama, yaş mama ve tuvalet kabı. Hatta azıcık mübalağa etip kedi vitaminleri dahi almışsınız. Oyuncaklardan bahsetmiyorum dahi. Temelinde esasta gereksiniminiz olan şeyler mama ve mama kapları ile kedi kumu ve tuvalet kabı.

Kedi kumunu koymak için seçtiğiniz kap mevzusunda bir iki ufak detaya dikkat ederseniz daha rahat kullanabilirsiniz.

Öncelikle seçtiğiniz kabın pakliği kolay olmalıdır. Bu nedenle kolay taşınabilen ve plastik ve eşi materyallerden yapılmış bir kap seçmeniz daha uygun olacaktır.

Kediler tuvaletlerini yaparken saklı gizli köşelerde yapmayı beğenirler, bu surattan üzeri kapalı bir tuvalet kabı seçerseniz onun daha rahat etmesini sağlayabilirsiniz. Kediniz tuvaletini yaparken ve yaptıktan sonra kumu eşeleyerek üzerini kapatacağı için kapalı bir kap seçerseniz kumların çevreye atlama olasılığını da ortadan kaldırmış olursunuz. Bununla birlikte kokunun etrafa dağılmasını da yasaklamış olursunuz. Konutunuzda birden fazla kedi varsa her biri için ayrı tuvalet kapları kullanmanız önemlidir.

Kum kabının en az 5 parmak derinliği olmalıdır. Böylece kediniz tuvalete hazırlık düzeyinde kumu rahatlıkla eşeleyebilir. Bu derinlik sayesinde üzerini kapatırken de çevreye kum atlatmamış olur.
Kumu kabın 4’te 1’ine gelecek kadar koymanız yeterlidir. Fazla kum koymanız sadece israfa neden olacaktır. Topaklanan kum kullanıyorsanız dışkı ve idrar sonrasında topaklaşan kumu hemen alıp atmanız yeterlidir. Kum ölçüyü eksildikçe üzerine ilave edebilirsiniz. Kristalleşen kum kullanıyorsanız dışkıyı atmanız yeterlidir. Kum taneleri idrarı emeceği için sararacaktır ve kum küreğiyle kumpaslı olarak karıştırıp homojen bir kum elde faktörüz gerekir. Kumun rengi çoğunlukla sarardığında döküp yeni kum koymanız yeterli olacaktır.

Kum kabını emin periyodlarda arınmanız ehemmiyetli bir detaydır. Aksi takdirde hem hijyenik olmaz hem de koku problemiyle baş başa kalabilirsiniz.