Son Haberler

Kaşıntının Nedenleri ve Tedavisi

-
Eylül 8, 2022
Kaşıntının Nedenleri ve Tedavisi

Kaşıntının Nedenleri ve Tedavisi

Millet arasında bir hayli insanın maruz kaldığı kaşıntı, bir rahatsızlığa bağlı olarak kısa süreli olabileceği gibi, ciddi hastalıklara işaret eden uzun süreli bir bulgu da olabilir. Bedenin genelinde veya emin bir bölgesini sezilebilir, uzun süreli olduğunda ise hastanın yaşam niteliğini negatif istikamette tesirler.

Kaşıntıya neden olabilecek rahatsızlıklar;

Kaşıntıların en sık tesadüfülen nedenlerinden biri alerjilerdir. Günümüzde her 3 şahıstan birinin rastgele bir şeye alerjisi vardır. Bunlar çilek, kiraz, kavun, karpuz, deniz mahsulleri, çikolata, hardal gibi güçlü besinler, nikel takılar, parfüm, sabun, kozmatik mahsulleri ya da en kolay anlamda bir lastik eldiven dahi olabilir. Hastanın bunlardan birine alerjisi varsa, bunlarla temasıyla beraber kaşıntı şikayeti olabilir. Bu stilde şikayetler varsa yapılacak en doğru şey bir hekime müracaat etip, alerjinin nedenini bulmak, bu nedenlerden uzak durmaktır. Kaşıntıyı ve birliktesi oluşan kızarıklığı gidermek için de cildi nemli yakalamak ve antialerjik mahsuller kullanmak gerekir.

Alerjilerden sonra, kaşıntıya sebebiyet verebilecek bir başka vaziyet de fazla güneşe maruz kalmaktır. Özellikle duyarlı bir cilde sahip olanlar, güneş altında geçirdikleri bir saatten sonra dahi minik kızarıklıklardan ve uzun süren kaşıntılardan muzdarip olabilirler. Güneşe alerjisi olduğunu tespit eden şahsın güneşe birebir maruz kalmaktan sakınması ve zorunlu olduğu vaziyetlerde yüksek etkenli güneş kremi kullanması gerekir.

Kaşıntının daha ciddi nedenleri de cilt hastalıkları ve enfeksiyonlardır. Mantar, uyuz, bit, kurdeşen, egzema gibi rahatsızlıklar hastayı ciddi bir kaşıntıya maruz vazgeçer. Bunlardan en sık görüleni kurdeşendir, bedende büyük kırmızı kabarcıklara neden olur ve güçlü bir kaşıntı yapar. Kurdeşen iki cinste görülebilir; akut kurdeşen ve kronik kurdeşen. Akut kurdeşen kısa süreli bir şikâyet olup, nedeni, böcek ısırmaları, grip, soğuk algınlığı vs. olabilir. Kronik kurdeşen ise doğrudan bağışıklık sistemi ile ilgilidir ve süresi 6 haftaya kadar çıkabilir. Bu biçimde bir cilt hastalığı olduğunu fark eden hastanın hemen bir uzmanla görüşmesi gerekir. 

Bedenin genelinde bir kaşıntı mevzubahisiyse bunun nedeni bir iç hastalık olabilir. Karaciğer rahatsızlıkları, kronik böbrek rahatsızlıkları, kansızlık, çölyak hastalığı bedende kaşıntılara neden olur. 

Beden, bir hastalık neticeyi kullanılan bir ilaca karşı da tepki verebilir ve böyle gidişatlarda da kaşıntı olabilir. İnsülin, penisilin, antibiyotik gibi ağır ilaçlar bireyde kaşıntıya ve döküntüye neden olabilir. Böyle vaziyetlerde hekimle görüşüp seçenek ilaçları bilmek bereketli olacaktır.

Kaşıntıları yatıştırmak için yapılabilecekler;

Kaşıntıya sebebiyet verecek rahatsızlığı, alerjisi vs. olan şahsın belirli antialerjik mahsuller kullanması gerekir.
Genel olarak pamuklu elbiseler seçim edilmelidir.
Cildi antialerjik mahsullerle devamlı nemli yakalamak gerekir.
Kaşınan bölgenin ılık suyla yıkanması kısa süreli bir çözüm olabilir. Yeniden ılık suyla yapılacak uzun süreli olmamalı, haftada 2’yi geçmemelidir.
Temizlik için sabun yerine syndet diye anılan ve piyasa rahatlıkla bulunabilen mahsuller kullanılmadır.
Yüz ve beden havluların yumuşak ve antialerjik olmasına dikkat edilmedir.
Vücuda kolonya, pudra, parfüm gibi maddelerin temas etmemesine dikkat edilmelidir.
Kaşınan bölgeye papatya çayı sürmek gevşeme sağlayabilir. Analjezik tesire sahip olan papatya, kaşınan bölgenin daha süratli iyileşmesine destekçi olur.
İltihap, böcek ısırıkları gibi vaziyetlerden dolayı kaşınan bölgeye taze fesleğen yaprakları sürmek de hafifletici tesir yapar.