Son Haberler

Karpal Tünel Sendromu Nedir?(Belirtileri Nedir, Tedavisi Nasıl Olur)

-
Eylül 20, 2022
Karpal Tünel Sendromu Nedir?(Belirtileri Nedir, Tedavisi Nasıl Olur)

Karpal Tünel Sendromu Nedir?Belirtileri Nedir, Tedavisi Nasıl Olur

Günümüzde sıkça ismini dinlediğimiz bu hastalık, büyüyen teknoloji ile beraber çoğalış göstermektedir. Çağdaş çağın hastalıkları arasında yer alan Karpal Tünel Belirtiyi, “Medyan Nöropati Tuzağı” olarak da adlandırılır.

Bilek kemiği anlamına gelen Karpal, koldan gelip, adale bağları, asap ve el ayasının tabanından dar bir kanaldan geçerek eriştiği tünele ise Karpal Tüneli denir. Tünelin içinden geçen asap da Median asabı olarak adlandırılır. Karpal Tüneli sadece Median adale ve asap bağlarının sığabileceği genişliktedir. Bu tünel içinde oluşabilecek rastgele bir doku sıkışması ya da şişlik vaziyetinde hastalık alana kazanç. Median asabındaki bu sıkışma bilek ve elde keçelenme ya da anlaşma biçimindeki şikayetlerle ortaya çıkar. Median asabının karpal tünelindeki bu sıkışma vaziyetine de Karpal Tünel Belirtiyi denir.

Bulguları Nelerdir?

Başlangıç yarıyılındaki ilk bulgular genellikle küçük parmak dışındaki parmaklarda karıncalanma, keçelenme ve anlaşmadır. Genellikle elde tez yorulma ve eforsuzluk hali görülür. İlerleyen yarıyıllarda ağrı, anlaşma ve eforsuzluk şiddetini çoğaldırır. Öyle ki bu ağrı ve üşengeçlik gidişatı hastaları uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilir. Bu gidişatta hastanın elini ve bileğini hareket ettirmesi ağrının şiddetini azaltmaya destekçi olur.

Hastalığın ilerlemiş yarıyıllarında, başparmağın tabanı çevresinde ki adalelerin erimeye başlamasıyla, başparmakta eforsuzluk gidişatı ortaya çıkar.  Parmaklarda alana gelen bu his kaybı sebebiyle hasta ağrı ve acıyı sezmediğinden, parmağını kesmesi ya da yakması vaziyetinde farkında olamayabilir. Bu da ciddi yaralanmalara neden olur.

Bunların dışında sayabileceğimiz bulgular ise; elinize aldığınız eşyaları çok sık düşürmek. Günlük işleri yaparken zorlanmak ve araba kullanmak gibi yapılan etkinliklerde ellerde yoğun bir anlaşmanın olması, özellikle sabahları kalktığınızda görülen el krampları ve şişlik ise öteki belirtilerdir.

Karpal Tünel Belirtisinin Sebepleri

Hastalığın bilimsel olarak sebebi tanımlanamamıştır. Fakat günümüzde bilgisayar kullanım zamanının çok fazla çoğalması, hastalığın oluşmasında ehemmiyetli bir nedendir. Özellikle konut hanımlarının, eli çok fazla uğraştıran el işi çalışmaları, yeniden günaşırı yapılan konut işleri gibi gidişatlar hastalığın oluşmasının ehemmiyetli sebeplerindendir.

İş yerlerinde ve konutta kullanılan titreşimli aletler, hipofiz bezinin fazla çalışması ve travmatik nedenler de hastalığın öteki sebepleri arasında sayılabilir. Ayrıca fazla kiloluluk, şeker hastalığı, gut hastalığı, romatoid artrit, hipotroidi, gibi  başka problemlere bağlı olarakta ortaya çıkabilir. Bayanların hamilelik yarıyılında beden akışkanlarının çoğalmasına bağlı olarak karpal tünel içinde tazyik çoğalışı da hastalığa neden olabilecek bulguları oluşturabilir. 

Karpal Tünel Belirtiyi Kimlerde Sık Görülür?

Hastalık günümüzde özellikle büro çalışanlarında daha fazla görülmektedir. 40-60 yaş grubundaki bayanlar da görülme oranı yüksektir. Hastalığın, erkeklere göre bayanlarda görülme oranı ise beş kat daha fazladır.  Bunun sebebi ise yapılan araştırmalara göre bayanlarda asabın geçtiği tünelin erkeklere göre daha dar olmasıdır.

Bayanlarda bu hastalığın daha fazla görülmesinin başka bir nedeni, doğum hakimiyet hapı kullanımı, kadının menopoz yarıyılına girmesi ve gebelik vaziyetidir. Karpal Tünel Belirtiyi bunun dışında özellikle el ve el bileğine aralıksız iş yüklenen işlerde çalışanlarda, el bileğinin daktilo, klavye kullanımı gibi aralıksız bükülü pozisyonlarda kaldığı bireylerde daha sık görülür. Hastalık yalnızca tek elde değil, hastaların yüzde 50’sinden aşırısında iki elinde birden görülebiliyor.

Ne Zaman Doktora Müracaat Etmek Gerekir?

Şayet hastada Karpal Tünel Belirtiyi’nun varlığını sezdiren ve şüphelendiren bulgular varsa ve bu bulgular hastanın yevmiye hayatını etkileyen meselelere yol açıyorsa, özellikle uyku kumpasın büyük miktarda bozulmasına neden oluyorsa, zaman kaybetmeden uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Karpal Tünel Belirtiyi’nda Teşhisi Nasıl Konur?

Karpal Tünel Belirtiyi tanısı için evvel hastanın hikayesi dinlenir ve daha sonra fiziki muayenenin ardından büyük oranda tanı konur. Ancak doktorunuz kesin teşhisi koymak  ve hastalığın derecesini ölçmek için EMG muayeneyi isteyecektir.

Bir öteki kesin tanı usulü ise hastaya uygulanacak Tinel ve Falen testleridir.  Tinel testi, refleks çekiciyle, el bileğinin başparmak tarafına olan kısmına vurularak yapılır. Emel tendom reflekslerinin uyarılmasıdır. Refleks çekiciyle vurulduğunda hasta elinde karıncalanma ve elektrik çarpması olduğunu söyler. Falen testinde ise hekim, hastanın el bileğini alt doğru güçlü bir biçimde ittirir. Hasta bu itme sırasında şiddetli bir ağrı sezerse test pozitif olarak sonuçlandırılır ve hastalığın kesin tanısı konur.

Rehabilitasyonu

Hastalığın rehabilitasyonuna kesinlikle hekim hakimiyetinde başlanmalıdır. Şayet bulgular umursanmazsa ilerleyen zamanlarda daha ciddi meselelere neden olacağından erken teşhis oldukça ehemmiyetlidir. Öncelikle hastalığın altta uyuyan sebepleri; diyabet, artrit gibi hastalıkların rehabilitasyonu yapılmalıdır. Hastalığın erken yarıyıl rehabilitasyon biçimi genellikle bileklik kullanmak, el bileği hareketlerini kısıtlamak, eli en az 2 hafta zamanla yalvardırmaktır. Hastalık müddetince eli ve bileği zorlayacak hareketlerden sakınmak gerekir. Bu sebeple günlük yaşam etkinlikleri yine düzenlenmelidir.

Bunlara ek olarak alınacak bazı anti-enflamatuar ilaçlar da hastanın ağrılarını eksiltebilir. Hastalığın rehabilitasyon edilememesi vaziyetinde,  ellerde eforsuzluk, düğme ilikleyememe, parmaklarda eksiklik, minik eşyaları yakalayamama ve elinden düşürme gibi meseleler hastanın hayatını güçleştirir.  Kronikleşen ve rehabilitasyon edilmeyen gidişatlarda ise ellerde kuvvet kaybı, başparmağın avuç içi ve dip adalelerde erime alana kazanç. 

Cerrahi Müdahale Ne Zaman Gerekir?

Ağır ve ilerlemiş olaylarda, şayet rehabilitasyona yanıt alınamıyorsa cerrahi müdahale zorunluluğu doğar. Bu müdahale, yerel anestezi altında, el bileğine çok küçük bir kesi atılarak yapılmaktadır. Vasati 15-20 dakika süren harekât sonrası hastanın sağlık kurumunda uyuması gerekmiyor, aynı gün içinde taburcu olup konuta gidebiliyor. Operasyon sonrası hastaların yüzde 85-90’ın da ağrı ve duyu bozuklukları düzeliyor. Bütün iyileşme süresi ise asaptaki zarara bağlı olarak 3-6 ay arasında farklılık gösterebilir.

Operasyon Sonrası Süreç Nasıldır?

Operasyon sonrası asap sıkışması geçtikten sonra hasta avuç içine netlikle darbe almamalıdır, rastgele bir şeyi sıkmamalıdır, ağır işler yaparak avuç içini yormamalıdır. Şayet bunları yaparsa asaba kalıcı bir zarar verebilir. Hasta operasyondan sonra iyileşme süresi içinde avuç içinde açılan takribî bir santimlik deliğin iyileşmesine hasar verecek hareketlerden uzak durmalıdır. Misalin elini fazla bükülü durumda yakalamaması gerekir. Bütün tersine elini arkaya doğru büküp, parmaklarını esnetme hareketi yapmalıdır.

Karpal Tünel Belirtiyi Başka Hastalıklarla Karıştırılabilir mi?

Karpal Tünel Belirtiyi, genellikle boyun fıtığıyla karıştırılabilir. Zira şikayetler birbirine çok benzemektedir. Ayrıca asapların daha yukarıyada koltuk altında ve dirsekte sıkışabildiği başka hastalıklarla da karışabiliyor. İşte bu sebeple,  doğru tanıyı koyabilmek için şikayetleri dikkatle dinlemek ve iyi bir muayene çok ehemmiyetlidir. 

Egzersizler

Karpal Tünel Belirtiyi’nun oluşmasını önlemek için bazı egzersizler önerilmektedir. Sabahları çalışmaya başlamadan evvel ve çalışma esnasında, zaman zaman da kısa molalar verilerek yapılan bu egzersizler, hastalığın baş mesulü olan median asabı üzerindeki basıyı azaltır.

Bir, iki dakika yapılacak egzersiz sonrasında tünel içi tazyiki düşürüp,eliniz ve bileğinize gevşetebilirsiniz. Egzersizlere başladıktan sonra hastanın takribî 8 ila 10 gün arasında bazı etkinliklerden uzak durması gerekmektedir. Misalin; kadeh yakalamak, kapı zili çalmak, alışveriş otomobili ya da bebek otomobili itmek vb. etkinliklerdir. Bu kolay gibi görünen fakat tünel içi tazyiki çoğaldıran etkinlikler vaziyetin makûslaşmasına neden olabilmektedir.

Öyle ki bazı analistler hastalığın tanısı konduktan sonra rehabilitasyonun tesirli olabilmesi için en az 1 hafta zamanla şahsın egzersiz yaptığı yarıyıllar dışında ellerini netlikle kullanmamalarını ve egzersizlere ancak bir hafta vakit sonunda başlamalarını önermektedirler.

Önerilen egzersiz şu biçimdedir:

Her iki elinizi de yumruk yaparak, bileklerinizi alt doğru bükün ve bu biçimde 5 saniye bekleyin.
Bileklerinizi düz konuma getirerek parmaklarınızı rahatlatın. Bu egzersizleri 10’ar kere yapın ve daha sonra kollarınızı yanda özgür bir biçimde vazgeçerek hafifçe sallayın. 

Karpal Tünel Belirtisinin Konutta Rehabilitasyon Biçimi

Hastalığın erken yarıyılında konutta yapabileceğiniz çok kolay uygulamalar vardır. Hastalık bulguları ortaya ilk çıktığında uygulayacağınız kolay rehabilitasyon usulleri sayesinde hem tesirli neticeler alabilirisiniz hem de haslığın ilerlemesini yasaklamış olursunuz. İşte bu rehabilitasyon usullerinden birincisi, elinizi, parmaklarınızı ve bileklerinizi sık sık dinlendirin. Özellikle ağrı ve hissizlik şikayetlerine neden olacak hareketlerden uzak durun. Elinizde ya da bileğinizde şişlik varsa, şişliği eksiltmek için 10-15 dakika zamanla, saatte bir veya iki kere bileğinize buz koyabilirsiniz. Steroid olmayan irin giderici ilaçlar da nonsterodial antienflamatuar kullanabilirsiniz. Median asabınızdaki tazyiki gevşetmek için bileğinizi düz bir konumda yakalayıp, geceleri de çelik bileklik kullanabilirisiniz.

Karpal Tünel Belirtisini Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Hastalıktan korunabilmek için gün içinde belirli aralıklarla el ve dirsek eklemlerinin kesinlikle dinlendirilmesi gerekmektedir. Özellikle masa başında çalışan bireylerin gün içerisinde dairesel egzersizler yaparak eklem yerlerini hafifletmesi önerilir. Ayrıca bilgisayarda uzun vakit çalışırken sandalye ve masa arasındaki mesafe iyi ayarlanmalı, mouse kullanırken de bilek ve dirsek altları yumuşak pedlerlerle desteklenmelidir. Bunların dışında kumpaslı ve balanslı beslenmek gerekir. Özellikle omega 3 yağ asidi güzergahından zengin yiyeceklerin harcanması ehemmiyetlidir. Sigara ve içkinin kullanılmaması, hareketsizlikten uzak durulması, kumpaslı olarak spor yapılması ve egzersizlerin de aksatılmaması hastalıktan korunmak için alınması gereken ehemmiyetli temkinlerdir.