Son Haberler

Karides Nasıl Haşlanır?

-
Eylül 11, 2022
Karides Nasıl Haşlanır?

Karides Nasıl Haşlanır?

Karidesin nasıl haşlandığını bilmeden evvel karidesi tanımaya ne dersiniz?

İlk olarak karides bir balık değil kabuklular sınıfından bir canlıdır. Dış yüzeyi kalsiyum karbonattan oluşan bir kabukla kaplıdır. Geniş yüzgece eş bir kuyruğa sahiptir ve kuyruğunu sallayarak geri geri yüzer

Karides selenyum açısından oldukça zengindir. Selenyum minerali kanser başta olmak üzere bir hayli hastalığı alana getiren nedenlerin önüne geçmekte oldukça yararlıdır. Protein açısından oldukça zengindir ve düşük kalorilidir. Tüm bunların yanında güçlü bir D vitamini kaynağıdır. Dişlerin ve kemiklerin kuvvetlenmesinde ehemmiyetli rol oynar. Omega 3 açısından da oldukça güçlü bir kaynak olması nedeniyle beyin fonksiyonlarını kuvvetlendirir ve gelişimini kumpaslar. Diş eti rahatsızlıklarına iyi kazanç ve içeriğindeki b12 vitamini sayesinde bedendeki kan hücrelerinin sıhhatli büyümesinde tesirlidir.

Karides alırken tüm su mahsullerinde olduğu gibi tazeliğine dikkat etmek gerekir. Kafa kısmında morarma ve üzerinde siyah benekler olmamalı. Karides maliyeti düşük olmayan bir mahsuldür, dolayısıyla maliyeti basmakalıpın altında satılan karidesi satın almayın. Bayat olma tehlikeyi oldukça yüksektir. Satın alacağınız karidesin kabuklu ise kabuğunun sert olmasına ve kafa kısmının dik olmasına dikkat edin.

Evet, artık karidesin ne olduğunu, yararlarını, taze karides seçme yollarını bildiğimize göre reel mevzumuza başka bir deyişle karidesin nasıl haşlanacağına geçebiliriz.

Karidesler ebatlarına göre bebek, kanal ve Jumbo olarak adlandırılırlar. Jumbolar adından da anlaşılabileceği üzere en büyük boy olanlardır. Kanal karidesler orta boy bebek boylarda en minik boy karideslerdir. Karidesi paklerken öncelik baş sonra kuyruk kısmının koparılması gerekir. Bu operasyon bittikten sonra kabuğu dışa doğru ceddebilirsiniz. Jumbo ve kanal karidesler ebat olarak bebek karidese göre çok daha büyük oldukları için iç uzuvları sırtlarında bir hat biçiminde aşikardır. Bu nedenle kabukları soyular karideslerin iç uzuvlarının çıkarılması gerekir. Şayet karidesler tazeyse iç uzuv çıkarma harekâtını sivri uçlu bir şeyler kürdan vb yapabilirsiniz. Şayet beklemiş bir karides ise bu bölge sertleşmiş olacağından bıçakla sırt kısmını çizerek çıkarabilirsiniz. Bebek karideslerde iç uzuvlar apaçık değildir bu surattan arınmaya gerek yoktur.

Öncelikle kafanızda karidesi tuzlu suda haşlamak gibi bir fikir varsa hemen unutun. Zira lezzetli bir karides elde etmek için daha aşırısına gereksiniminiz var.

1 kilo Jumbo karidesi haşlamak için;

2 litre su

2.5 yemek kaşığı tu

3 yemek kaşığı sirke

1 adet soğan

5-6 adet tane karabiber

1 adet defne yaprağı

1 adet havuç

Birkaç adet kereviz sapı

Yaklaşık 10 adet maydonoz sapı

Derin bir tencereye 2 litre suyu, sirkeyi,dörde ayrılınmış bir adet soğanı,ikiye ayrılınmış havucu, tuzu, defne yaprağı, maydonoz ve kereviz saplarını ilave edip kaynadıktan sonra tane karabiberleri ilave edin ve kapağını kapatarak en düşük ayarda 20 dakika süresince kaynatın. 20 dakikanın sonunda azami ayara getirip kabuklu karidesleri tencereye atın ve 7 dakika pişirin. Bu vakit karideslerin pişmesi için yeterlidir. Vakit bitiminde karidesleri haşlama suyundan ayırın ve soğuk sudan geçirin. Daha sonra yukarıyada anlattığımız biçimde kabuklarından ayırın.

Haşlanmış olan karideslerinizle nefis bir salata kapabilir, üzerine azıcık zeytinyağında kavurduğunuz sarımsaklarla kolay bir sos hazırlayabilir ya da beşamel sosla birleştirip kısa bir vakit fırınlayabilirsiniz.