Son Haberler

Kansızlık ve Kansızlığa İyi Gelen Besinler

-
Eylül 12, 2022
Kansızlık ve Kansızlığa İyi Gelen Besinler

Kansızlık kansızlık, kansızlık olarak öğrenilen ve kandaki kırmızı kan hücrelerinin banalden az oluşunu ifade eden hastalığın millet arasındaki ismidir. Kansızlık kansızlık hem gelişmiş hem büyümekte olan ülkeleri etkileyen küresel bir hastalıktır.

Kansızlığın tek sebebi kırmızı kan hücrelerinin banalden az oluşu değildir. Şayet kırmızı kan hücreleri yeterli hemoglobini içermiyorsa, bu da kansızlığa neden olabilecek başka bir vaziyettir. Hemoglobin, kana kırmızı rengini veren ve demir doğrultusundan zengin olan bir proteinlerdir. Bu protein, kırmızı kan hücrelerinin akciğerden tam bedene oksijen taşımasına takviyeci olur.

Şayet sizde kansızlık kansızlık varsa, bedeninizde oksijen doğrultusundan zengin kan yeteri kadar bulunmaz. Bu da kendinizi bitkin veya halsiz hissetmenize sebep olabilir. Nefes darlığı, baş dönmesi, baş ağrısı, miskinlik, çarpıntı ve soğuğa karşı duyarlılık kansızlığın değişik bulguları arasındadır. 

Şiddetli ve uzun süren kansızlık kansızlık, bedeninizde kalp, beyin ve değişik uzuvlara hasar verebilir. Çok ciddi kansızlık kansızlık olayları vefatla bile sonuçlanabilir.

İnsan kanının içeriği çok muhteliftir. Kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve trombositler en ehemmiyetli bileşenlerden üç tanesi olarak sayılabilir. Yukarıyada da değinildiği üzere kırmızı kan hücrelerinin görevi akciğerden bedenin tam hücrelerine oksijen ve bedenin tam hücrelerinden akciğere karbondioksit taşımaktır. Beyaz kan hücrelerinin görevi enfeksiyonlarla savaşmaktır. Trombositler ise birleşerek kan damarı duvarında oluşabilecek kesikleri kapatırlar. Bu biçimde bir pıhtılaşma, olası bir kanamayı durdurmaya takviyeci olur. Kansızlığın bazı cinslerinde işte bu üç çeşit kan hücresinin de azlığı görülebilir.

Kansızlığın üç ana sebebi şunlardır:

Kan kaybı
Kırmızı kan hücresi yapımındaki bozukluk veya eksiklik
Kırmızı kan hücresinin fazla yıkımı

Bu nedenler bir rahatsızlığın sonuçları olarak da ortaya çıkabilir.

Kansızlığın en yaygın görülen sebebi demir eksikliğidir. Hatta bu sebeple demir eksikliği ile kansızlık kansızlık birbirleri yerine kullanılan terimler olmuşlardır. 
Demir doğrultusundan zengin besinlerin yeteri kadar tüketilememesi
Demirin beden tarafından yeteri kadar emilememesi 
Sihrime çağı ve gebelik gibi demire olan gereksinimin çoğaldığı bazı dönemler
B12 vitamini eksikliği, 
Folik Asit eksikliği, 
Emzirme, 
Sigara içmek, 
Yaşlılık, 
Orak hücre kansızlıksi gibi kalıtsal rahatsızlıklar 
Bazı ilaçların kullanımı 
Menstürasyon yarıyılları Bayanlarda ay hali
Kanla beslenen kimi bazı parazitler
Sıtma, kanser, tüberküloz ve AIDS gibi bazı rahatsızlıklar

Kansızlığın pek çok cinsi kolayca ve kısa zamanda rehabilitasyon edilebilir. Hatta bazı cinslerinden sağlıklı bir perhiz programıyla korunmak muhtemeldir. Değişik bazı cinslerini rehabilitasyon etmede ek besinler kullanılabilir. 

Ancak kansızlığın belirli cinsleri ciddi ve uzun süren rahatsızlıklar olabilmekte, teşhis ve rehabilitasyon olunmadıkları takdirde insan hayatının tehdit edebilmektedirler. 

Şayet kansızlık kansızlık bulgularına sahipseniz, gerçekten kansız olup olmadığınızı kavramak için hekiminize müracaat etiniz. Rehabilitasyonunuz, kansızlık kansızlık cinsinize veya kansızlığa yol açan rahatsızlığınıza göre değişebilecektir.

Kansızlık Kansızlık İçin Tavsiye Edilen Besinler

Kansızlığın en büyük sebebi demir eksikliğidir. Demir eksikliğinin önlenmesi için

Midye
Takviye edilmiş kahvaltılık gevrekler
İstiridye 
Karaciğer ve sakatatlar
Soya fasulyesi
Kabak çekirdeği
Beyaz fasulye
Pekmez
Mercimek
Ispanak
Kırmızı et
Barbunya
Sardalye
Ördek Eti
Kuzu Eti
Kuru erik kompostosu
Karides
Börülce
Domates 

gibi, demir doğrultusundan zengin besinler harcanmalıdır. Özellikle hayvansal besinlerin tüketimi, bitkisel yiyeceklere göre demir emilimi açısından daha avantajlıdır. Yeniden demir doğrultusundan zengin bitkisel besinler, C vitamini açısından zengin besinlerle birlikte harcandıklarında non-hem demirin bedene emilimini çoğaldırırlar. Bu sebeple C vitamini açısından zengin besinler ile demir açısından zengin bitkisel besinleri birlikte harcamak faydalı olacaktır. Son olarak B12 vitamini ve folik asit açısından zengin besinlerin de tüketilmesi önemsememe edilmemelidir. Altta kansızlık kansızlık rahatsızlığı olanların tüketmesi gereken en ehemmiyetli besinlerden kimilerini sizler için açıklamaya çalıştık:

1. Ispanak: Ispanak, kansızlığı yasaklayabilecek çok popüler, yapraklı bir sebzedir. Kalsiyum, vitamin A, vitamin B9, vitamin E, vitamin C, demir, lif ve beta karoten açısından zengin bir besindir. Ispanak harcamak, bedeninizin genel sağlık seviyesinde bir iyileşme sağlayacaktır. Yapılan çalışmalar, yarım tabak haşlanmış ıspanakta 3.2 gram demir olduğunu göstermektedir ki bu da bir kadının günlük demir gereksiniminin yüzde 20s’ine tekabül eder. Bedeninizdeki kan seviyesini çoğaldırmak için beslenmenizde ıspanağa da yer vermeyi unutmayın. Yeşil sebze salatanızdaki ıspanak ölçüsünü arttırabilirsiniz, ve ıspanağı, kereviz, brokoli ve su teresi ile birlikte harcayarak kansızlık kansızlıkla savaşabilirsiniz. Yeniden ıspanağı kaynatıp, mevsim baharatlarıyla ıspanak çorbası yapabilirsiniz. Günde iki kez içilecek ıspanak çorbası kansızlık kansızlıkla savaşmanıza takviyeci olacaktır.

2. Pancar Kökü: Pancar kökünün kansızlıkla kansızlık savaşmadaki aktifliği öğrenilmektedir. Pancar kökü, demir açısından zengin besin kaynaklarındandır. Kırmızı kan hücrelerinin tamirinde ve tekerrür faal hale gelmesinde rol oynarlar. Yenilenmiş kırmızı kan hücreleri, bedeninizin lüzumu olan oksijeni tekerrür sağlayacaktır. Pancar köküne her biçimde tüketebilirsiniz. Misalin salatanızdaki değişik sebzelerin yanına pancar kökünü de ilave edebilir ya da bir mikser dayanağıyla suyunu içebilirsiniz.

3. Kırmızı Et: Kuzu ve dana gibi kırmızı etler, demir doğrultusundan zengin besin kaynaklarıdır. “Hem” kimyasalına sahip demirler ihtiva ederler ve bu cins demirler beden tarafından daha kolay emilebilir. Böbrek, kalp ve karaciğer de yeniden demir açısından zengin hayvansal besinlerdir. Ayrıca bu iç uzuvlar B12 vitaminini de kapsarlar. 85 gram pişmiş kırmızı et, 1 ila 2,5 miligram demir kapsar. Aynı ölçüdeki karaciğerde bu ölçü 2.1 gramdır.

4. Fıstık Ezmesi: Yer fıstığı demir doğrultusundan zengindir. Ezmesinin tadı güzelinize gitmez ise avuç dolusu kavrulmuş fıstık da perhizinizde yer edinebilir. İki yemek kaşığı fıstık ezmesi 0.6 miligram demir ihtiva eder. Fıstık ezmenizi kahvaltılarda portakal syat ile alabilir böylece bedeninizin demir emilimini arttırabilirsiniz. Fıstığı yemeklerinize de ilave edebilirsiniz.

5. Domates:  C vitamini, likopen ile birlikte domateslerin ana bileşim maddesidir. Domatesteki C vitamini demirin emilimini çoğaldırır. Domatesler, beta karoten ve E vitamini açısından zengin olduklarından saç ve teninizin natürel görünümüne de takviyeci olurlar. Domatesi sade yiyebileceğiniz gibi, değişik yemeklerinize de ilave edebilir ya da suyunu içebilirsiniz.

6. Yumurtalar: Yumurtalar protein açısından zengin besinlerdir ve kansızlık kansızlık halinde vitaminleri bedene depolamanıza takviyeci olacak antioksidanları barındırır. Büyük bir yumurta 1 miligram demir ihtiva eder ve bu sebeple kansızlık kansızlıkla savaşmanıza takviyeci olur. 

7. Nar: Demir ve C vitamini açısından zengin besinlerden biri de nardır. Bedende kan akışını tertip etmede ve kansızlık kansızlıkla birlikte gelebilecek bitkinlik ve baş dönmesi gibi kimi bazı tesirleri gidermede tesirlidir. Kendi yenebileceği gibi syat da içilebilir.

8. Soya Fasulyesi: Vitaminler ve demir bakımından zengin kaynaklardır. Soya fasulyesi yüksek demir içerikleri ile ünlü fasulyelerdendir. Yapısındaki phytic asit demir emilimini yasaklayabilir. Bu sebeple bir gece evvelden ılık suda ıslatmak, soya fasulyesinden phytic asidin bir kısmını çıkartacaktır. Soya fasulyesinin yağı az proteini fazladır ve kansızlık kansızlıkla savaşmada birebirdir. Kumpaslı harcandığında sağlık açısından faydalarını gözlemleyebilirsiniz.

9. Bütün Hububat Ekmeği:  Bir dilim bütün hububat ekmeği, günlük demir gereksiniminin yüzde altısını karşılamaya yeter. “Hem” kimyasalının olmadığı demir açısından zengindir. Demir emilimini eksiltebilecek phytic asit, fermantasyon sırasında büyük oranda yok olur. Bu da bütün hububat ekmeğini bizler için bir demir kaynağı yapar. Bütün hububat ekmeğini beyaz ekmeğin yerine seçim edebilirisiniz.

10. Kuruyemiş: Kuruyemişler büyük demir kaynaklarıdır. Harcandıklarında bedendeki demir seviyesini yükseltirler. Şam fıstığının 100 gramında 15 miligram demir bulunur. Ara öğünlerde atıştırmalık olarak Antep fıstığı veya kaysı çekirdeği içi harcamak uygun olacaktır.

11. Deniz Mahsulleri: Deniz mahsulleri de demir ihtiva ettiklerinden kansızlık kansızlıkla savaşmanıza takviyeci olacaklardır. Somon ve tuna gibi bazı popüler yağlı balıklar ve midye ve istiridye gibi bazı deniz mahsulleri demir bakımından zengin besinlerdir. 100 gram pasifik istiridyesinde 7.2 miligram demir olduğu öğrenilmektedir. Deniz mahsullerini haftada en az üç defa harcamanız, demir alımınız açısından faydalı olacaktır. 

12. Bal: Bal tam beden açısından faydalıdır. 100 gramında 0.42 miligram demir bulunur. Aynı zamanda bakır ve magnezyum gibi hemoglobinleri çoğaldıracak mineralleri ihtiva eder. Bir yemek kaşığı balı aç karnına limonatanıza karıştırmanız sizin için güne hoş bir başlangıç olabilir.

13. Şeftali, Kuru Erik, Kuru Üzüm: Bu besinler demir bakımından zengin mahsullerdir. Kuru şeftalinin 100 gramında 6 miligram demir bulunur. Yarım kase şeftali, kuru erik ve kuru üzüm karışımını sabah kahvaltıda ya da ara öğünde atıştırmalık olarak almanız, bedeninizin demir seviyesini arttırmaya takviyeci olacaktır.

14. Pekmez: Bir servis kaşığı pekmez 3.2 miligram demir kapsar. Bu pekmezi bedenimiz için büyük bir demir kaynağı yapar. Fırında pişirdiğiniz besinlere pekmez karıştırabilirsiniz.

15. Elma ve Hurma:  Elma ve hurma da bedendeki demir seviyesini yükseltmede öğrenilen kaynaklardır. Elmadaki C vitamini, “Hem” kimyasalının olmadığı demirin bedendeki emilimini çoğaldırır. Elmanın surat gramında 0.12 miligram demir vardır. Hakeza hurma da öğrenilen bir demir kaynağıdır. Günde en az bir elma veya 10 adet hurma bedeninizin demir seviyesini yükseltmeye takviyeci olacaktır. 

Kaynaklar:

National Heart, Long, and Blood Institude 

The World’s Healthıest Foods 

Centers For Disease Control and Preventatıon 

World Health Organization – Worldwide Prevalence of Anaemia 1993–2005

Health Unlocked