Son Haberler

Kan Gruplarına Göre Beslenme

-
Eylül 19, 2022
Kan Gruplarına Göre Beslenme

Kan grubuna göre beslenme olgusu, 1980’lerde keşfedilmiştir. Buna göre, sağlıklı olmak isteyen ve kilosunu balansta yakalamak isteyenler ya da sağlıklı şekilde kilo vermeyi arzu edenler, kan gruplarına göre bir perhiz oluşturabilirler. 

Amerikalı doktor Peter James D’Adamo, bu sistemi, aynı şekilde beslenen bazı hastalarını kilo verdiğini, kimilerininse kilo verdiğini görmesi üzerine kurmuştur. Bu konuda araştırma yapmaya başlayan doktor, “Bir İnsanın Yiyeceği Başkası İçin Zehir Olabilir” adlı kitabında, kan gruplarına göre beslenmenin inceliklerini anlatmıştır. Bu beslenme şekli, hali hazırda bazı bilim insanları tarafından tartışılsa da, pek çok insanın aktüel olarak takip ettiği ve yaşamını ona göre tertip ettiği bir sistemdir. İşte, Dr. D’Adamo’nun sistemine göre, A, B, AB ve 0 grubu kana sahip kimselerin izlemesi gereken perhizler:

A KAN GRUBU

Bu kan grubunun Asya veya Ortadoğu’da milattan evvel 25 bin ile 15 bin seneleri arasında ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bu grubun atalarının şehirk vejetaryenler olduğu düşünülür. Taş devrinde yaşayan insanların toprağı işlemesi, ot ve bitkilerle beslenmeye başlaması yeni kan grubunun doğmasına sebep olmuştur. Enfeksiyonlar karşısında mukavemetli olan bu grup, bugün en çok Batı Avrupa’da yaygındır, Akdeniz, Adriyatik ve Ege’de yaşayanlarda daha çok görülür. Doğu Asya’da, Japonya A grubunun en fazla görüldüğü ülkedir.

A Kan Grubunun Özellikleri

Şehirk vejetaryenlerdir.
Sindirim sistemleri duyarlıdır.
Bağışıklık sistemleri kuvvetlidir. 
Beslenme ve etraf koşullarına süratlice adapte olurlar. 
Stresi yenerler.
Güçlü ve sağlıklı olması için sebzeye ağırlık veren bir perhiz uygulamalıdırlar.

A Kan Grubunun Sağlık Riskleri

Bağışıklık sistemi
Kalp ve damar hastalıkları
Kanser
Diyabet
Bedenin sindirim sisteminden kaynaklı olarak su toplaması

A Kan Grubuna Uygun Sporlar

Tempolu yürüyüş: Haftada 2-3 kez 30’ar dakika
Yüzme: Haftada 3-4 kez 30’ar dakika
Yoga ve pilates: Haftada 2-3 kez 30’ar dakika
Dans: Haftada 2-3 kez 45’er dakika
Aerobik: Haftada 2-3 kez 45’er dakika
Gerinme: Haftada 3-5 kez 15’er dakika

A Kan Grubuna Sağlık Önerileri

Mümkün mertebe organik besin tüketin.
Bolca B12 vitamini tüketin.
Dozu yüksek olmayacak şekilde C vitamini takviyesi alın. 250 miligramı aşmamalı.
Orta yaşlıysanız günde 300 ile 600 miligram arası kalsiyum takviyesi alın. Beden demir lüzumunu kırmızı et ile giderir ancak A grubunda kırmızı et olmadığından, doktor kontrolünde olmak üzere demir takviyesi alınmalıdır.

A Grubu Nelerle Beslenmeli? 

Bu grup için ayaküstü atıştırmalıklar çok sağlıksızdır. Bu tip beslenme herkes için sakıncalı olsa da, A grubu değişiklerine göre daha büyük risk taşır. Soya proteinleri, hububat mahsulleri ve sebzeler A grubu için ağırlık verilmesi gereken besinlerdir. A grubu metabolizma açısından, 0 grubunun bütün tersidir. Bu gruptaysanız, kırmızı et yediğinizde ağırlık sezersiniz, enerjiniz kaybolur. Ancak proteinli besinler ve sebzelerden enerji alırsınız, bu besinlerle daha canlı ve dinç olursunuz. 0 grubundakiler içinse et bedene enerji veren yakıt gibidir. A grubundakilerde, et bedene yağ olarak depolanır. Bu sebeple, A grubundaysanız, sağlıklı biçimde kilo vermek için et yerine balık tüketmelisiniz. Haftada 2-3 kez balık tüketebilirsiniz. Et yediğinizde ise, yağsız, haşlama veya fırında pişen etleri seçim edin. Salam, sosis gibi yiyeceklerden uzak durun.A grubundakilerde mide asidi miktarı azdır. Sütlü besinleri hazmetmeleri güçtür. Sütlü besinler ensülin reaksiyonunu artırır, bu sebeple metabolizmaları yavaşlar. Ayrıca, sütlü yiyeceklerde doymuş yağ oranı yüksektir. Bu da şişmanlamaya ve diyabet hastalığına yol açar. Bu surattan, A grubundaysanız sütlü besinleri fazla tüketmeyin. Sebze, A grubu perhizinin baş tacıdır. Bedenin gereksinimi olan mineral, enzim ve antioksidanlar için sebze tüketimi ehemmiyetlidir. Bu gruptaysanız, mümkün olduğunca organik olacak şekilde, bolca yonga veya buharda pişmiş sebze tüketin. Havuç, mantar, soya fasulyesi, mercimek balkabağı ve ıspanak da sizin için en bereketli olan sebzeler arasındadır.A grubundaysanız, günde üç öğün meyve tüketebilirsiniz. Erik, vişne, greyfurt bereketli meyvelerdendir.A grubundakilere kırmızı şarap ve yeşil çay önerilir. Günde iki fincanı geçmeyecek şekilde kahve de tüketebilirler. Az ve sık yemelisiniz. Günde altı öğün idealdir.Sarımsak A grubu için çok ehemmiyetlidir. Antibiyotik özellik gösteren sarımsak, bağışıklık sistemini de kuvvetlendirir. Sarımsak her kan grubu için faydalıdır ancak A grubu için değişik gruplara göre daha fazla ehemmiyet talep eder. Limon sizin için çok faydalıdır. Güne bir bardak suya bir limon sıkarak başlamanız çok verimlidir.

B KAN GRUBU

Bu grup, milattan evvel 10.000 ile 15.000 yılları arasında, Himalayalarda ortaya çıkmıştır. Pakistan ve Hindistan’da doğduğu söylenebilir. Doğu Afrika’dan Himalayalara göç eden insanlar, iklim değişikliğine maruz kalarak B grubu kanı taşımıştır. B grubundakiler en çok Japonya, Moğolistan, Çin ve Hindistan’da görülür. Batıya gittikçe, B grubuna sahip insan rakamı eksilir. Avrupa’nın batısındaysa, B kan gruplu kişiler oldukça azdır. B grubundakiler, en ağır hastalıklara bile bile mukavemetlidir. Kalp hastalıklarını ve kanseri değişik gruplara göre daha yüksek oranda yenerler. 

B Kan Grubunun Özellikleri

Sindirim sistemleri kuvvetlidir.
Beslenmede katı ve kuralcı olmalarına gerek yoktur.
Sütlü besinlere alakası çoktur.
Stresi yok etmek konusunda yaratıcıdırlar.
Formda kalmak için fiziksel ve zekasal aktiviteler arası denge kurmalıdırlar. 

B Kan Grubunun Sağlık Riskleri

Yorgunluk, halsizlik
Bağışıklık sistemindeki düzensizlikler
Kan şekerinin düşmesi

B Kan Grubuna Uygun Sporlar

Aerobik: Haftada 2-3 kez 1’er saat
Bisiklet: Haftada 2-3 kez 1’er saat
Yüzme: Haftada 3-4 kez 45’er dakika
Golf: Haftada 2 kez 1’er saat 

B Kan Grubuna Sağlık Önerileri

Sütlü besinlere hoşgörülü değilseniz soya mahsulü kullanın.
Tavuktaki bazı maddelere hoşgörünüz olmayabilir, çok fazla tüketmeyin.
B grubu beslenme tasarısını düzgünce uygularsanız vitamin ve mineral takviyesine lüzumunuz kalmaz.

B Kan Grubuna Sahip İnsanlar Nasıl Beslenmeli? 

Bu gruptakiler, perhizlerine uygun şekilde yaşarlarsa, uzun ve sağlıklı bir ömür sürebilirler. Bu perhizde hayvansal besinler ve sebze arasında denge vardır. B grubu, A ve 0 grupları arasında bir balanstadır.Mısır, buğday, mercimek, fındık ve susam B grubundakilerin kilo almasına, bedenlerinde su birikmesine, kan şekerlerinin düşmesine ve bitkin sezmesine yol açar. Bu gruptaysanız, bu yiyeceklerden uzak durun.Yemekten sonra kan şekerleri düşüyorsa daha az ve daha sık beslenmelerinin daha iyi olacağını düşünebilirler. Ancak B grubundaysanız, kan şekeri düşmesi sık görülen bir gidişattır ve ehemmiyetli olan öğün sıklığı değil, hangi yiyeceklerin seçim edildiğidir. Bu sebeple, az evvel saydığımız yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bu gruptakiler kvakaca kilo verir.Sütlü besinlerden fayda sağlayan tek grup B grubudur. B grubundaysanız, fazlaya kaçmadan sütlü yiyecek tüketebilirsiniz. Süte hoşgörünüz yoksa, soya sütlü yiyecekleri de seçim edebilirsiniz.Bağışıklık sisteminde meseleniz varsa, kuzu ve tavşan eti yememeli, dana ve hindiyi seçim edin. Bununla birlikte, tavuk etinden uzak durun. Derin deniz balıkları B grubu için faydalıdır. Fakat, ıstakoz, karides, midye ve kalamarın B grubu için fazla bereketli olduğu söylenemez.Sindirim sisteminizin düzgün çalışması için bolca zeytinyağı tüketin. Fakat, susam yağı, ayçiçeği ve mısır yağından uzak durun. Bu yağlar B grubu için hasarlıdır. Tüm sebzeler B grubu için faydalıdır. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler sizin için birebirdir. Patates, lahana ve mantar çok faydalıdır. B grubundakilere içecek olarak yeşil çay, kırmızı şarap ve bira öneri edilir. 

AB KAN GRUBU

Bu kan grubu ender görülür. Doğuda ve batıda farklı cemiyetlerin birbirine karışmasıyla oluşmuştur. Milattan sonra 900’lü senelerde meydana geldiği düşünülen bu kan grubuna dünyadaki yaklaşık yüzde 5 insan dahildir. Bu gruptakilerin bağışıklık sistemi oldukça güçlüdür ancak bazı kanser çeşitlerine yakalanma riskleri de yüksektir. 

AB Kan Grubunun Özellikleri

A ve B’nin karışımıdır.
Etrafsal etkilerden kaynaklı bir beslenme özelliği gösterirler.
Sindirim sistemleri hassastır.
Bağışıklık sistemleri güçlüdür. 
Stresi yenmek için en çok zekasal faaliyetlere başvururlar. 
A ve B grubu için sakıncalı olan tüm yiyecekler, AB grubu için de tehlike talep eder.

AB Kan Grubunun Sağlık Riskleri

Çocukluk ve yaşlılık hastalıkları
Alerjiler
Astım
Saman nezlesi
Bağışıklık sistemi sorunları
Kalp ve damar hastalıkları
Diyabet
Enfeksiyonel hastalıklar
Karaciğer sorunları
Cilt sorunları
Kadınlarda faize problemleri

AB Kan Grubuna Uygun Sporlar

Bisiklet: Haftada 2-3 kez 1’er saat 
Yüzme: Haftada 3-4 kez 30’ar dakika
Dans: Haftada 2-3 kez 45’er dakika
Aerobik: Haftada 2-3 kez 45’er dakika

AB Kan Grubuna Sağlık Önerileri

Etin yanında sebze de tüketin. 
Mide asidiniz az olduğundan, sık ve az yiyin. 
C vitamini takviyesi alın.

AB Kan Grubuna Sahip İnsanlar Nasıl Beslenmeli? 

Siz yarı vejetaryen bir grupsunuz. Yiyeceklerinizi dikkatle seçip A ve B gruplarının beslenme kumpaslarına dikkat edin. Bu gruplar için uygun olmayan yiyecekler, sizin için de sakıncalıdır. Sadece domates, değişik gruplara önerilmezken sizin için faydalıdır. Kilo alma konusunda A ve B gruplarındaki özellikleri taşırsınız. Bu kimi problemlere yol açabilir. Mesela, A’dakiler gibi mide asidi miktarınız az olabilir veya B’dekiler gibi eti sindirmekte zorlanabilirsiniz. Hedefiniz kilo vermekse, çok fazla et tüketmekten uzak durun. Ayrıca, et yediğinizde, yanında muhakkak sebze de tüketin ve sebzenin etten daha çok olmasına dikkat edin. Et gıdanızda, kuzu, kreyin, tavşan ve hindi seçim edin. Tavuk, dana, sığırdan ise uzak durun. Deniz mahsulleri, süt mahsulleri ve taze sebze tüketebilirsiniz. Bu besinler kilo vermenize takviyeci olur.Az ve sık yemek yiyin. Sütlü besinler konusunda B grubundakilerle benzer bir alışkanlık geliştirebilirsiniz. Yoğurt ve kefir tüketebilirsiniz.Nar haricindeki tüm meyveler sizin için uygundur.İçecek olarak yeşil çayı seçim edebilirsiniz.

0 KAN GRUBU

Bu kan grubu, kaba hayvanları şehirk avlayan ve onların etlerini kendilerine yiyecek yapan insanların grubudur. Dolayısıyla, 0 grubundakilerin etten, özellikle de kırmızı etten bırakamayacağı düşünülür. A grubunun aksine, bu gruptakiler kilo vermek istiyorlarsa hububatlı besinlerden ve taneli sebzelerden uzak durmalıdır. 

0 Kan Grubunun Özellikleri

Şehirk insanları simgelerler.
Et yemeyi çok severler.
Sindirim sistemleri oldukça kuvvetlidir.
Bağışıklık sistemleri çok hareketlidir.
Diyete ve etrafsal koşullara güç adapte olurlar.
Stresten kurtulmak için fiziksel aktivitelere daha çok ağırlık verirler.
Enerjik, sağlıklı ve fit kalmak için metabolizmalarını hızlandırmalıdırlar.

0 Kan Grubunun Sağlık Riskleri

Ülser
Mafsal iltihabı

0 Kan Grubuna Uygun Sporlar

Aerobik: Haftada 3-4 kez 1’er sat
Yüzme: Haftada 3-4 kez 45’er dakika
Ağırlık kaldırma ve fitness: Haftada 3 kez 30’ar dakika

0 Kan Grubuna Sağlık Önerileri

Bedeninize mutlaka vitamin ve mineral takviyesi alın. Özellikle B ve K vitaminlerini seçim edin.
0 kan grubuna uygun yiyeceklerde C ve D vitaminleri boldur. Bu sebeple bedeninize C ve D vitamini takviyesi almanıza gerek yoktur.
Kanınızın pıhtılaşma eforu cılız olduğundan, doktora sormadan A vitamini takviyesi almayın.
Süt ve sütlü besinler perhiz listenize yoktur. Bu sebeple, kalsiyum ihtiyacınızı da takviyelerle alabilirsiniz. 

0 Kan Grubuna Sahip İnsanlar Nelerle Beslenmeli? 

Bu gruptakilerin perhiz konusunda başarılı olması, yağsız ve kimyasal madde kapsamayan, dondurulmamış et ve balık tüketmelerine bağlıdır. Şayet 0 kan grubuysanız, rahatça kırmızı et tüketebilirsiniz. Süt ve sütlü besinlere hoşgörünüz değişik gruplar kadar fazla değildir. Sütlü mahsulleri ve yumurtayı fazla tüketmemelisiniz.Kilo vermek istiyorsanız, hububatlı mahsullerden, ekmek çeşitlerinden ve taneli sebzelerden uzak durmalısınız. Buğdaydaki gluten kilo vermenize mani olur. Buğday unuyla yapılmış mahsulleri seçim etmemelisiniz.Metabolizmanız daha düşük süratle çalışır. Bu sebeple, yediklerinizi yakmak için ekstra çaba sarf etmeli, fiziksel aktivitelere yönelmelisiniz. Ter atmanızı sağlayacak, yorucu sporlar en idealidir. Sebzeler içinde ıspanak ve brokoli sizin için en bereketli olanlardır. Eti khadise hazmediyor olsanız da, yanında sebze de tüketerek midenizdeki asitlenmenin çok fazla çoğalmasına mani olmalısınız. Zeytinyağı ile kalp ve damar sıhhatinizi koruyabilirsiniz. Portakal, mandalina ve kivi haricindeki meyveleri bolca tüketebilirsiniz.Günde üç öğün sizin için idealdir. Ara öğün sizin için çok ehemmiyetli değildir çünkü fazla karbonhidrat tüketmeyince kan şekeriniz balanslı olur. Ancak öğün sıçramamaya dikkat etmelisiniz. Gazlı içeceklerden, siyah çay ve kahveden uzak durmalısınız. Kırımızı şarap ve yeşil çayı rahatlıkla tüketebilirsiniz.