Son Haberler

İştah Kesen Bitki Çayları

-
Eylül 16, 2022
İştah Kesen Bitki Çayları

Kilo verebilmenin en temel şartı, hiç kuşkusuz az ve sıhhatli yemek yiyebilmek. Ancak iştahınız her zaman çok sarihse, bunu muvaffak olabilmek gerçekten çok güçlü bir istem gerektiriyor. İştah sarihken genellikle de sıhhatli ve az kalorili gıdalar yerine, çok daha lezzetli fakat sıhhatsiz yemeklere yöneldiğimiz zaman da, işler ne yazık ki hakimiyetten çıkabiliyor.

O halde kilo vermeye başlamak için ilk evvel iştahı kesmekle işe başlamak gerekiyor. İştah nasıl kesilir, sualinin bir hayli değişik yanıtı olsa da, nebat çayları bu mevzuda oldukça cömert alternatifler sunuyor. Hangi nebat çayları iştah keser, merak ediyorsanız, ilk evvel iştah kesici özelliği bulunan nebatları tanımakla başlayalım.

İştah Kesen Nebatlar

Yeşil Çay

İştah kesen nebat olarak ilk akla gelen, natürel ki yeşil çay. Muhteşem bir antioksidan olduğundan, fantastik olarak nitelendirilen yeşil çay, aynı zamanda yüksek bir C vitamini kaynağı ve metabolizmanızı süratlendirmek için bırakılmaz bir alternatif.

Tarçın

Muhteşem aromasıyla tarçın, hem şekersiz içtiğiniz nebat çaylarınıza tatlı bir lezzet katacak hem de yağ yakımını süratlendirecek eşsiz bir nebat.

Isırgan

Doğanın başka bir mucizesi olan ısırgan otu, gerek kapsadığı yüksek orandaki E ve C vitaminleri sebebiyle, gerek de kalsiyum, magnezyum, potasyum ve demir gibi minerallere sahip olması nedeniyle sıhhatli beslenmek isteyenlerin bırakılmazı. Aynı zamanda metabolizmanızı hasarlı zehirli maddelerden temizletir ve kilo vermenize dayanakçı olur.

Maydanoz

Maydanoz güçlü idrar söktürücü özelliği sebebiyle bir hayli detoks reçetesinin baş malzemelerindendir. Aynı zamanda iştahınızı kesmeye de dayanakçı olur.

Mate

Mate çayı, ya

ğ yakıcı özelliği sayesinde iştah kesen ve zayıflatan nebatlar arasında fantastik kalitede bir nebattır. Aynı zamanda beden mukavemetini yükseltir.

Pul Biber

Kırmızı pul biber, hakikatinde iştah kesmektense metabolizmayı ehemmiyetli derecede süratlendirir ve yoğun bir baharat olması sebebiyle daha çok su harcamanızı sağlar.

Kekik

Aynı kırmızı pul biber gibi, metabolizmayı süratlendiren kekik, bağışıklık sistemini de kuvvetlendirir ve sindirim sistemini düzenler.

Funda

Ödem atıcı olarak öğrenilen funda çayı, aynı zamanda güçlü bir idrar söktürücüdür. Bu özellikleriyle kilo vermenize de dayanakçı olur.

Rezene

Rezene de iştah kesen, mide kabarıklıklarını önleyen ve bağırsaklarınızı tertip eden nebatlardan biridir.

Keten Tohumu

Keten tohumu bol ölçüde protein, lif ve vitamin kapsadığı için, hem bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirecek, hem de açlığınızı büyük miktarda kesecektir.

Kakule

Bağırsak sistemini düzenleyerek sindirime dayanakçı olan kakule çay, kahve gibi meşrubatlara nedeniyle de sıklıkla kullanılır. Aynı zamanda soluğu tazeler ve durgunlaşmanızı sağlar.

Adaçayı

Çay olarak demlenerek içildiği gibi yemeklere katılarak da harcanabilen adaçayı, antiseptik olmasının yanı gizeme iştah kesici özelliğe de sahip.

Biberiye

Faydaları saymakla bitmeyen biberiye, kan dolaşımını süratlendirerek bedene canlılık verir ve sindirim sistemini tertip etmeye dayanakçı olarak kilo vermeyi süratlendirir.

Sinameki

Bağırsak problemlerinde sıklıkla önerilen sinameki, aynı zamanda idrar söktürücüdür, ancak çok sık kullanılması bazı negatif neticeler doğurabilir.

Tere

Mate gibi, yağ yakımını oldukça süratlendiren bir başka nebat da aynı zamanda vitamin ambarı da olan tere. 

İştah Kesen Bitki Çayları

İştah kesen tüm bu nebatlar, hem tek başlarına, hem de farklı oranlarda ve daha değişik nebatlarla karıştırılıp iştah kesen nebat çayları elde edilebilir. Piyasada hazır olarak poşetlenmiş zayıflama çayları da eş işi görse de, tüm nebatları gereksiniminiz olan oranda ilave ederek nebat çaylarınızı taze olarak hazırlamak daha tesirli neticeler verebilir. Kilo vermenize dayanakçı olması açısından günlük perhizinize alttaki iştah kesici nebat çayı tariflerini ekleyebilirsiniz.

İştah Kesen Nebat Çayı Tarifleri

İştah Kesici Rezene Çayı

İhtiyacınıza göre miktarı denk oranda çoğaldırabilir ya da eksiltebilirsiniz 1 litre kaynar suyu demliğe koyarak içine 2 tatlı kaşığı kadar rezene ilave edin ve 5-6 dakika kadar demlenmeye vazgeçin. Her öğünden sonra 1 fincan kapsasanız açlık hissinizin daha ender oluşmaya başladığını ve dolayısıyla kilo vermeye başladığınızı göreceksiniz.

Yasemen  – Mate – Ihlamur – Yeşil Çay

Dr. Ender Saraç’ın önerdiği bu iştah kesen çay tarifi için;

1,5 litre su
1 tatlı kaşığı yeşil çay
Yarım tatlı kaşığı yasemen çayı
1 tatlı kaşığı mate çayı
Büyük bir tutam ıhlamuru bir demlikte kaynatın ve 4 dakika kadar demlendikten sonra süzerek için.

Elma – Limon Çayı

Dr. Mehtap Pasin Gualano’nın önerdiği bu çay, hem metabolizmayı süratlendiriyor hem de iştahınızı kesiyor.

1 adet elma kabuğu atanmamış
1 adet limon
1 adet tarçın çubuk
1 tatlı kaşığı tane karabiber
6 adet karanfil
3 litre su

Elma ve limonu iyice yıkadıktan sonra, kabuklarını atamadan büyükçe parçalara ayrılın. Öbür tüm malzemelerle beraber bir tencereye koyun. Tenceredeki suyun yarısı buğulaşana kadar kaynatmaya devam edin. Daha sonra süzgeçten geçirin. Süzgeçten geçirirken elma ve limonu da iyice ezin. Kesinlikle taze olarak için.

İştah Kesen Bitki Çayları

Vişne – Limon Çayı

Kan dolaşımını çoğaldıran vişne ve yağ yakma özelliği bulunan limon, toplandığında zayıflatıcı ve iştah kesen bir çaya dönüşüyor. 1 litre su içine, takribî bir kilo vişne ve bir adet limonu dilimleyerek ilave edin. Kaynamaya başladıktan sonra 5 dakika daha kaynatıp içine nane yaprakları da ilave edin. Süzdükten sonra için.

Karanfil Çayı

1 çay kaşığı bal
2-3 adet karanfil
1 yemek kaşığı elma sirkesi

Bir kapta elma sirkesi ve balı karıştırın. Daha sonra kaynar suyun içine karanfilleri atıp 5 dakika kadar bekletin. Hazırladığınız elma sirkesi ve bal karışımını da bu suya ilave edin ve iyice karıştırın. Ağzını kapattığınız bir kadehte soğumaya vazgeçin. Kahvaltılardan 1 saat evvel meşrubatınız bu çay iştahınızı tertip edecek ve kilo vermenizi kolaylaştıracaktır. Ancak bu çayı 1 aylık bir kür olarak içmeniz, daha uzun zaman devam etmemeniz önerilmektedir.

Zencefil Çayı

1 litre su
1 çubuk tarçın
1 parça taze zencefil
1 çay kaşığı öğütülmüş karabiber
5 adet kakule
2 adet karanfil
1 tatlı kaşığı bal isteğe bağlı

1 litre suyun içine tarçını, zencefili, kakuleyi ve karanfili koyun ve kaynamaya vazgeçin. 3-4 dakika kadar kaynadıktan sonra içine dilerseniz balı ve karabiberi ilave edin. Daha sonra soğumaya vazgeçin ve günde en fazla 3 kadehi geçmeyecek biçimde tüketin.

Limon Otu Çayı

Limon otu çayı da tek başına bile çok tesirli iştah kesen ve yağ yakan bir çay olarak harcanabilir. Bir büyük fincan suyun içine takribî 2 tatlı kaşığı limon otu koyun ve kaynatın. 3-4 dakika ağzı kapalı bir biçimde demlenmeye vazgeçtikten sonra içine bir tutam kuru nane yaprağı ilave ederek için.

Elma Çayı

Eğer nebat çayı içmeyi genellikle makûs tatları nedeninden hoşlanmıyorsanız, elma çayı sizin için muhteşem bir alternatif olabilir. Hazırlaması da oldukça kolay olan bu çayı, fazla tüketiminde tansiyon düşüklüğüne neden olabileceği için, günde 2 kadehten fazla içmeniz önerilmez.

Bir tam elmayı, kabuklarını atamadan büyük dilimlere ayırın ve demliğinizin içine atarak kaynatın. Dilerseniz içine tarçın ya da limon dilimi de ekleyebilirsiniz.

Not:

İştah kesici çayların tek başına sıhhatli ve aralıksız bir biçimde kilo vermenizi sağlayacağını düşünmek yanlış olur. İştahınızı ve metabolizmanızı düzenleyerek, kilo vermenize yalnızca dayanakçı olacak bu çaylardan muhtemel olan en fazla seviyede tesiri göreöğrenmek için, doğru beslenmeniz ve kumpaslı egzersiz yapmanız gerektiğini unutmayın.