Son Haberler

İsrail’in En Değerli 10 Markası ve Sektörel Geniş Liste

-
Eylül 17, 2022
İsrail’in En Değerli 10 Markası ve Sektörel Geniş Liste

İsrail'in En Değerli 10 Markası ve Sektörel Geniş Liste

1948 senesinde kurulan İsrail devleti, kısa geçmişine karşın dünya çapında yüksek tanınırlığı bulunan çok sayıda firma ve markaya sahiptir. Çoğunlukla bankacılık, ilaç, sanayi ve teknoloji alanlarında faaliyet gösteren bu şirketlerin önde gelenleri şunlardır:

1- Teva

teva logo

Dünyanın en büyük jenerik ilaç üreticisi olan Teva, aynı zamanda dünya çapındaki en büyük 15 ilaç firmasından biridir. İsrail’in yanı sıra Kuzey Amerika, Avrupa, Avustralya ve Güney Amerika’da tesisleri bulunur. Teva’nın orijini, Osmanlı yarıyılında 1901 senesinde, Suriye topraklarında kurulan ve develerle toptan dağıtım yapan ‘Salomon, Levin ve Elstein’ firmasına katlanmaktır. Teva sözcüğü İbranice ‘Doğa’ anlamına kazanç. Teva dünya çapında 66 imal tesisinde senede takribî 64 milyar tablet ve kapsül üretir. İşletmenin 60 ülkede 43 bin çalışanı bulunmaktadır.

2- Bank Hapoalim

bank hapoalim logo

İsrail’in en büyük bankası olan Bank Hapoalim Emekçi Bankası küresel mali piyasalarda da ehemmiyetli bir varlık gösterir. Bankanın İsrail çapında 250 şubesi, 600’den fazla ATM’si bulunmaktadır. 1921 senesinde Histadrut Ticaret Sendikası ve Dünya Siyonist Teşkilâtı tarafından kurulmuştur. 1983 senesine dek sendikaya ait olan banka, bu tarihteki bankacılık krizi sonrası devlet hakimiyetine geçti. 1996’da ise Ted Arison’ın liderliğindeki bir grup yatırımcıya satıldı. Arison Holding bugün Bank Hapoalim’in yüzde 20’sinin sahibi. Avrupa’nın bir hayli kentinin yanı sıra Kuzey Amerika’da da faaliyet gösteren Bank Hapoalim’in bugün takribî 12 bin çalışanı bulunuyor.

3- Bezeq

bezeq logo

İsrail’in en büyük telekomünikasyon firması olan Bezeq, ülkede en çok müşterisi olan GSM cerrahı markası Pelephone’un da sahibidir. 1984 senesinde bir devlet firmayı olarak kurulan işletme uzun seneler süratli internet, paralı televizyon ve mobil teknoloji alanlarında tekel olarak faaliyet göstermiştir. Özelleştirilme tarihi 2005’tir; bu tarihte işletmenin hisselerinin yüzde 30’u 972 milyon dolar karşılığında  Apax-Sbastır-Arkin yatırım grubuna satılmıştır. Firmanın bugün 15 binden fazla çalışanı bulunmaktadır.

Bezeq bünyesinde faaliyet gösteren ehemmiyetli markalar şunlardır: İsrail’in ilk GSM cerrahı Pelephone; ülkenin tek uydu televizyon kanalı sağlayıcısı Yes; en çok tıklanan haber sitesi Walla!.

4- Check Point Software Technologies Ltd.

İsrail merkezli bir yazılım güvenliği firmayı olan Check Point, ağ güvenliği, bilgi güvenliği, mobil ağlarda güvenlik ve bilgi güvenliği gibi alanlarda uzmanlaşmıştır. 1993’te kurulan firmanın bugün Tel Aviv’deki merkezinin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri, İsveç, Belarus ve Kanada’da ofisleri bulunmaktadır. Check Point’in çalışan sayısı 4 bin şahıs etrafındadır. Firma, ZoneAlarm, SofaWare ve Easy2comply gibi markaların da sahibidir. Check Point aynı zamanda, dünyanın ilk VPN mahsullerinden birini geliştiren işletmedir.

5- Bank Leumi

bank leumi logo

İsrail’in en büyük bankalarından biri olan Leumi 1902 senesinde, Siyonist hareket tarafından sanayi, inşaat, tarım ve altyapıyı geliştirmek emeliyle heyetti. Bankanın bugün ana merkezi Tel Aviv’de bulunur. Lüksemburg, Amerika Birleşik Devletleri, İsviçre, İngiltere, Meksika, Uruguay, Romanya ve Çin’de de bankacılık hizmetleri vermektedir. Şu an takribî 13 bin çalışanı bulunan Bank Leumi’de tek başına en büyük hissenin sahibi İsrail hükümetidir. Bununla beraber, Shlomo Eliyahu ve Branea Invest yüzde 10’ar hisse ile bankanın hakimiyetini ellerinde bulundurmaktadır. Banka hisselerinin yüzde 60’ı millete sarihtir ve Tel Aviv Borsası’nda harekât görmektedir.

6- Shufersal

İsrailliler arasında Super-sal olarak öğrenilen Shufersal, ülkenin ilk ve en büyük süpermarket zinciridir. 1958’de kurulan firma 2005’te yaşama geçirdiği stratejik sihrime tasarısıyla üç farklı süpermarket kategorisi yaratmış ve en ehemmiyetli rakibini de satın alarak sansasyonel bir büyümü tutmuştur. Shufersal’ın bugün İsrail çapında suratlarca şubesi, haftalık olarak 2 milyon müşterisi bulunmaktadır. Firmanın 12 bini aşkın çalışanı vardır. Merkezi Tel Aviv’dedir.

7- El Al Havayolları

el al havayolları

İsrail’in sancak taşıyıcı havayolu firması olan El Al, ülkenin dünya çapında en çok tanınan markalarından da biridir. İlk uçuşunu 1948 senesinde Cenevre’den Tel Aviv’e yapmıştır. El Al Havayolları bugün Avrupa, Ortadoğu, Kuzey ve Güney Amerika ile Afrika’da 50’den fazla noktaya uçuş yapmaktadır. Filosunda 43 uçak bulunan El Al Havayolları’nın 36 bin 500 çalışanı vardır. Alt, Sun D’Or, Tamam, Katit, Borenstein Caterers ve Superstar Holidays gibi alt markalara da sahiptir.

8- Tnuva

tnuva logo

İsrail’in besin sektöründeki lider firması olan Tnuva 1926’da, kibbutzlar tarafından bir kooperatif olarak kurulmuştur. Tarihsel olarak başta süt ve peynir olmak üzere süt mahsulleri alanında uzmanlaşmıştır. İsrail’in en büyük besin üreticisidir; ülkede süt mahsulleri, et, yumurta ve ambalajlı besin satışının yüzde 70’ini tek başına üstlenmektedir. Tnuva aynı zamanda dünyanın da en büyük koşer besin üreticisidir. Firma, resmi internet sitesine göre, sadece Amerika Birleşik Devletleri’de 583 noktada satış yapmaktadır. Firmanın çoğunluk hissesi, 2014 senesinden bu yana bir Çin devlet firmayı olan Bright Food tarafından hakimiyet edilmektedir.

9- Babylon

babylon sözlük

İsrail firmayı Babylon tarafından geliştiren bu çevrimiçi sözlük ve çeviri programı olan Babylon, dünyanın en popüler uygulamalarından biridir. Metinleri 33’den fazla dile çevirebilen, çeviri yapmanın yanı sıra döviz kurları, miktar üniteleri ve dünya saatlerini de hesaplayabilen Babylon’un 100 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunuyor. Babylon firması 1997’de, İsrailli teşebbüsçü Amnon Ovadia tarafından kurulmuştur.

10- Steimatzky


İsrail’in en eski kitapçı zinciri olan Steimatzky ilk iş yerini 1920 senesinde Tel Aviv’de açmıştır. İsrail’in bağımsızlığını duyuru ettiği 1948 öncesinde Beyrut’ta ve 2. Dünya Savaşı sonrasında Kahire, İskenderiye ve Şam’da da mağazalar açmıştır. İşletmenin Ortadoğu’ya açılma hamlesi Arap-İsrail savaşları sebebiyle son bulsa da, Steimatzky bugün İsrail içinde takribî 100 mağazaya sahiptir.

İsrail’in Değişik Ehemmiyetli İşletme ve Markaları

Medya

Jerusalem PostHaaretzYediot AhronotMaarivGlobesIsrael HayomKeshet Media Group 

Kozmetik

Ahava

Giyim

CastroFoxGottexHamashbir LazarchanHonigmanNaot

Otomotiv

Alliance Tire CompanyArgus Cyber Security

Telekom/Teknoloji

CellcomCybereasonGolan TelecomMazor RoboticsRetalixRadwin

Bankacılık

Arab Israeli BankIsrael Discount Bank

Turizm ve Otelcilik / Erişim

Dan Hotels, EggedIsrael RailwaysIsrair Airlines IsrairIssta

Enerji

DelekPaz Oil Companyİsrail Elektrik Firmayı IEC

Toptan Satış/Besin/Meşrubat

Angel BakeriesAroma Espresso BarArcaffeAviv 613 VodkaBambaBerman’s BakeryBissliCarmel WineryCassidiCow ChocolateDomaine du CastelEin Gedi Mineral WaterGoldstarLandwer coffeeWissotzky TeaTiv Ta’amTempo Beer IndustriesStrauss Group

Güvenlik

Mul-T-Lock

Savunma Sanayi

BT/AT 52IMI Desert EagleIsrael Weapon IndustriesUzi