Son Haberler

Ispanak Nasıl Pişirilir?

-
Eylül 14, 2022
Ispanak Nasıl Pişirilir?

Ispanak Nasıl Pişirilir?

İçindeki vitaminleri, mineralleriyle çocukluğumuzdan beri verimlerini bildiğimiz, Temel Reis’in çizgi filmlerine konu olan ıspanağın bereketleri saymakla bitmiyor. Küçük ama ehemmiyetli bir detay ıspanağın pişirme usulü. Doğru usulle pişirilmezse tam vitamin ve minerallerine veda edip sadece karnımızı doyuran yeşil yapraklar halinde geliyor tabağımıza.

Ispanak koyu parlak yeşil, etli yapraklara sahip tek senelik otsu bir bitkidir. Çiçekleri sarımsı tonlarda bir yeşil. Anavatanı Asya kıtasının orta ve güneybatı bölgeleri olmakla birlikte dünyanın farklı bölgelerinde bol miktarlarda tüketiliyor. Ispanağın Avrupa’ya açılma serüvenine baktığımızdaysa 11. Asra doğru gidiyoruz. O yarıyılda Araplar ıspanağı İran’dan Avrupa’ya ve İspanya’ya götürüyor.

Ispanak Pişirmeye Nasıl Hazırlanır?

Ispanakları pişirmeden evvel yapraklarını tek tek ayırıp bol su ile yıkayın.

Üzerindeki toprağın ve tarımsal ilaç artıklarının iyice arınılması ile bol sirkeli suda asgari yarım saat bekletin.

Sirkeli suda beklettiğiniz ıspanakları tekrar su ile durulayın.

Sularını süzdüğünüz ıspanakları elinizle kocaman parçalara ayırın.

Ispanakları doğrarken bıçak kullanmayın. Ispanağı bıçakla doğrarsanız vitamini kaçar bir şehir efsanesi değil doğru bir bilgi. Şöyle ki metal veya çelik bıçakla doğranan ıspanağın kestiğiniz kenarlarının okside olma süresi kısalır. Bu da kenarlarının kahverengi bir renk alması ve vitaminlerinin ıspanağa veda etmesi demektir. Bu nedenle doğrarken rastgele bir bıçak kullanmamak gerekir. Küçük yapraklı bir ıspanak aldıysanız doğramadan direkt pişirme düzeyine geçebilirsiniz.  

Ispanak Nasıl Pişirilir?

Yıkama, dinlendirme ve durulama operasyonunu yaptıktan sonra doğradığınız ıspanakları vakit kaybetmeden pişirme düzeyine geçin. Bu zamanı ne kadar kısa meblağsanız ıspanağın vitamin kıymetlerini o kadar muhafaza etmiş olursunuz.

Ispanak hacim olarak geniş yer kaplasa da ısıyla birlikte küçülecek ve ham halinden çok daha az bir hacme sahip olacaktır. Bu nedenle ıspanağı pişirirken devasa bir tencere kullanmanıza gerek yok.

Tencerede ısıttığınız 4-5 yemek kaşığı zeytinyağına küp küp yemeklik doğradığınız soğanları ilave edin.

Soğanlar kavrulurken 4 diş sarımsağı ceddip çok çok ince doğrayın.

Soğanlar pembeleşmeye başladığında üzerine yarım çay kaşığı ya da 1 adet küp şeker ekleyin ve kavurmaya devam edin. Bu şekerle kavrulan soğanlar hafif karamelize bir kıvam alarak çok daha lezzetli olacaklar.

İnce ince kıydığınız sarımsakları kavrulan soğanlara ilave edin ve sarımsakların kokusu çıkana kadar kavurmaya devam edin.

Kavrulan ve karamelize olan soğan ve sarımsakların üzerine 2 yemek kaşığı domates salçası ilave edin ve salçayla birlikte iyice kavurun.

Kavrulan salçalı harcın üzerine bir çay kadehi ayıklanmış pirinç ilave edip bir iki kez çevirdikten sonra 1,5 çay kadehi su ilave edin. Altını kısarak pirinçler pişinceye kadar kaynatmaya devam edin.

Pirinçler piştikten sonra pişmeye hazırladığınız ıspanakları tencereye ilave edin ve hemen tuzunu koyduktan sonra tencerenin kapağını kapatın. Tuzu ıspanakları tencereye koyar koymaz eklememizin nedeni renklerinin daha canlı ve daha yeşil kalarak solmasını engellemek.

Bu evrede tencereniz karıştırmaya hiç müsait olmayacak çünkü ıspanaklar oldukça fazla yer kaplayacak. Kapağı kapalı halde pişmeye bıraktığınız ıspanaklar buğunun etkisiyle kendini bırakacak küçülecekler. Bu vasati 3-4 dakikalık bir zamanı kapsar. Bu zamanın sonunda tencerenin kapağını açıp ıspanakları süratlice karıştırın ve kapağı tekrar kapatarak 1-2 dakika daha pişirin.

Dondurulmuş Ispanak Nasıl Pişirilir?

Ispanak doğrayacak vaktiniz yoksa ve dondurulmuş biri ürün seçim ettiyseniz oldukça kısa zamanda lezzetli bir ıspanak yemeği hazırlayabilirsiniz.

Tencerede erittiğiniz 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı ısındıktan sonra yemeklik olarak doğradığınız soğanları ilave ederek kavurun.

Bu evrede yapacağınız harekâtlar salça ilave etme düzeyine kadar yukarıda anlattığımız şekilde devam edecek.

Salça ekleme düzeyine geldiğinizde salça yerine seçenek olarak domates de kullanabilirsiniz.

İyice yıkayıp kabuklarıyla birlikte mutfak robotunda püre haline getirdiğiniz domatesleri ekledikten sonra dondurulmuş ıspanakların çözünmesini beklemeden tencereye ilave edip üzerine hemen tuzunu kreyin ve kapağını kapatın.

3-4 dakika piştikten sonra kapağını bir kez açıp karıştırın ve süratlice tekrar kapatın.

2-3 dakika daha piştikten sonra altını kapatabilirsiniz.

Ispanak Nasıl Haşlanır?

Perhizdeyseniz ya da nefis bir ıspanak püresi için haşlanmış ıspanağa lüzumunuz varsa yapacağınız şey çok kolay; yıkayıp ayıkladığınız yarım kilo ıspanağı tencerenize kreyin ve üzerine bir çay kadehi su ilave edin. Ispanaklar buğunun etkisiyle kendilerini salacak ve vasati 5-6 dakika içerisinde hazır olacaklar. Haşlama esnasında ıspanak yemeğinde olduğu gibi bir kez karıştırıp pişirmeye devam edebilirsiniz.

Ispanak Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Ispanakları satın aldıktan sonra hemen pişirmeyecekseniz ezilmeyecek bir konumda serin bir yerde saklayın.

Ispanakları mümkün olduğunda kısa zamanda pişirin. Böylece renkleri daha canlı kalır ve gıda kıymeti kaybı asgariye iner.

Pişirirken kapağını mümkün olduğunca az açın, böylece okside olma riskini azaltırsınız.

Ispanakları pişirmeye başlamadan hemen evvel doğrayın.

Servis Teklifleri:

Ispanağı servis ederken hevese göre sarımsak ilave ettiğiniz yoğurdu krema kıvamına gelene kadar çırpmayı unutmayın.

Farklı tatları beğeniyorsanız ıspanağı tencereye aldığınız anda içerisine yarım limon veya portakal sıkıp aromalı bir tat elde edebilirsiniz.

Beyaz pirinç tüketmeyi seçim etmiyorsanız yerine kocaman taneli bulgur, kepekli pirinç veya protein açısından oldukça zengin bir hububat olan karabuğday kullanabilirsiniz.

Yoğurdunu eklediğiniz ıspanağın üzerine pul biber ya da sumak koyarak daha da lezzetli bir hale getirebilirsiniz.

Ispanağın Bereketleri:

C vitamini açısından oldukça zengindir.Betakaroten, CoQ10, glutation ve Alfa lipoik asit gibi antioksidanlar kapsar.Diğer yeşil yapraklı sebzelere göre daha fazla protein kapsar.Folik asit kapsar. Böylece Alzheimer riskini düşürür.Kapsadığı K vitamini sayesinde kemik gelişimini pozitif güzergahta etkiler.Bol miktarda demir kapsar. Burada unutulmaması gereken bir detay fazla demir kapsamasına karşın yapraklarında bulunan oksalit asitin demir emilimini zorlaştırdığıdır.Lütein ve zeoksatin kapsar. Bu maddeler sarı nokta hastalığına karşı koruma sağlar. Ayrıca kalp ve damar sıhhatini korur, kanser riskini azaltır.Çözünür lifler açısından oldukça zengindir ve kilo vermeyi kvakalaştırır. Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar ve kabızlığa iyi gelir.Ispanak kumpaslı olarak tüketildiğinde asapların hafiflemesini sağlar ve hipertansiyonun sağlıklı seviyede yakalanmasına dayanakçı olur.Kapsadığı A vitamini sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Enfeksiyon hastalıkları ile çaba eder ve solunum sistemini korur.Kapsadığı vitamin ve mineraller sayesinde Anti İnflamatuar özelliği vardır. Astım, migren ve baş sızısı gibi iltihabik hastalıkların önlenmesinde dayanakçı olur.Cilt sıhhatinin korunmasına dayanakçı olur.

Ispanağın Hasarları:

Eklem cerahati, mide ülseri, idrar yolunda taş olanlar ve ürik asidi yüksek olanlar az miktarda tüketmelidir.Fazla miktarda ıspanak tüketildiği zaman bedenin mineral emme kapasitesini yasaklayabilir. Kapsadığı oksalit asit fazla tüketim gidişatında asit seviyesinin çoğalmasına neden olur ve bu asit mineral emilimini engeller.İçeriğinde bulunan yüksek miktardaki pürin nedeniyle fazla tüketildiğinde böbrek sıhhati için riskli olabilir çünkü pürin fazla miktarda tüketildiğinde ürik isyankarda dönüşür.

Ispanağın Gıda Bedelleri:

100 gram ıspanak için

213 mg A vitamini
145 mg K vitamini
59 mg C vitamini
0.11 mg tiamin
0.20 mg riboflavin
0.6 mg niasin
81 mg. Kalsiyum
3 mg demir
55 mg. Fosfor
470 mg potasyum
369 mg sodyum
3.2 gr karbonhidrat
2.3 gr protein
20 kalori

1 tabak pişmiş ıspanak 180 gram bedenin günlük lüzumu olan vitamin ve mineralleri şu oranda karşılar.

C vitamini %29
Kalsiyum %24
Demir %36
Magnezyum %39
Potasyum %24
Folik asit B9 vitamini %66
Riboflavin B2 vitamini %25
Tiamin B1 vitamini %11
B6 %22
K vitamini %1111