Son Haberler

İsmini Çok Duyduk, Peki Kimdir Florence Nightingale? (1820 ? 1910)

-
Eylül 7, 2022
İsmini Çok Duyduk, Peki Kimdir Florence Nightingale? (1820 ? 1910)

İsmini Çok Duyduk, Peki Kimdir Florence Nightingale? 1820 ? 1910

Tam dünyada modern hemşirelik işinin kurucusu olan İngiliz asıllı hemşire ismini doğduğu İtalya’nın Floransa kentinden almıştır. Varlıklı bir ailenin çocuğu olan Florence Nightingale, ailesinin parasal gidişatı sayesinde rahat, kasvetsiz bir hayat yaşamaktansa, hasta bakmayı, sağlık şartlarını iyileştirmeyi seçim etmiştir. Babası tarafından eğitilen Florence, Yunanca, Latince, Almanca, İtalyanca, Fransızca, matematik ve tarih mevzularında akıllı, aydın ve eğitimli bir kadın olarak yetişti. Yarıyılında sağlık kurumular bakımsız, kalabalık, hasta bakıcılar ise kaba ve eğitimsiz olduğundan, ailesi bir sağlık kurumunda çalışma isteğine karşı çıktı. Bunun üzerine sağlık kurumuları gezip, hastaları gözlemleyerek, sağlık kurumuların nasıl kumpasa girebileceği hakkında tecrübe kazandı.

1851 senesinde Almanya’da bir kuruluşun hemşirelik kursuna katılan Nightingale, iki sene sonra ailesinin karşı çıkmasına karşın, Londra’da kadın hastaların bakıldığı bir sağlık kurumunda idareyici oldu. Sağlık Kurumular hakkındaki bilgi ve hüneri kısa zamanda anlaşıldı ve karşısına büyük bir fırsat çıktı.

O sene Mart ayında Kırım Savaşı alana geldi ve İngiliz askerlerinin gidişatının makûs olduğu bilindi. Yakın dostu olan Savaş Bakanı Sidney Herbert , Üsküdar’da bulunan Selimiye Kışlası’ndaki sağlık kurumunda vazife yapmak üzere bir kadın hasta bakıcı grubu oluşturmasını istedi. 21 Ekim’de gönüllü 38 kadınla birlikte yola çıktı. Üsküdar’a vardığında sağlık kurumunun bakımsız olduğunu ve insanların savaş yaralarından çok, sıtma ve muhtelif bulaşıcı hastalıklar sebebiyle can verdiğini gördüler. Yoğun bir çalışma neticeyi, lüzumlu malzeme ve noksanlıkları gidererek, sağlık kurumunu sağlık şartlarına uygun bir hale getirdi. Bu uğraşların neticesinde vefat oranı yüzde 42’den yüzde 2’ye indi.

Milli bir kahraman olarak görülen Nightingale 1860’ta Londra’daki St. Thomas Hastanesi’ne yaptığı 45 bin sterlin etrafındaki bağışla Nightingale Hemşirelik Mektebini açtı ve bu adımla hemşirelik bir iş olarak kabul edildi. Hemşire yetiştirmede modern usullerin uygulandığı aynı sene, yazdığı Notes on Nursing Hemşirelik Üzerine Anekdotlar adlı kitabı yayımlandı ve yabancı dillere çevrildi.

Bozulan sıhhati zamanla işini yapmasına mani olsa da, Hindistan’daki İngiliz askerlerinin sağlık meseleleriyle ilgileniyor, sağlık teşkilatlarının gelişimi mevzusunda çalışmalar yapıyor ve bölgesel hemşirelik hizmetlerine destek veriyordu. 1907 senesinde daha evvel hiçbir kadına verilmemiş olan liyakat nişanını mükâfatlandırıldı.

Florence Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs’ı izleyen hafta, tam dünyada hemşirelik haftası olarak kabul edilir. Ülkemizde ismini taşıyan bir hemşirelik mektebi sağlık kurumular bulunmaktadır.