Son Haberler

İrmik Helvası Nasıl Yapılır?

-
Eylül 20, 2022
İrmik Helvası Nasıl Yapılır?

İrmik Helvası Nasıl Yapılır?

Tatlı kriziniz yakaladığında genelde konutta bulunan malzemelerle hazırlayabileceğiniz ve kokusuyla komşuları dahi mutfağınıza sürükleyecek bir tatlı irmik helvası. Üretimi oldukça kolay ancak azıcık zaman alan bir tatlı olsa da hem sıcakken hem de soğukken büyük bir neşeyle harcayabilirsiniz.

İrmik helvası yapmak için esasta gereksiniminiz olan malzemeler irmik, süt ve şeker. Ancak bu malzemelere bazı küçük tefek ilavelerle irmik helvasını yiyenleri afallatacak bir görüntüye eriştirmeniz oldukça kolay.

Yeni başlayanlar için göz korkutmadan olağan bir irmik helvası tarifi ile başlayalım. Üretiminin ne kadar kolay olduğunu gördüğünüzde bir sonraki sınamak için sabırsızlanıyor olacaksınız.

Olağan İrmik Helvası

Dünyanın en kolay malzeme listesi ile karşı karşıyasınız.

Malzemeler:

1.5 su kadehi irmik 
1.5 su kadehi toz şeker 
 3 su kadehi süt 
125 gram tereyağı 
1 kutu vanilya 

Öncelikle helva üretimine uygun, dibi yakalamayan, yapıştırmayan bir tencere seçmelisiniz. BU tercihen her konutta bulunan teflon bir tencere olabileceği gibi seramik bir tencere de olabilir. Son zamanların seçim edilen mahsullerinden bir olan granit tencerelerden de kullanabilirsiniz. Yapacağınız ilk şey tencereyi ocağa alıp tereyağını kısık ateşte eritmeye başlamak. Yağ bir kenarda erirken siz de başka bir tencerede sütü ısıtmaya başlayabilirsiniz. Yalnızca süt kullanmak istemezseniz bu miktarı yarı yarıya eksiltip, eksilttiğiniz ölçü kadar su ilave edebilirsiniz ancak sadece süt kullanarak çok daha lezzetli bir tat elde ediyor olacaksınız.

Tereyağı eridikten sonra 1.5 su kadehi irmiği tencereye alıp orta ateşte kavurmaya başlayın. Ateşi güçlü meblağsanız irmikler yanabilir ve güzel olmayan bir koku ve renk alırlar. Bu surattan olabildiğince az ateşte ve sabırla kavurmanız gerekiyor. İrmik taneleri altın sarısı bir renk aldığında kavurma operasyonunu tamamladığınız anlamına geliyor. Bu arada kaynayan süte 1.5 su kadehi şeker ve bir kutu vanilyayı ilave ettikten sonra sıcak olan bu şerbeti yava yavaş ve aralıksız karıştırarak kavurduğunuz irmiklerle buluşturun. İrmik ve şerbet toplandıktan sonra birkaç dakika daha kavurup tencerenin kapağını kapatarak dinlenmeye alın. Hafif ılındıktan sonra bir kaşık takviyesiyle biçim vererek servise hazırlayabilirsiniz.

Süt Reçeli Dulce de Leche ile İrmik Helvası

Olağan irmik helvasını yaptınız ve daha değişik bir tarif mi sınamak istiyorsunuz? Elinizde bir yerlerden aldığınız bir kavanoz süt reçeli var ve ne zamandır bunu nasıl harcayacağınızı mı düşünüyorsunuz? O halde o nefis süt reçeli ile nefis bir irmik helvası yapmanın zamanı geldi demektedir.

Malzemeler:

500 gram süt reçeli 1.5 su kadehi irmik 125 gram tereyağı 1.5 su kadehi su 

Öncelikle bir tencereye 1.5 su kadehi kaynamış su ve süt reçelini alıp kısık ateşte ısıtmaya başlıyoruz. Bir evvelki tarifte kullandığımız yapışmayan, dibi yakalamayan tencereyle yolumuza devam edebiliriz. Yeniden tereyağını orta ateşte yakmadan eritiyoruz. Eriyen yağ ve irmikleri birleştirdikten sonra ağır ağır irmiklerimizi kavurmaya başlıyoruz. İrmikler altın sarısı bir renk aldığında kavurma harekâtının sonuna geliyoruz. Gizeme irmiklerle süt reçeli şerbetini buluşturmaya geldi. Şerbeti yavaş yavaş irmiklerin üzerine döküyoruz ve bir yandan da karıştırmaya devam ediyoruz. Burada olağan tariften değişik olarak şerbet ve irmikleri aralıksız karıştırarak pişirmiyoruz. İlk buluşma anından sonra hoşça karıştırıp tencerenin kapağını kapatıyor ve kısık ateşte pişmeye vazgeçiyoruz. Toplam pişirme müddetimiz 10-15 dakika olacak ve birkaç dakikada bir kapağı kaldırıp hafifçe karıştırdıktan sonra pişirmeye devam edeceğiz. Pişme zamanının sonuna geldiğimizde üzerine pak bir bez örterek dinlenmeye vazgeçiyoruz.

Dinlenme zamanının sonunda yeniden kaşıkla biçim verip servise hazır hale getiriyoruz.

Portakallı İrmik Helvası

Hazır kış aylarındayken bol bol harcadığımız portakalı kullanarak mis kokulu bir irmik helvası yapabiliriz. Bunun için gereksinimimiz olan tek değişik şey 2 adet portakal.

Malzemeler :

125 gram tereyağı 1.5 su kadehi irmik 1.5 su kadehi toz şeker 2 adet portakalın suyu 1 adet portakalın kabuklarının rendesi 3 su kadehi süt 

Her zaman olduğu gibi sütü ısınmak üzere tencereye alıyoruz ve içerisine 1.5 su kadehi toz şekeri ekliyoruz. Süt bir kenarda ısınırken tereyağını tencereye alıp yakmadan erittikten sonra 2 adet portakalın kabuklarını rendeleyip tereyağın içine ilave ediyoruz. Portakal kabuğunu rendelerken acı bir tat vermemesi için beyaz kısımlarını rendelememeye özen gösteriyoruz. Bir dakika kadar kavrulan portakal kabuklarıyla irmikleri buluşturuyor ve irmikler hoşça renk alana kadar kısık ateşte kavuruyoruz. İrmikler kavrulduktan sonra kabuklarını kullandığımız iki adet portakalın suyunu ilave edip karıştırıyoruz ve kaynayan sütü usulca ilave ederek karıştırarak kavurmaya devam ediyoruz. Takribî 5 dakika sonra tencerenin üzerine bir parça kağıt havlu örttükten sonra helvayı demlenmeye alıyoruz. 15-20 dakika demlendikten sonra servise hazır hale geliyor ve afiyetle yiyoruz.

Dil Peynirli İrmik Helvası

Malzemeler :

1.5 su kadehi irmik 125 gram tereyağı 3 su kadehi süt 1 avuç dolmalık fıstık 100 gram dil peyniri 

Üzeri için: toz antep fıstığı, toz fındık ya da parçalanmış ceviz

Öncelikle 100 gram dil peynirini tel tel ayıralım. Parçalar ne kadar ince olursa o kadar makbul geçer. Daha sonra 3 su kadehi sütü 1.5 su kadehi toz şeker ile bir tencerede ısıtmaya başlayalım. Süt ısınırken ayrı bir tencerede tereyağını eritip bir avuç dolmalık fıstığı rengini çok koyulaştırmadan hafifçe kavuralım. Kavrulan fıstıkların üzerine irmikleri ilave edip orta kavurmaya devam edelim. İrmikler altın sarısı bir renk aldığında kaynayan süt ile usulca buluşturup karıştırmaya devam edelim. Birkaç dakika bu biçimde kavurduktan sonra altını kısıp dil peynirlerini yavaş yavaş ilave edelim ve karıştırmaya devam edelim. Tüm dil peynirlerini ilave ettikten sonra birkaç dakika daha karıştırmaya devam edip ocağı kapatalım ve tencerenin üzerine bir parça kağıt havlu serdikten sonra kapağını kapatıp 10 dk. demlenmeye vazgeçelim ve ılık olarak servis yapalım. Servis esnasında toz antep fıstığı, toz fındık ya da parçalanmış ceviz parçalarıyla süsleyelim.

Sütsüz İrmik Helvası

Elinizde bir ölçü irmik var, dolabı karıştırırken bir kutu vanilya buldunuz, toz şeker de var ancak süt yok. Bu gidişatta irmik helvası yapamayacak mısınız? Elbette hayır. Süt kullanmadan da irmik helvası yapabilirsiniz.

Malzemeler:

1.5 su kadehi irmik 3 su kadehi su 1.5 su kadehi toz şeker 125 gram tereyağ 1 kutu vanilya 

Öncelikle 3 su kadehi suyu kaynamak üzere bir tencereye alıyoruz. Bu esnada tereyağını erittikten sonra irmiklerle buluşturuyor ve irmikleri hoşça renk alana kadar kavuruyoruz. Bu esnada kaynayan suya 1.5 su kadehi toz şeker ilave ederek kısık ateşte kaynamaya vazgeçiyoruz. Kavrulan irmiklere şerbeti ve vanilyayı ilave ettikten sonra kısık ateşte karıştırarak pişirmeye devam ediyoruz. Şerbet ve irmik iyice kaynaştığında ocağın altını kapatıp dinlenmeye alıyoruz. 15-20 dakika dinlendikten sonra irmik helvamız servise hazır.

İrmik helvalarınız için servis teklifleri:

Hazırladığınız irmik helvasının daha koyu renkli olmasını istiyorsanız süt ile irmikleri buluşturmadan evvel sütün içine 1-2 yemek kaşığı pekmez ilave edebilirsiniz.

Hazırladığınız helvayı iyice ılındıktan sonra bir kâseye alıp ortasını çukurlaştırdıktan sonra bir iki kaşık dondurma ile doldurup üzerine tekerrür irmik ile kapattıktan sonra servis edebilirsiniz.