Son Haberler

İncir Ağacı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

-
Eylül 19, 2022
İncir Ağacı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

İncir ağacı, insanlık tarihinden daha daha önceki bir tarihe şahitlik etmiş bir ağaç. Bazı ekoloji uzmanlarına göre incir ağacı yok olursa canlı yaşamı yok olur.

İncir Ağacı Nedir, Özellikleri Nelerdir?

İncir ağacı, insanlık tarihi açısından oldukça büyük bir ehemmiyete sahip. Tarihe şahitlik eden ve şekillendiren bir özelliğe sahip, onlarca cinsi olan bir ağaç cinsidir. Suratlarca canlı cinsi incir ağacı ve meyvesi sayesinde beslenmektedir. Öyle ki, incir ağacının tükenmesi halinde natürel yaşamın ve dolayısıyla insanlığın yok olacağı dahi söylenir.

Sene süresince meyve vermesi nedeniyle tarihte ehemmiyetli bir gıda ve besin kaynağı olarak yer edinmiştir. İnsanların ilk dikip yetiştirdiği ağacın incir ağacı olduğu iddia ediliyor. Geçmişten günümüze kadar bir hayli uygarlığa şahitlik etmiş, kurulan ve devrilen uygarlıkların canlı şahidi olmuş bir ağaç cinsi olan incirin yararlarını anlatmaya yazılar yeterli olmuyor. Nebatların yetişmesi muhtemel olmayan alanlarda dahi yetişerek öteki nebat cinslerinin yetişmesine liderlik eden başka bir ağaç yoktur. İsterseniz incir ağacını azıcık daha detaylı olarak anlatalım.

İncir Ağacının Tarihi

İncir ağacı, insanlık tarihini şekillendiren bir ağaç cinsi. İnsanlık tarihinden çok daha daha önceki bir tarihi var. Bazı kaynaklarda incir ağacının 80 milyon senelik bir geçmişi olduğu bildirilmiş. Her dinde veya kutsal kitaplarda lafı edilen, uygarlıkların doğuşunda da tesir olmuş bir ağaçtır. Ağacı ve meyvesi ile imparatorlukların, kraliyetlerin, bilimin, sosyal yaşamın, askeri unsurların her zaman ilgisine sürüklemiştir. Dinsel ve mitolojik kaynaklarda her zaman faydalılığın, yararın simgeyi olmuştur. Kutsal bir meyve ve ağaç olan incire özellikle Asya ülkelerindeki uygarlıklarda tesadüfüyoruz. Bazı Asya ülkelerindeki kabilelerde ve alt kültürlerde incir ağacı iktidar simgeyi olarak görülmüş ve iman yeri olarak kabul edilmiş. Budistler ve Hindular da hali hazırda imanlarında incir kullanmaktadır. Daha Önceki Mısır’da, Sümerler’de, Romalılar’da, Antik Yunan’da, Osmanlı’da incirden izler görüyoruz.

İncir yalnızca uygarlıkların kuruluşunda tesirli olmamış. Devrilen uygarlıkları da incir ağacı gölgelemiş ve gizlemiştir. Uzakdoğu’daki bir hayli uygarlığın muhtelif nedenlerle çöküşü sonrası büyük tapınakları kökleri ile sararak içine almıştır. Misalin Maya piramitleri, Khmer tapınakları gibi devasa yapılar incir ağacının kökleri tarafından istila edilmiştir.

Türkiye’de çok kullanılan “ocağına incir ağacı dikmek” tabiri, yukarıyada bahsettiğimiz gidişatla alakalı… Anlamı; “ocağını söndürmek, aileyi, evini, barkını devirmek, konut sahiplerine yaşamı zindan etmek” biçimindedir. Bu tabirin anlamı hakikatinde incire atfedilen ehemmiyeti gözler önüne seriyor. Şöyle ki; bazı devrilmiş ve enkaz halindeki yapılarda ağaçların büyük bir kısmı incir ağacıdır. İncir, suyu çok hoşlandığı için kökleri de çok dağılır. Bu nedenle terk edilmiş veya enkaz haline gelmiş yerleri incir ağacının kökleri sarar ve içine alır. Öyle ki, terk edilmiş bazı yapıların bacalarında da incir ağacı kökleri görülmüştür. Konutların yakınına dikilen incir ağacının köklerinin evin temeline hasar verebileceği ifade edilir. Bu nedenle “ocağına incir ağacı dikmek” ifadesi beddua emelli de kullanılmıştır.


İncir Ağacının Özellikleri Nelerdir?

İncir ağacının botanik literatürdeki ismi ‘Ficus Carica’dır. Dutgiller familyasının bir abonesidir. Ficus türü nebatların 800 kadar cinsi vardır ve bunlar arasında en ehemmiyetli ve ticari emellerle kullanın tek ağaç incirdir. Anavatanı güneybatı Asya ve doğu Akdeniz’dir. Bazı kaynaklarda incirin anavatanının Türkiye olduğu ifade edilmiştir. Türkiye’den Suriye, Filistin, Ortadoğu, Çin ve Hindistan’a dağıldığı belirtiliyor. Türkiye’de en çok Ege Bölgesi’nde yetişir. Aydın ve İzmir gibi şehirlerde yoğun olarak imal ve ticareti yapılmaktadır. Ilıman abuhavalarda yetişen incir, kışın ılık, yaz aylarında da sıcak ve kuru yerler ister. Vasati 15-20 derece sıcaklıkların olduğu bölgelerde rahatlıkla yetişebilmektedir.

İncir nebatında çiçekler, boş meyvelerin içinde gizlidir. Nebatlar çiçeklerini sergilerken incirin çiçekleri saklıdır. Ayrıca bir hayli nebatın kökleri yer altında olurken, incirin kökleri yer üstüne çıkabilmektedir. İncir meyvesi, palavracı meyvelerin içinde gizlidir. İncirin dişi ve erkek ağaçları vardır. Dişi ağaçların meyveleri erkek ağaçlara göre daha büyük ve daha fazladır. Dişilerin meyveleri lezzetlidir, erkek ağaçların meyveleri ise genellikle “tozlaşma” için kullanılır. Tozlaşma, erkek uzvunda üretilen polenin dişi uzvun tepecik kısmına yapışması hadiseyidir.

İncir ağacı, hemen hemen her toprakta yetişebilir. Kayalıklarda, taşlar arasında, nebatlar üzerinde dahi incir ağaçları görülür. Kireç bakımından zengin topraklarda daha kısa vakitte geliştiği görülmektedir. Kışın yapraklarını döker. Eksi 9 derecenin altındaki soğuklardan ve don vakalarından çok etkilenir.

Dünya üzerinde bugüne kadar 700’şöhret üzerine incir cinsi olduğu varsayım ediliyor. En büyük incir ağacı cinsi, Hindistan’da bulunan ve ‘Banyan’ olarak öğrenilen Hint inciridir. Banyan, 20 metreye kadar uzunluğa erişebilir. Asırlarca yaşayabilir. Dünyadaki en geniş ağaçtır.

İncir ağacı dünya üzerinde takribî 1200 canlı cinsinin beslenmesini sağlıyor. Tam nebatlardan daha fazla yaban yaşamını besleyen bir ağaçtır. İncirle beslenen canlılar bu ağacın tohumlarının parçalamasına da yol açarak ekolojik yaşama temel oluşturuyor. Bazı bilim adamları incirin yok olması halinde dünyanın yok olacağı görüşüne özümser. Hatta volkan bölgelerinde ekolojik yaşamın bittiği sanılan alanlarda incir ağacı yetişerek öteki nebatların yetişmesine yol açar. Ormanların büyümesinde de ehemmiyetli bir rol oynar. Kısaca arılar gibi incir de canlılar için hayati bir ehemmiyete sahiptir.

İncir Ağacı ve Meyvesinin Verimleri Nelerdir?

Ekolojik yaşamın balansı için ne kadar ehemmiyetli bir işlevi olduğunu gördüğümüz incir ağacı ve meyvesinin yararları da bir o kadar fazla… İncir meyvesi ve yaprakları bir hayli sektörde ehemmiyetli bir hammaddedir. Besin, ilaç ve kozmetik sektörlerinde oldukça fazla kullanılıyor. İncir; protein, potasyum, magnezyum, sodyum, kalsiyum, fosfor, karbonhidrat, demir, folik asit, A, B1, B2, B3, B6, C vitaminleri kapsar. Ayrıca yüksek oranda lif kapsamaktadır.

İncirin insan sıhhatine yararlarını kısaca şöyle sıralayabiliriz:

İncir meyvesi enerji ve kuvvet verir, vücutsal ve zekâsal bitkinliği giderir
Kuru incir hücreleri yeniler
İnsan beyninin gelişmesine katkı sağlar
İncir yaprağındaki süt, siğillerin iyileşmesine destekçi olur
Nefes darlığı, öksürük, bronşit, mide ve bağırsak sızılarına karşı kullanılabiliyor.
Bakteri ve virüslerin artmasını önler
Kanserli hücrelerin gelişmesini engeller
Kolesterolün kana karışmasını önler
Kemik ve dişlerin oluşmasına katkı sağlar
Süt içmeyen çocuklara veya şahıslara incir öneri edilir
Halsizliği ve unutkanlığı önler
Meyvesi, çekirdekleri, kabuğu, yaprakları, reçinesi ve kökleri ilaç yapımında veya ilaç olarak kullanılır
Haricen kullanıldığında apse ve irin oluşmasını önler
Kuru incirin balgam sökücü özelliği vardır
Hemoroid ve kabızlığa karşı tesirli olduğu tespit edilmiştir
Kalp hastalıklarına karşı koruma görevi üstlenir

Sağlık açısından verimleri dışında besin sektöründe de bir hayli mahsulün imalinde kullanılmaktadır. İncir reçeli, kuru incir, incir pekmezi, incir ezmesi gibi mahsuller çok hoşlanılan besin mahsulleridir. İncir ayrıca şekerli mamullerde ve meyve karışımlarında da kullanılmaktadır.

İncir imalinde Türkiye lider konumundadır. İmal bakımından Türkiye’yi Yunanistan, İtalya ve Amerika izliyor. Dünya incir yapımının takribî yüzde 55’i Türkiye’de yapılıyor. Dünyanın en nitelikli incirleri Türkiye’de üretiliyor. Ülkemizde incir imali senede takribî 6 bin tondur.

İncir ağacı, insanlık tarihindeki yeri kadar insanlığın geleceği açısından da ehemmiyetli bir yere sahiptir. İnsanları ve hayal eforunu bu kadar etkileyen başka bir ağaç veya nebat cinsi bulunmuyor. 80 milyon senelik geçmişi olan incir, fantastik vakalar yaşanmazsa kıyamete kadar var olacaktır.