Son Haberler

Huzur Taşı Ametist (Faydaları ve Özellikleri)

-
Eylül 6, 2022
Huzur Taşı Ametist (Faydaları ve Özellikleri)

Ametist taşı, asil ve albenili duruşu ile en gözde natürel taşlar arasında yer alıyor. Bir taştan ‘bekleyemeyeceğiniz’ ne varsa Ametist’te bulabilirsiniz.

Huzur Taşı Ametist Faydaları ve Özellikleri

Natürel taşlar her zaman insanların ilgisine sürüklemiştir. Bazen takı olarak bazen de konutumuzun veya büromuzun bir köşesinde natürel ve değerli taşlar kullanma hevesi her zaman kendini gösterir. Özellikle bayanların natürel taşlara alakası yadsınamaz bir hakikat. 

Mor, mavi-mor ve eflatun bir kristal taş düşünün. Çevreye gülücükler ve pozitif ışıklar saçıyor. Baktığınızda sizi içine sürüklüyor. Sanki içindeki büyülü tümceler kulağınıza bir şeyler fısıldıyor. Size cazibesine ilave ediyor. Ametist taşından bahsediyoruz. ‘Aşk taşı’, ‘us taşı’ olarak da öğrenilen, ‘mor yakut’ veya ‘mor necef’ adları ile de anılan Ametist, yüzyıllardır insanlığa pozitif enerji saçıyor.

Mitolojik hikâyelerde ‘ayyaş etmeyen’ anlamında kullanılan; çevresine huzur, rahatlık ve enerji vererek canlılık tesiri oluşturan bu nadide taşı bazı insanlar ceplerinde ‘enerji kaynağı’ olarak taşıyor. Özellikle huzur arayan bayanların yetersiz etmediği takıların baş oyuncuyu olan Ametist’in yaydığı enerji ile insanlar üzerindeki negatif etmenleri eksilttiği veya yok ettiği bilimsel bir hakikat. Stresten şikâyet eden insanların müracaat ettiği taşlar arasında yer alıyor.

Pozitif enerji veren ve stresten gözeten bir taştan bahsedildiğinde pek manalı gelmeyebilir. ‘Bir taş nasıl bu kadar yararlı olabilir?’ diye düşünebilirsiniz. İsmi üzerinde ‘bir taş’. Ancak natürel taş satan bir dükkâna gittiğinizde Ametist’in albenisine kapılarak ‘dedikleri kadar varmış’ diyebilirsiniz. Zira Ametist yalnızca bir taş değil…

Ametist Taşının Bereketleri Nelerdir?

Kuvars ailesinin en tesirli ferdi olan Ametist, lila, mor, eflatun renklerinin muhtelif tonlarında bulunuyor. İnsanlık tarihinde ehemmiyetli bir yere sahip bu taşı günümüze kadar taşıyan en ehemmiyetli özelliği olan insanlara ruhsal ve fiziksel bereketleri, azımsanmayacak kadar çok. Üzerinde olumsuz enerji bulunduğundan insan vücudundan olumsuz enerjileri üzerine sürükleyerek beyin eforunu artırdığı, pozitif enerji verdiği, ışınımdan gözettiği tespitleri mevcut. Bunların yanında kalp rahatsızlıklarına iyi gelen, alerjik gidişatlarda bereketleri görülen ve kanın arınılmasında pozitif tesirleri tespit edilen Ametist’in hiddeti eksilttiği, stresin eksiltilmesine dayanakçı olduğu da öğreniliyor.

Ametist’in yukarıyada saydığımız en çok öğrenilen bereketleri bununla hudutlu değil. Mesela kanserli hücre yaradılışını yasaklaması veya geciktirmesi, vücuda canlılık ve enerjiklik vermesi, eklem sızılarının rehabilitasyonunda pozitif tesirler vazgeçmesi gibi verimlerini de dile getirmek gerekiyor. Ayrıca; baş sızıları ve migren, göz rahatsızlıklarına karşı da bereketleri bulunuyor. Bağışıklık sistemini güçlendirici tesiri olduğu da bereketleri arasında yer alıyor.

Bu nadide taşın yalnızca insan bedeninde taşınması da koşul değil. Mesela odanızın rastgele bir köşesinde azıcık büyük boyutlarda bir Ametist bulundurmanız dahi pozitif tesirlerini hemen sezdirmesine yetiyor. Odadaki negatif ve olumsuz enerjileri arınarak pozitif enerjiye dönüştürüyor. Ametist bulunan odada yatan insanlar uykusuzluk meseleyi yaşamıyor, kâbus görmüyor.

Fiziksel tesirlerinden daha çok ruhsal ve metafiziki, psikolojik bir hayli sualin çözümünde pozitif tesirleri bulunan Ametist, hiddet ve stres hakimiyeti için çok seçim edilen bir kuvars taşı. Beyni tırmalayan düşüncelerin yok edilmesi için kullananlar dahi var. Sarih renkli veya koyu mor Ametistlerin daha çok enerji yaydığı ve özellikle ruhsal problemlerin giderilmesinde daha tesirli oldukları tespit edilen bereketleri arasında. Pembe kuvars taşı ile kullanıldığında zekâya efor veriyor; odaklanma, denge ve geçim sağlanmasına dayanakçı oluyor. Bunalım meseleyi yaşayan insanların da sık müracaat ettiği bu natürel taş, ‘huzur taşı’ olarak da öğreniliyor. İmtihana girecek bazı talebeler de ders çalışırken odaklanmak için bu eflatun taşın cazibesinden yararlanıyor.

Ametist’in Hasarı Var mıdır?

Bu kadar çok verimini saydığımız Ametist taşının hasarı yok mudur? Bereketleri kadar olmasa da bazı insanlarda hasarlı tesirler vazgeçebiliyor. Şahsiyet bozuklukları bulunan bazı insanlar, bu taşın bulunduğu civarda yaydığı enerjiye geçim sağlayamayarak rahatsız olabiliyor. Bunun dışında, elektronik aygıtların yaydığı gamma ışınlarını üzerine sürükleyen Ametist’in doyuma erişmesinin ardından sürüklediği gamma ışınlarını etrafa yaydığı laboratuar testlerinde tespit edilmiş. Gamma ışınlarının kanser yaradılışına katkı sağladığı düşünülürse Ametist’in bu cins bir hasarı olabileceğini de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Tabi o kadar yararı öğrenilen bir taşın bu cins bir hasara yol açabileceğini düşünerek kullanılmaması düşünülemez. Hasarlarını bir kenara anekdot edip bitmek öğrenmeyen yararlarından faydalanmak en manalı çözüm gibi duruyor.

Ametist Taşının Özellikleri

Özellikle takı sektörünün gözdesi olan Ametist taşı, küpe, kolye, bileklik, gerdanlık, tespih üretiminde çok sık kullanılıyor. Süsleyici emelli de kullanılabilen bu taş, madenden çıkarıldığı haliyle odalarında baş köşelerinde yerini alabiliyor. Oldukça alaka çekici bir görüntüsü bulunan bu taşın ‘huzur taşı’ ve ‘aşk taşı’ diye anılması boşuna değil.

Ametist’in özellikleri deyince bir çırpıda sayılabilecek birkaç kalem özellik yeterli olmuyor. Astrolojik özelliklerinden, fiziksel özelliklerine kadar ‘kişisine münhasır’ bir taş olan Ametist, kuvars ailesinin en gözde abonesi. Ametistler, ısı gördüğünde sarı rengine dönüşüyor. Renk değiştirme özelliği ile sırlı bir hal alan Ametist taşının sertlik derecesi 7’dir. Adalet, us, huzur, cesaret ve aşk simgeyi olarak öğrenilen Ametist’in kimyevi yöntemi “SiO2 + Al, Ca, Fe, Mg, Li, Na” biçimindedir. Demir madeninden mor rengini alan bu natürel taş, ‘silisyum dioksit’ bileşimidir.

Kimyevi özelliklerinden dolayı pakliği de oldukça ehemmiyetli. Değerli natürel taşların pakliği evveli kuru toprakta en az 1 gün bekletilmesi nasihat ediliyor. Suda bekleterek de pakliği yapılabiliyor. Ametist’i güneş ışığında yarım saat kadar bekletmek de pakliği için yeterli olabiliyor. Ancak ilk kullanımda iki hafta süresince her gün suyla arınılması gerekiyor. Daha sonra 2-3 haftada bir suyun altına tutarak pakliğini yapabilirsiniz.

Ametist’in Tarihi

Yunanca ‘amethystos’ sözcüğünden gelen ve ‘ayyaşlıktan gözeten’ veya ‘ayyaşlık vermeyen’ anlamlarını kapsayan bir ad olan Ametist’in kendisi gibi albenili bir tarihi var. Alkol içen insanların ayyaş olmamak için yanında Ametist taşıdığı veya ayyaş olmamak için Ametist taşından yapılmış kaplar veya kadehlerle alkol aldıkları dedikodu edilir. Mısır Medeniliği’na uzanan bir tarihe sahip.

Geçmişte elmas, yakut, zümrüt gibi pahalı ve değerli taşlarla aynı statüde değer biçilen Ametist, kimyevi özellikleri nedeniyle zamanla bu değerini yitirmiştir. Ancak Mısır Kraliyeti’nın da gözdeleri arasında yer alan bu taş, günümüze kadar beğenilerek kullanılmış. Orta Çağ’da çok daha değerli hale gelen Ametist, bazı kabartmalarda ve oymalarda kullanılmış. Tibet gibi bazı Uzakdoğu ülkelerinde de kutsal taş olarak kullanılıyor.

Ametist Yapımı

Ametist taşı ülkemizde hudutlu rakamdaki bazı şehirlerde üretiliyor. Balıkesir’in Dursunbey ilçesi başta olmak üzere Ordu ve Erzincan’da bulunan maden yataklarında yapımı yapılıyor. En nitelikli Ametist taşları Hindistan, Brezilya ve Uruguay’da üretiliyor. Bu ülkelerdeki volkanik kayaçların içinde bulunan gaz boşluklarında bulunan Ametistler, dünyadaki en nitelikli Ametist taşları olarak öğreniliyor. Özellikle Brezilya’da ‘deve dişli’ diye deyim edilen iç kristal dişleri büyük olan Ametistler bu gruptaki en değerli taşlar olarak tanınıyor. Türkiye’de çıkarılan Ametist ise daha az değerli. Nedeni ise, piyasada ‘nar dişli’ diye deyim edilen kristallerinin daha ufak olması…

Yukarıyada saydığımız ülkeler dışında Madagaskar, Kanada, Rusya, Almanya, Arjantin, İspanya, Sibirya, Fransa ve bazı Afrika ülkelerinde Ametist maden yatakları bulunuyor.