Son Haberler

Hıçkırık Nasıl Geçer?

-
Eylül 17, 2022
Hıçkırık Nasıl Geçer?

Göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran diyafram adalesinin aniden kasılması neticesinde ses telleri arasında bulunan sarihlik istemdışı kapanabilir, hıçkırık da bu sırada asıllaşan ani soluk alımı sırasında çıkan sestir. Dakikada 10-30 kere yinelenebilen bu kasılmalar diyafram dışındaki bazı adalelerde de asıllaşabilir. Çoğu zaman nedensiz olduğu düşünülü umursanmayan, kolay hareketlerle önlenmeye çalışılan hıçkırığın nedenleri oldukça muhteliftir.

Hıçkırığa neden olabilecek gidişatlar;

Çok süratli yemek yemek: Çok süratli yemek yiyen insanlar, yemek yerken aynı zamanda hava da yutabilirler. Yutulan bu hava hem gaza hem de geçici hıçkırığa neden olabilir. 
Fazla sigara ve içki kullanımı: muhtelif parodilerden de anımsanabileceği gibi, fazla içki alan birey istemdışı hıçkırık nöbetlerine kapılabilir. Aynı biçimde fazla sigara tüketimi de hıçkırığa neden olabilir.
Reflü: Yemek borusunda alana gelen bir rahatsızlık olan reflü çoğu zaman kendini emin etmeyen bir hastalıktır. Reflünün en ehemmiyetli bulgularından biri ise göğüste alana gelen sızılı hıçkırıklardır.
Merkezi asap sistemini etkileyen hastalıklar: Menenjit, beyin urlar, beyin kanaması, ileri yaşlarla beraber beyinde görülen başkalaşımların da hıçkırığa neden olduğu bilinmektedir.
Kalp ile alakalı rahatsızlıklar: Hıçkırık, fazla kalp gelişmesi, kalp krizi , yemek borusu tıkanıklıkları, tüberkiloz, kanser gibi hastalıkların da habercisi olabilir.

Hıçkırığı geçirmek için pratik usuller;

Diyaframda alana gelen kumpassızlığı gidermek için olası olabildiğince soluk yakalanır. 
Gırtlakta alana gelen ve hıçkırığa neden olan spazm, buzlu su, limon suyu, sirke içilerek çözülebilir.
Bir kese kağıdına ya da torbaya süratli süratli solumak da diyaframın ve soluklanmanın kumpasa girmesine destekçi olabilir.
Diyafram adalelerinin etkilenmesi için burna bir tutam enfiye ya da karabiber çekilerek aksırma sağlanabilir.
Özellikle yaşlılarda aç karınla bir tutam karanfil çiğnemek hıçkırığın giderilmesine destekçi olabilir.
2-3 kesme şeker ya da bir çay kaşığı tuz yemek destekçi olabilir.
Hıçkırığı en baştan önlemek için içeceklerin şişeden değil kadehten harcanmasına, aç karınla sigara ve içki harcanmamasına, süratli süratli ve fazla gülmekten sakınılmasına, yemeklerin yavaş yavaş yenmesine dikkat edilmesi gereklidir.

Sayılan pratik usuller işe yaramıyorsa ve hıçkırığınızın sürati ve şiddeti çoğalıyorsa bunun ciddi bir hastalığın habercisi olduğu anımsanıp şipşak bir doktora gidilmesinde fayda vardır.