Son Haberler

Hematit Taşı Özellikleri ve Faydaları

-
Eylül 3, 2022
Hematit Taşı Özellikleri ve Faydaları

Hematit Taşı Özellikleri ve Faydaları

Kıymetli taşların geçmişi, hareket halinde olan yer çekirdeğinin yüzeye eriştirdiği erimiş magmaya sabreder. Bu erimiş mineral ve kaya kütlesine, buğu, gazlar ve kaynayan sular eşlik eder. Daha sonra muhtelif minerallerle birleşerek kıymetli taşları ve kristalleri oluştururlar. Yaradılışını milyonlarca senede bitiren bu taşlar, zamanla içlerinde elektromanyetik enerji depolarlar. Taşlara şifalı olma özelliği kazandıran da bu elektromanyetik efordur.

Günümüzde seçenek rehabilitasyon yöntemi olarak kullanılan kıymetli taşlara dinlenen alaka her geçen gün çoğalarak devam etmektedir. Şifa bulmak ve iyileşmek emeliyle hemen hemen dünyanın yer yerinde kullanılan bu rehabilitasyon yönteminin tarihi, insanlık tarihi kadar daha öncekidir. Öyle ki daha önceki medeniliklerde kıymetli taşların eforlarıyla alakalı bilgilere tesadüfmek olasıdır. 

Olijist Taşı Nedir?

Demirin başlıca kaynaklarından olan olijist, oldukça narin bir kristaldir. Bu sebeple çalışırken oldukça duyarlı ve titiz davranılması gerekir. Kan taşı olarakta öğrenilen olijist taşı, kahverengi ve kırmızı renktedir. Ayrıca kapsadığı kayaçlardan dolayı değişik renklerde de olabilir. Çelik imalinde kullanılan ehemmiyetli bir mineraldir. Sağladığı faydalardan dolayı, daha önceki yarıyıllarda kullanılan taşların başında gelir.

Tabiatta bol ölçüde bulunan olijist taşı farklı biçimlerde de olabilir. En çok tesadüfülen cinsi ince taneli, yumuşak ve topraksı yapıda olan kırmızı aşıboyasıdır. Bu cinsin içinde böbrek şeklinde ya da lifli yapıda bulunan pekişik yapılı olijistler yer alır.

Olijist Taşının Özellikleri Nelerdir?

Olijist taşı öbür ismiyle kan taşının en ehemmiyetli özelliği; görünüş olarak demire benzeyen fakat kolaylıkla kırılabilen duyarlı bir taş olmasıdır. Özellikle ince kesimli olanlar yere düştüğünde kolayca kırılabilirler. Narin bir kristal olan olijist, demirin başlıca kaynaklarındandır. Narin olmasından dolayı işlenirken oldukça duyarlı ve titiz davranılmalıdır. Olijist taşı çelik yapımın kullanılan tek mineraldir. Alüminyum, silisyum, manganez ve toryum elementlerinden oluşur. Daha Önceki medeniliklerde tılsım olarak kullanılan olijist, Daha Önceki Mısır’da sihirli taş, Daha Önceki Romalılarda ise düşmana karşı korunmada tesirli bir silah olarak kabul edilmiştir. Günümüzde ise tamamen şifa kaynağı olarak kullanılır. Değişik coğrafi bölgelerde bolca bulunan olijist taşları, kahverengi, siyah, gri ve kırmızı renkte olabilirler. Kimileri ise koyu yeşil renkte olup, üzerinde tıpkı kan damlalarına benzeyen kırmızı ufak kirler vardır. Bunun nedeni taşın yapısında bulunan demir oksit mineralidir. Genellikle yarısaydamdır. Koyu kırmızı ve ışıltılı çizgileri vardır. Enerjisi oldukça yüksek bir taştır. Bu enerji ayaklarınızı toprağa güvenle basmanızı sağlar. Olijist taşında bulunan enerji kristalleri yaşama dair farkındalığınızı çoğaldırarak, bildiğiniz bilgileri beyninizde harmanlayıp, uygulamanızı kolaylaştırır.

Natürel bir ağrı kesici özelliği olan olijist, uyku problemlerinin çözülmesine ve uyku kumpasını sağlamaya takviyeci olur. Aynı zamanda bedeninizde alana gelen sarih yaraları süratle kapatma özelliğine de sahiptir.

Olijist Taşı Nerelerde Çıkarılır ve Nasıl Anlaşılır?

Olijist taşı, daha çok volkanik ve metaformik kayaçlarda, ilk ve ikincil olarak oluşan tortul kayaçlarda yaygın olarak görülür. Dünya üzerinde; Almanya, İngiltere, Çin, Güney Amerika, Kanada, Kazakistan ve Brezilya gibi ülkelerde çıkarılmaktadır. Opak bir görünüme sahip olan olijist kristalinin sertliği 5-6 arasında değişmektedir.

Olijist taşının hakikat ya da sahte olduğunu genellikle elinize aldığınızı kavrayabilirsiniz. Şayet anlaşılmıyorsa, kolay birkaç yöntemle anlaşılabilir. Bir Hayli kıymetli taşın imitasyonu olduğu gibi olijist taşının da sahtesi vardır. Maliyet olarakta daha ucuz olan bu taşlar, genellikle kıymetli taşın rengine boyanıp, olijist taşına benzetilmektedir. İlk bakışta anlaşılması güç olan bu vaziyet taşın bir kenarının kırılmasıyla daha net anlaşılabilir. Taşı kırdıktan sonra dış ve iç rengi arasındaki geçimsizlik taşın sahte olduğunu gösterir. Başka Bir Deyişle dışı değişik renk, içi değişik renkte olur. Taşı azıcık çakmakla ısıttığınızda taşın renginde bir metamorfoz oluyorsa bu yeniden taşın imitasyon olduğunu gösterir.

Olijist Taşı Nasıl Arınılır?

Olijist taşının tesirini devam ettirmesi ve bedenden aldığı olumsuz enerjiyi dışarı atabilmesi için emin aralıklarla pakliğinin yapılması gerekir. Olijist taşını 5 dakika kadar akan suyun altında arınabilir ya da güneşin altında takribî 1 saat bekletebilirsiniz. Bunun yanında, olijist taşından yapılmış aksesuarlarınızı da nemli bir bez desteğiyle, bastırmadan hafifçe silip, kuru bir bezle kurulayarak pakliğini yapabilirsiniz.

Olijist Taşının Verimleri

Olijist taşı, tabiatta bulunan ve öğrenilen en bereketli taşlardan biridir. Muhtelif araştırmalara da mevzu olan olijist taşının insan için bir hayli bereketini sayabiliriz. Bunlardan birincisi çağımızın ehemmiyetli hastalıklarından biri olan stresi ve gerginliği eksiltici tesiri olmasıdır. Stresin, ekonomik kasvetler, iş ve aile yaşamında yaşanan problemler, aniden ortaya çıkan aksaklıklar, negatiflikler, bireyin hoşlandığı birini kaybetmesi gibi bir hayli nedeni vardır. Şahsı yoğun stres altına sokan bu gidişatlar karşısında olijist taşı bireye efor ve enerji vererek canlılık kazandırır.  Özellikle olijist taşından yapılmış bileklikler, stresi asgari seviyeye düşürmeye takviyeci olur. Kısa zaman sonra bedeninizin gevşediğini ve sakinleştiğinizi sezersiniz. Olijist taşının asap sistemini tertip etme tesiri sayesinde fazla heyecanlanma ve duygulanma vaziyetleriniz ortadan kalkar. Bedeninizi ve zekanızı daha kolay yönetirsiniz.

Olijist taşı vücuttaki olumsuz enerjiyi atmanızı sağlayarak, hem vücudunuzu hem de bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir.  Böylece hastalıklara tutulma tehlikeniz eksilir. Şayet hastaysanız, hastalığınızı daha hafif atlatmanıza takviyeci olur.

Bedeninizde bulunan saklı enerjileri hareket ettirerek, bireye cesaret verir. Fobilerinizi yenmenizi sağlar, kendinize ve etrafınıza bakış açınızı pozitif hale getirerek, özgüven sağlar. Olijist taşının yukarıyada sayılan bereketlerinden bütün olarak faydalanabilmek için taşın, güneş enerjisi ve tabiattaki öbür enerjilerin taştan geçerek vücuda erişmesi gerekir.

Kararsız kaldığınız ya da ne yapacağınızı öğrenmediğiniz gidişatlarda olijist taşı size takviyeci olabilir. Karar vermede yaşanan eforluklara birebir iyi gelen olijist taşı,  içinizde kılavuzu çıkartmanızı sağlayarak, sizi en doğru olan tercihe yönlendirecektir.

Olijist taşının çekim gücünün fazla olmasından dolayı şahsi çekim eforu sağlar ve bireye neşe verir. İnsan aklını durulaştırarak, akıl ve us kıvraklığı sağlar. Belleği kuvvetlendirici tesiri vardır.

Olijist taşının genelde psikolojik tesirleri ve verimi daha çoktur. Bu tesirlerden bir ötekiyi de insana mutluluk vermesi ve insanı kesintisiz pozitif düşünmeye yöneltmesidir. 

Olijist taşının psikolojik verimlerinin yanı gizeme bir de fizyolojik verimleri vardır. Kan dolaşımını tertip ederek, hücrelerin sıhhatli yapıda olmasını sağlar. Kalbi ve böbreği korur. Özellikle yüksek tansiyon hastalarına oldukça yararlıdır. Bel soğukluğu hastalığına karşı irin sökücü tesire sahiptir. Dalağın kumpaslı ve sıhhatli çalışmasını sağlar. İskelet sistemi hastalıklarını da rehabilitasyon edici özelliği vardır. Karaciğere, mideye ve gözlere de bereketlidir.

Toplumumuzda sıkça tesadüftüğümüz romatizmaya özelliklede yaşamınızı felç eden cerahatli romatizmalara karşı bereketlidir. Ağrıların eksilmesine takviyeci olur. Şayet saçlarınız seyrek, aşınmış ve dökülüyorsa, olijist taşı saçlarınızın dökülmesini durdurarak daha gür saçlarınızın çıkmasını sağlar.

Görüldüğü gibi natürel taşların insanlar için bir hayli verimi vardır. Asırlardır bu inançla hareket eden insanlar bereketli taşları kullanmışlardır. Günümüzde de kullanılmaya devam etmektedirler. Burada dikkat edilmesi gereken en ehemmiyetli nokta her taşın her insanda aynı tesiri ve aynı yararı göstermesini beklemektir. Bu yanlış bir tavırdır. Tıp şehrimi bu kadar ilerlemişken bazı hastalıkları görmezden gelip yalnızca taşlardan şifa beklemek sıhhate hasar verebilir. Şifalı taşları bilimsel bir rehabilitasyon yöntemi olarak değil de seçenek ve destekleyici bir yöntem olarak kabul etmemiz gerekir.