Son Haberler

Hatay Yöresine Özgü Reçel Tarifleri

-
Eylül 15, 2022
Hatay Yöresine Özgü Reçel Tarifleri

Baştan uyarmakta fayda var. Bu reçellerin hiç biri olağan bir reçelin geçtiği birkaç saatlik hazırlık vaktinden geçmiyor. Bir günde hazırlananı da var bir haftada hazırlananı da. Emek ne kadar çok olursa, lezzet o kadar gelişiyor, hayranlık o kadar çoğalıyor.

PATLICAN REÇELİ

Sınamamış olanlar için esrarengiz gelebilir ancak sınadıktan sonra çok hoşlanacağınız bir lezzet patlıcan reçeli. Hatay’ın en ünlü reçellerinden aynı zamanda konuklara ikram edilen bir tatlı kendisi. Bu reçeli yapmak için gereken en ehemmiyetli detay patlıcanlar. Patlıcanları en miniklerinden seçmeniz gerekiyor. Takribî 2-3 cm etrafında. Patlıcanlar özellikle 

Ekim ayında başka bir deyişle sonlarının geldiği zaman bu boylardayken bir araya gelir. Dolayısıyla bu yarıyılda daha rahat bulunabilir. Saplarını çıkarttıktan sonra kabuklarını çok hafif ceddip ortalarını çıkarın. Ezilmeyecek biçimde çok hafif haşlayın.  Bir gün süresince hazırladığınız kireçli suda bekletin. Kireçli suda sertleşen patlıcanların kireçlerinden temizlemesi için bir iki dakika kaynar suda haşlayın. Başka bir tencerede 1.5 kilo şekeri eritip şırasını hazırlayın. Kıvama gelen şerbetin içine birkaç damla limon damlatıp 5-6 adet karanfil ilave edin. Patlıcanları kaynayan şerbetin içine atın. Oda ısısına geldiğinde sırça kavanozlara hisse edip kavanoza kocaman ceviz parçaları ilave ederek kapaklarını sıkıca kapatın. 

Kireç şerbetini hazırlamak 1 su kadehi dolusu kireci bir kaba alıp üzerine 2 litre soğuk suyu ilave edin ve iyice karıştırın. Kireç tamamen dibe çökene kadar bekletin ve üstte kalan suyu başka bir deyişle kireç kaymağını alın.

15 adet en miniklerinden patlıcan

1-1.5 kilogram şeker

Sönmemiş kireç

Limon

Karanfi

Hatay Yöresine Özgü Reçel Tarifleri

Görsel kaynağı: http://www.lezzetkahvesi.com/ 

CEVİZ REÇELİ

Ceviz reçeli yapmak istiyorsanız en doğru zaman Mayıs ayı. Cevizler henüz tazeyken başka bir deyişle kabukları sertleşmeden almanız gerekir. Satın aldığınız cevizlerin kabuklarını incecik bir biçimde soyun. 3 gün süresince içme suyunda bekletin. Bu müddetin sonunda suyunu her gün değiştirerek 10 gün süresince suda bekletmeye devam edin. Patlıcan reçelinde olduğu gibi kireç suyunu hazırlayın. Cevizleri bir gün süresince kireçli suda bekletin. Daha sonra kireçli sudan çıkarıp bol suyla iyice yıkayın. Ceviz tanelerini bir şiş desteğiyle delin ve içindeki suyun dışarı çıkmasını sağlayın. Daha sonra bir kilo şekeri kısık ateşte eritip şırasını hazırlayın. İçine birkaç damla limon sıkın. Soğuyan şıraya cevizleri ilave edin ve bir gün süresince bekletin. Bir gün sonra cevizleri içinden çıkarıp süzgece koyarak süzün. Şırayı tekerrür kaynatın ve cevizleri tekerrür içine atın. Bu operasyonu bir hafta süresince yineleyin. Son şıra kaynarken için karanfil taneleri atın. Bir haftanın sonunda pişen ceviz reçelini şırasıyla beraber kavanozlara koyun.

30 adet ceviz

Sönmemiş kireç

1 kilogram şeker

Limon

Karanfil

Hatay Yöresine Özgü Reçel Tarifleri

Görsel kaynağı: http://www.hangiyemektarifi.com/

AYVA REÇELİ

İyice yıkayıp kabuğunu cettiğiniz ayvaları küp küp doğradıktan sonra çekirdeklerini bir kenara ayırın. 2.5 su kadehi suya ayvaları ve çekirdeklerini koyarak haşlayın. Haşlanan ayvaların üzerine 1.5 su kadehi toz şekeri ilave edip kıvam alıncaya kadar kaynatın. Ocaktan almanıza yakın birkaç damla limon suyu ilave edip karıştırın. Soğuyan ayva reçelini sırça kavanozlarda muhafaza edin.

Ayva çekirdekleri o hoş kırmızı rengini vermesi için kullanılır.

4 adet ayva

1.5 su kadehi şeker

Limon

Hatay Yöresine Özgü Reçel Tarifleri

görsel kaynağı:http://www.semireraslan.com/