Son Haberler

Hatay Yemekleri ve Özellikleri

-
Eylül 20, 2022
Hatay Yemekleri ve Özellikleri

Hatay Yemekleri ve Özellikleri

Hatay mutfağında yer alan et yemeklerinin bir hayliyi konutlarda ananesel usullerle yapılmaktadır ancak kimilerinin üretiminde kasap ve fırınlardan destek alınmaktadır. Misal vermek gerekirse sini kebabı tepsi kebabı konutta şahıs rakamı fazla ise mahalle kasabına sipariş edilir. Kasap şahıs rakamına göre bu kebabı hazırlar ve mahalle fırınında pişirir. Sini kebabının yanında kâğıt kebabı, biberli ve katıklı ekmek, oruk, külçe, kahke, ıspanaklı börek gibi yemeklerin de içleri konutta hazırlanır ve mahalle fırınında pişirilirler.

Hatay Yemekleri ve Özellikleri

İstanbul ve öbür şehirlerde de namını sürdüren Hatay döneri de bu mutfağın en ünlü lezzetlerinden biridir. Özellikle tavuk dönerin sunumu oldukça değişiktir. Özel baharatlı ve salçalı sosa daldırılan bir ekmek ya da lavaş ile servis edilir. Et döner de bu biçimde servis edilebilir. Bu yaygın lezzetten dolayı Hatay’da bir hayli dönerci görmeniz olasıdır.

Hatay Yemekleri ve Özellikleri

Bu mutfağın en bırakılmazlarından biri de tandır ekmeğidir. Hem kepekli hem de kepeksiz olarak üretilen tandır ekmeği tandırların yanı gizeme fırınlarda da pişirilir.. Pişen ve soğuyan tandır ekmekleri konutlarda buzluklarda uzun vakit bozulmadan saklanır ve lüzum halinde oda ısısında çözündüğü için rahatça harcanır. Ekmek çeşitleri açısından da zengin olan Hatay mutfağında tandır ekmeği dışında halebi ekmeği, tırnak pide, döner ve kebap ekmekleri de yapılır.

Hatay mutfağındaki peynirler arasında öbür yörelerde de bulunan örgü peyniri, dil peyniri ve çökelek gibi öğrenilen peynirler yer alırken yalnızca bu yöreye özgü cara çökeleği ve sürk de bulunmaktadır. Bu mutfağın olmazsa olmaz süt mahsullerinden biri de hem inek hem de keçi sütünden elde edilen tuzlu yoğurttur. Tuzlu yoğurdun kullanım alanı oldukça geniştir. Ananesel lezzetlerden biri olan yoğurt aşı çorbası üretiminde kesinlikle ama kesinlikle kullanılır.

Hatay mutfağındaki en ünlü mezelerden biri bakla ezmesidir. Bunun yanında cevizli biber, humus, zahter salatası, tarator, turplu tarator, havuçlu tarator, patlıcan yoğurtlama, abugannuş, zengin/acılı ezme, roka salatası, zeytin salatası, zılk sapı yoğurtlaması, sürk salatası ve taze çökelek salatası en ünlü mezelerindendir.

Hatay’ın en ehemmiyetli tatlarından biri de künefe olduğundan kasap ve fırınlar dışında künefe ve kadayıf yapan esnafların rakamı oldukça fazladır. Ayrıca kerebiç tatlısıyla beraber harcanan köpük ve konutlarda pek yapılmadığı için şam tatlısı yapan yerlere de tesadüfmeniz olasıdır. Künefe dışında en ünlü tatlılarından biri de kireç kaymağında kabak tatlısıdır. Dışı sert içiyse yumuşacık bir kıvama sahiptir. Ufak parçalar halinde doğranarak üzerine ceviz serpilip servis edilir.

Ayva, patlıcan, turunç ve cevizden yapılan reçeller hem reçel hem de davetlilere ikram edilen tatlılar maksadına kullanılır.