Son Haberler

Hatay Mutfağının Genel Özellikleri

-
Eylül 12, 2022
Hatay Mutfağının Genel Özellikleri

Bugüne kadar Hatay mutfağını dinlemeyeniniz, o nefis mutfağın tatlarından en azından birini sınamayanınız yoktur muhakkağım. Hatay mutfağı ve bu mutfağa özgü lezzetler Türk, Arap ve Yörük mutfaklarının muhteşem bir harmanı olarak çıkar karşımıza. Akdeniz ve Ortadoğu’dan asırlardır bir arada yaşayan bu halklar tüm yeteneklerini Hatay mutfağına aktarmış ve netice olarak bu damaklarda unutulmaz tatlar vazgeçen lezzetler oluşmuştur.

Bu mutfağın zenginliği her şeyden evvel içinde bulunduğu coğrafyadan kazanç. Abuhavanın, suyunun, arazinin hem büyükbaş hem de küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine uygun olması ve bu yetiştiriciliğin gerektirdiği her türlü besin yapımına uygun olması büyük ehemmiyet taşır.

Hatay mutfağı et yemekleri, sebze yemekleri ,dolmalar, turşuları, pilavları, aşları, reçelleri,mezeleri ve salataları, süt mahsulleri, tabiattan bir araya gelen otlarla yapılan yemekleri, tatlıları, pasta & börekleri ve kuru besinleri ile Anadolu’nun en zengin mutfakları arasına girmektedir.

Hatay Mutfağının Genel Özellikleri

Hatay mutfağının öteki mutfaklara göre en ayırt edici özelliklerinden biri de kullanılan muhtelif baharatlardır. Kimyon, karabiber, nane, sumak, pul biber, tarçın, karanfi l, çörek otu dışında, şumra rezene, küzbara kişniş, zahter kekik, habak reyhan gibi bir çok baskın tatlı ve kokulu baharat kullanılmaktadır. Bu baharatlar arasında yer alan zahter Hatay mutfağında öteki mutfaklardan azıcık daha değişik kullanılmaktadır. İlkbahar mevsiminde bir araya gelen taze zahterle nefis salatalar yapılır. Mevsimi dışında da salamura edilmiş ya da kurutulmuş zahteri bulmanız olasıdır.  Kuru zahter yemeklerde ve bazı çökeleklerde kullanılmaktadır. Ayrıca zeytinyağı ile beraber kahvaltılarda da servis edilir.

Hatay mutfağının en apaçık özelliklerinden biri de zeytinyağı ve nar ekşisinin bol ölçüde kullanılmasıdır. Bunların birliktesi kurutulmuş baş biber de yoğun olarak kullanılır. Kamalak biber olarak da adlandırılan bu biber Hatay mutfağına acı özelliğini kazandırmaktadır.  Kamalak biberi hem taze olarak yemeklerin yanına bolca harcanır hem de kurusunun tüketimi oldukça yaygındır.

Hatay mutfağında sabah kahvaltıları, öğle ve akşam yemeği sofraları kurulur. Günde 3 öğün olarak kurulan bu sofralar son derece zengin ve besleyici yemeklerden oluşmuştur. Bakıldığında Hatay mutfağı Anadolu’nun en zengin mutfağı olarak adlandırılmaktadır. Hatay sofralarının en apaçık özelliklerinden biri de yaz kış taze yeşilliklerle süslenmesidir.

Günlük standart sofraların dışında Hatay mutfağında değişik sofralar da kurulmaktadır. Bunları saymak gerekirse;

Aile sofrası

Misafir sofrası

Ramazan sofrası

Bayram sofrası

Düğün sofrası

Adak sofrası

Hamam sofrası

Eğlence, ziyafet sofrası

Hataya özel yemeklerden ve ayrıntılarından bir sonraki yazıda bahsedeceğim..

Afiyetle kalın..