Son Haberler

Hatay Mezesi Tarifleri

-
Eylül 12, 2022
Hatay Mezesi Tarifleri

BAKLA

Bakla mezesi yapmadan evvel ilk yapmanız gereken baklaların bir gece evvelden nemlendirmek. Suyun tesiriyle yumuşayan baklaların kabularını atayıp haşlayın. Haşlanan baklaları iyice ezip bir püre lede edin. Sarımsakları hırpalayıp bakla püresinin içine katın. Limon suyu ve tahini de ilave edip iyice karıştırın. Damak tadınıza göre toz biber ve kimyon ilave edip son bir defa karıştırdıktan sonra ince kıyılmış mandanozla süsleyip servis yapın.

Yarım kilo kuru bakla içi

Yarım çay kadehi tahin

5–6 diş kocaman sarımsak

Kimyon

Zeytinyağı

Kırmızı toz biber

Kimyon

Maydanoz

Limon

CEVİZLİ BİBER

Kurutulmuş biberleri yumuşayıp açılıncaya kadar sıcak suda bekletin. İçindeki tohum ve damarlı kısımlarını arınıp iyice yumuşayıp püre haline gelene kadar dövün. Galeta ununu, cevizi,kimyon ve tuzu ilave edin. Bu biçimde azıcık daha hırpalayıp servis edin. Hırpalamakla uğraşacak süreniz yoksa mutfak robotundan takviye alabilirsiniz ancak vurulmuş biber kadar güçlü bir aroma vermeyecektir.

5 adet kurutulmuş kırmızıbiber

Bir avuç ceviz içi

1 adet soğan

1 yemek kaşığı galeta unu

Tuz

Kimyon

HUMUS

Bakla mezesinde olduğu gibi nohutları bir gece evvelden nemlendirin. Daha sonra iyice pişinceye kadar kaynatın. İnce delikli bir süzgeçten geçirin. Süzgeciniz ya da süreniz yoksa mutfak robotundan takviye alabilirsiniz. Sarımsakları hırpalayıp nohut püresine ilave edin ve iki limonun suyunu sıkıp karıştırın. Tuzunu ve tahinini ilave ettikten sonra üzerine kırmızı toz biber, kimyon ve zeytinyağı serperek servis yapın.

250 gr. nohut

1 su kadehi tahin

1 limon suyu

3 diş sarımsak

Kimyon

Pul biber

Zeytinyağı

Hatay Mezesi Tarifleri

TARATOR

Maydonozları çok ince kıyarak tahinle karıştırın. Limon suyunu da ilave edip bir defa daha karıştırdıktan sonra üzerini cevizle süsleyip servis yapın.

Maydanoz

Ceviz

Limon

Tahin

PATLICAN YOĞURTLAMA

Patlıcanların yıkayıp üzerinde bir iki tane delik açtıktan sonra közleyin. Kabuklarını atayıp minik minik kıyın. Süzme yoğurt ve vurulmuş sarımsakları ilave ettikten sonra arzu ettiğiniz ölçüde tuz ilave edip karıştırın. Kıyılmış taze nane ile süsleyerek servis yapın.

2 adet patlıcan

100 gr. süzme Yoğurt

2 diş sarımsak

Taze nane

Tuz

Hatay Mezesi Tarifleri

ZENGİN / ACILI EZME

Soğan ve domatesler ince ince doğrayın. Üzerine salça ve zeytinyağı dolaştırıp iyice karıştırın. Kıyılmış taze fesleğenle süsleyip servis yapın.

3 kaşık acı biber salçası

1 adet domates

1 adet kuru soğan

Fesleğen

Zeytinyağı

Hatay Mezesi Tarifleri

ZAHTER SALATASI

Taze zahteri iyice yıkayıp arındıktan sonra ince ince doğrayın. Doğranmış zahteri tuz ile iyice ovduktan sonra tekerrür hafifçe yıkayıp süzdürün. İçine minik minik kıyılmış soğanları, domatesi, maydanozu ve zeytinyağını ilave edip karıştırın. Üzerine nar ekşisi dolaştırıp varsa nar taneleriyle süsleyerek servis yapın.

Bir avuç zahter

1 baş soğan veya kuru

Yarım bağ maydanoz

1 adet domates

Nar ekşisi

Zeytinyağı

ZEYTİN SALATASI

Kırma yeşil zeytinler şayet çekirdekli ise tüm çekirdekleri arının. Domatesin kabuğunu cedderek ince ince kıyın. Maydanoz ve soğanı da ince ince kıydıktan sonra tüm malzemeyi karıştırın. Üzerine bol zeytinyağı ve nar ekşisi ilave ederek servis yapın.

Bir kase kırma yeşil zeytin

1 adet domates

2 adet yeşil soğan

Yarım bağ maydanoz

Zeytinyağı

Nar ekşisi

Hatay Mezesi Tarifleri

TAZE ÇÖKELEK SALATASI

Soğanı ve biberi ince ince kıyıp tuzlayarak ovun. Domateslerin kabuğunu atayıp kocaman kocaman doğrayıp soğan ve biberle karıştırın. Taze çökeleği bu karışıma ilave edip üzerine zeytinyağı dolaştırdıktan sonra karıştırın.

1 yemek tabağı kadar taze çökelek

2 domates

1 adet kırmızı veya yeşil taze biber

1 adet soğan

Yarım çay kadehi zeytinyağı

Nane

Tuz