Son Haberler

Gül Reçeli Nasıl Yapılır?

-
Eylül 9, 2022
Gül Reçeli Nasıl Yapılır?

Gül Reçeli Nasıl Yapılır?

Kahvaltıda herkesin beğendiği, mükemmel kokusu olan ve nefis bir tat; gül reçeli. Olmazla olmaz dediklerimizden… Siz de kendi mis kokan gül reçelinizi pişirerek, hoşlandıklarınıza hoş kahvaltılar hazırlamak ister misiniz?

Gülgiller familyasının Rosa türünden olan hoş kokulu nebatlara verilen genel ada ‘gül’ denmektedir. Gerçeğinde anavatanı İran, Anadolu ve Çin’dir; ancak dünyanın değişik yerlerinde yetiştirilebilmektedir. Çiçeklerin en romantiği olan güllerin, çok rakamda çeşidi vardır. Değişik renk cinsleri ve şekilleri ile neredeyse 4 bine yakın çeşidi olduğu söylenmektedir.

Güllerin yaşamımızdaki yeri sadece çiçek olması ve hoş bir görsel ya da koku sunması ile hudutlu değildir. Gül; sağlıktır, faydadır, şifadır. Geçmişten günümüze gülnam yağından, suyundan ve aromasından yararlanarak bir hayli imal yapılmıştır. Kısacası gül, ziynet nebatı olmasının yanı gizeme, bizler için başka alanlarda da kıymetli bir nebattır. Gülnam bir başka özelliği de gül çeşitlerinden bir haylisinin yenilebilir kalitede olmasıdır. Güllerden soframıza gelen farklı tarifler, tatlılar, yemek cinsleri ve enteresan lezzetler vardır. Bizimkisi gibi gül yetiştiriciliğine umursayan ülkelerde, bu tip güllü tarifleri bulup uygulamak ise daha basittir.

Gül, dünyada kokusuyla nam salan en ehemmiyetli çiçeklerden biridir. Parfümeri ve kozmetik sektörünün sık kullandığı malzemelerden biri de güllerdir. Gülnam kokusu, oldukça baskındır ve kendini fark ettirir. Gül; yalnızca görüntüsü değil, kokusu ve tadı da muhteşem olan ender çiçeklerdendir. İşte bu nedenlerden, gülden üretilen tam mahsullerin tüketimi yaygındır.

Hele ki reçel çeşitleri, bizim mutfak kültürümüzün ehemmiyetli bir parçasıyken gülden faydalanmamak olmaz.

Gül Reçelinin İmalinde İlk Aşama

Malzemeler

15- 10 adet arası gül. Toplamda 150-200 gram arası oluyor.
Toz Şeker
Limon Suyu ve Limon Tuzu
İçme Suyu

Yaprakların Seçilmesi ve Hazırlanması

Öncelikle renkli gül yapraklarını dipten kesiniz. Bu kısımlar acı olduğu için reçelinizin tadını bozabilir. Seçtiğiniz gülnam rengi neyse, reçeliniz de o renk olacak. O surattan istediğiniz renkte ’yenilebilir’ bir gül seçmelisiniz. Bazı renklerin tadı öbürlerine göre daha aromalıdır. Bunun için de en çok kırmızı ve pembe olanlar seçim edilir. Gülnam, tadının iyi olup olmadığını kavramak için koklamanız yeterlidir. Yoğun kokusu olanlar, biçimi dağınık ve geniş yapraklılarla yaptığınız gül reçelleri daha lezzetli olacaktır.

Gül yapraklarını saptan ayırırken, hepsini tam olarak yakalayıp koparırsanız daha pratik olur. Böylece acı olan beyaz kısımlarını da topluca kesebilirsiniz.

Gülleri pişirmeden ya da tadına bakmadan evvel kesinlikle çok ayrıntılı bir devireme yapmanız gerekiyor. Rastgele bir kimyevi, ilaç, haşarat ya da hasarlı olabilecek maddelerden temizletmek için bol su ile arınmalısınız. Gerçeğinde en ideal gül reçeli imali, hiç kimyevi bir harekât görmemiş natürel güllerle olur. Şayet seçtiğiniz güller, yalnızca pişirmek ve yiyecek olarak harcanmak üzere yetiştirilmişse; gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Siz yeniden de elinizdeki gülleri sıkı hakimiyet edin. Rastgele bir kir, enkaz görüyorsanız arınmaya devam edin. Şayet gül yapraklarının arasında sararmış olanlar varsa onları da arınınız. Yaprakları paklerken hasar görmemeleri için çok yumuşak değişlerle yıkayınız.

Bolca yıkanan ve arınılan gül yapraklarını, suyu akıtıldıktan sonra reçelin yapılacağı kaba yerleştiriniz. Daha sonra bir ölçü şekerle yaprakları tamamen bulayıncaya kadar ovunuz. Sonraki düzeyde azıcık da limon suyu ilave etmelisiniz ki yapraklar iyice yumuşasın. Bu haliyle üzerini de tehlikesiz bir biçimde hava almayacak biçimde kapatırsanız gül reçeliniz bir sonraki safhaya geçmeye hazır.

Ek Bilgi: Belirtmekte fayda var. Her kokusu olan ve kırmızı pembe renklerde güllerden reçel üretilmiyor. Özellikle Mayıs ayında açan, ince yapraklı güller daha uygundur. Şam ve Okka gülşöhretin reçel üretimine daha uygun olduğunu söylemek olasıdır. Misalin Isparta yöresinde yetişen güller pişirdikten sonra da aromasını ve kokusunu gözetmektedir.

Gül Mayası Nedir?

Gül Mayası: Gül yapraklarını şekerle ovalayarak kıvam verme harekâtına gülü mayalamak denmektedir. Bu harekât, gül yapraklarının uzun süre bozulmadan saklanabilmesi için yapılmaktadır. Bu biçimde kavanozlarda saklanan gül mayası, daha sonra istediğinizde su ilave edilerek uygun biçimlerde pişirilip gül reçeli haline gelmektedir. Gül reçeli hazırlarken şayet fazla yaprağınız varsa, siz de maya yaparak yapraklarınızı saklayabilirsiniz.

İkinci Aşama

Pişirme

Reçel haline getirmek için ön hazırlığını yaptığınız yapraklarınızı, kapağını da kapatarak serin bir civarda gizleme düzeyine geldiniz. Burada serin bir yer ifadesini açarsak; hem çok kuru olmaması ehemmiyetli hem de nemli olmaması. Gül reçeli karışımınızı bekletmek için en ideal etraf buzdolabınızdır. Bu biçimde 1 veya vaziyete göre 2 gün beklemesi gerekecektir.

Sürenin sonunda karışımınıza yarım litre kadar su ilave etmelisiniz. Orta ateşte karıştırarak pişirmeye başlayabilirsiniz. Reçeliniz kaynamaya başladığında ateşi en düşük seviyeye getirip, bir vakit daha pişirin. Vasati 40 ya da 50 dakika sonra gül reçeliniz kıvam almaya başlayacaktır. Reçel kıvamını alınca son olarak limon suyu kimileri limon tuzunu da seçim etmektedir ilave edip bir taşım daha kaynatınız. Limon suyu ta da tuzu nedeni de reçelinizin ilerleyen aylarda şekerlenmemesi içindir. Limon sayesinde reçeliniz uzun süre saklanabilir.

Bundan sonraki kısımda seçime göre değişik bir harekât yapılabilir.

Gül reçelini öylece harcamak isteyenler, reçeli uygun kavanozlara alarak ters çevirip soğumaya vazgeçebilir. Kapağı sıkıcı kapatılmalıdır ve 1 gün süresince kavanozlar o biçimde bekletilmelidir.

Diğer bir yöntem ise, büyük bir süzgeç kullanarak reçeli süzerek kavanozlara koymaktır. Yaprakları reçelin içinde istemeyenler için bu biçimde bir alternatif de mevcuttur.

Kısa müddette harcayacağınız kısmını daha küçük kavanozlara, uzun süreli gizlemek istediklerinizi ise kapağı sıkıca kapalı biçimde büyük kavanozlara koyabilirsiniz.

Gül Reçelinden Gelen Sağlık

Gülnam insan sıhhatine faydaları sandığımızdan da çoktur. Dolayısıyla yaşam stilimize gül ve gülden üretilen besinleri sokmayı alışkanlık edinmeliyiz. Gülnam insan sıhhatine yararlarına gizemelersek:

Gül, mideye iyi kazanç ve hazmı basitleştirir. Balgamı söktürmesiyle de öğrenilmektedir. Ayrıca mikrop öldürücü özelliği vardır. Baş sızısına ve akciğer hastalıklarına da verimleri vardır. Gülnam, ishal önleyici özelliği vardır. Boğaz sızılarına iyi geldiği gibi bademcik cerahatini iyileştirici özelliği ile öğrenilir. Gözle alakalı hastalıklarda da seçenek tıbbın önerdiği yiyeceklerden biri güldür. Göz ıslaması ve kanamalarına iyi gelmektedir. 

Gül Reçelinden Kek Tarifi

Malzemeler

3 Yumurta
Çeyrek Kadeh Toz Şeker
1 Su Kadehi Gül Reçeli
Yarım Kadeh Süt ya da yoğurt
İsteğe göre; Ceviz, Fındık ya da Badem
Yarım Kadeh Yağ
2,5 Su Kadehi Un
Kabartma Tozu

Yumurtalar ve şeker bir kapta çırpılır. Arttan gül reçeli, akışkan yağ ve süt de karışıma dâhil edilerek, çırpılmaya devam edilir. Ceviz, badem veya fındık da ilave edildikten sonra un konulur. Hemen arttan kabartma tozunu da koyup, hoşça karıştırılmaya devam edilir. 

Kek kalıbına boşalttıktan sonra fırına yerleştirilebilir. 

Gül Reçelinden Sos Tarifi

Gül reçelini, hamur işlerinde olduğu kadar yoğurt gibi serin besinlerinize tat vermek için de kullanabilirsiniz. Hatta dondurmaların, pastaların ya da çöreklerin üzerine gül reçelinden sos hazırlayabilirsiniz.

Aynı miktarlarda gül reçeli, su, süt ve 1 tatlı kaşığı nişastayı pişiriniz. Hazır hale geldikten sonra dilediğiniz tatlının üzerine ilave ederek, soğuduktan sonra servis ediniz.