Son Haberler

Göz Kuruluğu Neden Olur, Nasıl Geçer?

-
Eylül 14, 2022
Göz Kuruluğu Neden Olur, Nasıl Geçer?

Göz Kuruluğu Nedir?

Bildiğimiz gibi, tüm omurgalıların göz boşluğunda, muhtelif bezler tarafından, gözlerin arınılmasına ve ıslamasına destek eden, berrak ve tuzlu bir akışkan salgılanır. Bunun ismi gözyaşıdır. Gözyaşı, göz çukurunda kayganlık sağladığı gibi, bakteri cinslerini de ayrılan enzimler kapsar ve toz ve eşi yabancı cisimcikleri yanağa veya gözyaşı kanalı taşıtıyla burna doğru çeker. 

Gözyaşı iki farklı yoldan üretilir. İlki, göz yaşının usulca ve sabit süratteki imalidir. Bu yol, gözdeki klasik kayganlığı sağlar. Öbürü ise, gözün uyarılmasıyla, yeis, sevinç, fobi gibi yoğun duyguların sezilmesi neticeyi, içinde bulunulan duygusal gidişata yanıt kalitesinde salgılanan gözyaşıdır. Çok gülme, gözün kaşınması, esneme, ağrı sürükleme, kimyevi ve mekanik tahriş gibi gidişatlar da gözyaşı salgısı artar.

Göz yaşının salgılanmasından bir hayli bez mesuldür. Gözyaşını salgılayan ana bez, üst göz kapağının üzerinde bulunur. Bu bez, takribî 12-13 milimetre uzunluğundadır. Gözyaşını onlarca kanal aracılığıyla kapaklardan göze doğru taşıyan ve korneanın üzerinden akıtan bu bez, refleksif olarak çalışır. Bir de, gözün konjonktiva katmanında ve göz kapaklarının altında suratlarca minik bez vardır. İşte bu bezler de, az evvel bahsettiğimiz gibi gözyaşının sabit süratteki ve az ölçüdeki gözyaşı yapımından mesuldür. 

Gözyaşı Katmanı

Gözün yüzeyinin pürüzsüz, kaygan olmasını sağlayan ve pakliğini sağlama bağlayan göz yaşı katmanı, bireyin gözünü kırpması neticeyi oluşur. Net bir görüş için gözyaşı katmanı lüzumludur. Gözyaşı katmanı 3 tabakadan oluşur. Bu tabakaların en dışındaki, yağ tabakayıdır. Gözyaşının buğulaşmasına mani olur ve gözyaşını gözün üstünde meblağ. Ortadaki tabaka, su tabakayıdır. Bu tabaka ise gözü pakler ve oluşabilecek enfeksiyonların önüne geçer. İlaveten, gözün kurumasını da maniler. Son tabaka olan mukus tabakayı, korneanın yüzeyindeki bozukluğu örter ve düzenler. Ayrıca, gözyaşı katmanı için de taban işlevini görür. Suyun gözün tüm yüzeyine dağılmasını ve bu yüzeyin nemli kalmasını sağlar. Mukus tabakayı olmaz ise, su yüzeye tutunup kalamaz. 

Gözyaşı katmanının işlevleri şöyle sıralanabilir:

Dış dünyayla göz arasında bir bariyer görevi görür.
Optik işlevi sağlar, gözlüm sırçayı gibidir.
Göz kapaklarının gözün üzerinde rahatça kaymasına destek eder.
Gözün kurumasına mani olur. 
Mikropları öldürücü kalitededir, böylece mümkün iltihaplanmaların da önüne geçer.
Yabancı cisimciklerin göze yapışmasını ve orada kalmasını maniler.
Korneaya oksijen mesajımı yapar, korneayı besler.

Göz Kuruluğu Neden Olur?

Gözyaşı bezlerinin salgılama harekâtında bir mesele olursa, gözün rahatça arınılması ve ıslamasını sağlayacak ölçüde gözyaşı salgılanmaz ve gözün yüzeyinde bozulmalar alana kazanç. Gözün yüzeyi düzgün ve denk biçimde örtülmez, oksijen geçişi dengelenemez, ve göz kuruluğu ortaya çıkar. Bu gidişata, “kuru göz” de denir. Göz kuruluğu, doğru zamanda ve doğru şekilde rehabilitasyon edilmezse kronik enflamasyon yaşanabilir ve kimi zaman görme bozuklukları bile görülebilir. 

Yaş yükseldikçe gözyaşı imali düşer: Kuru göz, her yaşta ortaya çıkabilir ancak en çok yaşlılarda tesadüfülen bir meseledir. Zira, yaş çoğaldıkça bireyin gözyaşı imali eksilir ve gözyaşı niteliği düşer. Bayanlarda daha çok görülüyor: Cinsiyetler arasında baktığımızda ise, göz kuruluğunun en çok bayanlarda görüldüğünü söyleyebiliriz. Özellikle menopoz yarıyılında gözyaşında eksilme alana gelebilir. Alerjik nedenler: Gözyaşını eksilten bir değişik neden de, alerjidir. Artrit ve göz kuruluğu: Artrit meseleyi yaşayanların da değişik bireylere göre daha fazla göz ve ağız kuruluğu yaşadığı tespit edilmiştir. Kuru göz ve ağız kuruluğu, artrit ile birleşince, ortaya “sjogren belirtiyi” sınan mesele ortaya çıkar. Sık kullanılan ilaçlarla göz kuruluğunun ilişkisi: Tüm bu nedenlerle beraber, çok sık kullanılan ilaçların da göz kuruluğuna neden olduğu öğrenilir. Bu ilaçların başında antialerjik ilaçlar, antidepresanlar, idrar artıran ilaçlar, kalp ve tansiyon ilaçları, uyku hapları ve ağrı kesiciler kazanç. Bu tip ilaçların kumpaslı biçimde kullanılması gerekiyorsa ve göz kuruluğu yaşamı güçleştirmeyecek seviyedeyse göz arkasını edilebilir. Ancak bu bir mesele yaratıyorsa, yapay gözyaşı rehabilitasyonu uygulanabilir. Bu nedenle, göz kuruluğu yaşayan birinin, kullandığı tüm ilaçları göz hekimine bildirmesi gerekir. Teknolojik aletler: Gözleri kırpmadan uzun müddet telefona, tablete veya bilgisayara bakmak da göz kuruluğuna neden olur. Hastalık ve vitamin yetersizliği: Şeker hastalığına bağlı gidişatlarda da göz kuruluğu alana gelebilir. Bedendeki A vitamini beceriksizliğinin de göz kuruluğuna yol açtığı öğrenilir. Göz tansiyonu: Göz tansiyonu rahatsızlığının rehabilitasyonunda bir hayli göz damlası kullanır. Bu damlalar da kimi zaman göz kuruluğuna yol açabilir. Etrafsal tesirler: Sert rüzgarlar, etraftaki polenlerin rakamının çoğalması, klima, duman, sigara dumanı, güneşin altında çok fazla kalmak gibi tesirler de göz kuruluğunu tetikleyebilir. Özellikle, yaz aylarında klima bulunan bürolarda çalışanların göz kuruluğundan daha çok şikayet etmesi mümkündür. Göz kapağının işlevini yerine getirmemesi: Göz kapağında bir işlev meseleyi varsa, kapak görevlerini yerine düzgünce getiremiyorsa göz kuruluğu yaşanabilir. Mesela, operasyon geçirmiş bir göz kapağı bütün olarak kapanamıyorsa göz düzgün biçimde ıslamaz. Ya Da, gözde bir kabarıklık olduysa kapak gözleri düzgün biçimde örtemez ve kuruluk yaşanır.Makyaj malzemeleri: Kimi zaman, natürel olmayan makyaj malzemeleri gözün oksijen almasına mani olarak buğulaşmayı süratlendirir. Bu vaziyet de gözyaşının süratlice uçmasına ve tükenmesine neden olur.

Göz Kuruluğunun Bulguları 

Gözyaşı, korneanın çevresindeki gözetici bir film katmanı gibidir. Bu film katmanı, göz kırpmadan 15 saniye kadar durmamızı sağlar. Ancak, gözyaşı olduğu halde, bu gözyaşının niteliği noksanda; bahsettiğimiz film katmanı 5 saniye içinde bozulur. Bu vaziyette de kuruluk bulguları ortaya çıkar. 

Gözde batma, yanma ve kaşınma hissi oluşur.Göz kuruluğu, bireyin gözüne kum kaçmış, gözünde yabancı cisimler varmış gibi sezmesine yol açar.Gözün beyaz kısımlarında kızarma alana kazanç.Işığa karşı, özellikle floresana duyarlılık artar.Duman, sigara dumanı ya da rüzgar gibi dış faktörler gözleri her zamankinden fazla rahatsız eder.Kontakt lens kullananlar, lenslerini her zamankinden daha güç takıp çıkarır ve kullanır.Gözde bitkinlik alana kazanç.Görmede fluluk gözlemlenir.Yoğun olarak çapaklanma yaşanır. Bu aynı zamanda, bir enfeksiyonun da habercisi olabilir.Gözde fazla sulanma da alana gelebilir. Zira, gözde kayganlığı sağlayan ölçüde gözyaşının olması, fazla uyarılmaya ve fazla gözyaşı salgılanması vaziyetine yol açabilir. Bu da, gözdeki drenaj sisteminin bu gidişatı kaldıramadığına ve gözyaşını dışarı akıttığına delalettir.Tüm bu şikayetler sabah güneş doğduktan ve akşam güneş battıktan sonra artar.

Sıkça yinelenen göz kuruluğu, gözde iltihaplanmaları da birliktesi getirir. Kimi zaman, korneanın çizilmesi gibi ciddi göz problemleri de alana gelebilir. 

Göz Kuruluğunun Teşhisi 

Göz kuruluğu, göz hekimini yapacağı standart bir tetkik sonunda tanısı konabilen bir rahatsızlıktır. Kimi zaman, hekim gözyaşının kalitelerini tespit eden testler yapılmasını da isteyebilir. Gözyaşı testi yapılacaksa, alt kapağın iç kısmına özel bir filtre kağıt parçası konur ve farklı gidişatlarda nasıl gözyaşı imali yapıldığı ölçülür. Bu testin ismi Schirmer testidir. Bir başka gözyaşı testinde ise, göze boya damlatılır ve muhakkak boyanma biçimlerinin araştırması yapılır. 

Göz kuruluğu Nasıl Geçer, Göz Kuruluğunun Rehabilitasyonu Nasıl Olur?

Estetikle her uzvumuzu gençleştirebilmenin muhtemel olduğu günümüzde, estetikle gençleşmesini sağlayamadığımız tek şey gözümüzdür. 

Göz kuruluğu, sebebe müteveccih biçimde rehabilitasyon edilmelidir. Mesela, şayet göz kuruluğu antidepresan kullanımı sonrasında alana gelmişse, bu vaziyet ilacın tetiklediği bir vaziyet de olabilir. Bu vaziyette, rahatsızlık alakalı tüm hekimlerin sürece müdahale edilmesiyle rehabilitasyon edilmelidir. 

Rehabilitasyonun en ehemmiyetli tanımlayıcısı, gözyaşı kuruluğunun sebebi ve ne cins bir kuruluk olduğudur. Kimi zaman, gözyaşı ölçüyü eksilmese de kuruluktan şikayet edilebilir. Bu vaziyette de, gözyaşının niteliği düşmüştür. Rehabilitasyon bu gidişata müteveccih olmalıdır. 

Göz kuruluğunun geçmesi için kullanılabilecek bir hayli rehabilitasyon usulü vardır. Gelin bu

yöntemleri araştıralım:

Yapay gözyaşı dayanağı: Göze, yapay gözyaşı damlası damlatılır. Yapay gözyaşı, klasik gözyaşı gibidir. Gözün kayganlaşıp ıslamasına destek eder. Batma bulgusu beklenmeden yapay gözyaşı rehabilitasyonuna başlanabilir. Yapay gözyaşlarının çok muhtelif seçenekleri vardır. Göz kuruluğu yaşayan birey için en uygun olan yapay gözyaşı damlasına göz hekimi karar vermelidir.

Tıkaç kullanımıyla gözün kendi salgısının korunması: Hastalarda yapay gözyaşı yeterli olmazsa, gözyaşı kanalının göz kapağındaki alt veya üst ucuna özel tıkaçlar konulabilir. Bu tıkaçlar, kanalların ağzını geçici ya da kalıcı olarak kapatarak gözün kendi salgısı korur ve gözler nemli kalmış olur. Bu sayede, yapay gözyaşı kullanılıyorsa, onun da tesir süresi uzar.

Sargı kontakt lens kullanımı: Gözde bireyi çok fazla rahatsız edecek derecede kuruluk varsa, damlaya devam etmek suretiyle sargı kontakt lens kullanımı da önerilebilir.

Göz kuruluğu rehabilitasyonu uzun soluklu bir rehabilitasyondur. İlaçlar bir kere kullanılıp vazgeçilmemelidir. Gereksinim halinde, yapay gözyaşı dayanağı devam etmelidir. 

Göz kuruluğu yaşanmaması için alınabilecek tedbirler var mıdır?

Göz kuruluğu hakimiyet edilemeyen sebeplere bağlı olmadığı sürece, yasaklanması için yapılabilecek birkaç şey vardır. 

Uzun müddet TV, telefon ya da bilgisayar kullanılması gerekiyorsa, alakalı aygıtların ekranına, göz kapaklarının azıcık kapalı durmasını sağlayacak biçimde üstten bakmak.Okumaya ve ekrana bakmaya muhtemel olduğunca sık aralıklarla ara vermek ve uzağa bakarak gözleri dinlendirmek.Ekrana çok yakından bakmamak.Sık sık göz kırpmak.Kontakt lens kullanımında, göz hekiminin lensle alakalı tüm uyarılarına dikkat etmek ve lensleri sıkça çıkararak gözlere hava aldırmak. Asla ve asla lenslerle uyumamak.Gözlerin ve göz kapaklarının pakliğine dikkat etmek. Pis etraflardayken ya da lekeli ellerle gözü ovuşturmamak.Kuru etrafta çalışılıyorsa, havayı ıslatıcı makineler kullanmak.Doğrudan ateş önünde oturmamak.Klimalı etraflarda uzun müddet kalmamak.Floresan ışıktan muhtemel olduğunda kaçınmak.Uyunan odanın nemli olmasına özen göstermek. Büyük boy bir havlu nemlendirilip kalorifere konursa oda ıslatılabilir.Güneşli ve rüzgarlı havalarda güneş gözlüğü takmak.Organik kozmetik mahsulleri kullanmak, çok fazla makyaj yapmamak.Makyajı silmeden uyumamak.Dengeli beslenmek.Omega-3 ve keten tohumu gibi yiyecek destekleriyle yağ bezlerinin imal biçimini klasiğe çevirmeye çalışmak.Bol su içmek.Kumpaslı olarak göz hekimine tetkik olmak.