Son Haberler

Göz Kapakları Neden Şişer, Nasıl Geçer?

-
Eylül 12, 2022
Göz Kapakları Neden Şişer, Nasıl Geçer?

Göz kapağı şişmesinin altında uyuyan nedenler çok muhtelif olması yeniden bu şişme vaziyetinin ağrılı ya da ağrısız, yalnızca göz üst kapağı ya da alt kapağı da dahil olacak biçimde, irinli ya da irinsiz şişmeler biçiminde kendini gösterir. Göz kapağı şişmeleri genel olarak bir ödem yaradılışınıdır ve şayet göz kapaklarımız sis ise gözü saran bağ dokularımızın irin enflamasyon ya da fazla akışkan alana getirdiğini öğrenmeliyiz.

Göz kapaklarının şişme sebepleri incelendiğinde 70 den fazla sebeple karşılaşılabilir. Bunlardan başlıcalarını başlıklar halında sayacak olursak, şu biçimde sıralanabilir;

Endokrin Problemleri

Böbrek Problemleri

Tiroid Hastalıkları Hipo Troid, haşimato troiti vb.gibi

Metabolik meseleler diyabet, şeker hastalığı vb. gibi

Üst solunum yolu hastalıklar faranjit, sinüzit vb. gibi

Alerjik hastalıklar, göz enfeksiyonu, göz yaralanması, göz kapağı yangısı blefarit, göz nezlesi konjuntivit

Daha bir çok ehemmiyetli hastalığın göstergesi olabilecek göz kapağı şişmeleri, görememe tehlikesine kadar varabileceği için şayet kronik bir halde ve rahatsız etme ebadında ise belli bir hekime gitmekte fayda vardır. Yalnız rahatsız etmeyen ve konutlarımızda kendimizin rehabilitasyon edebileceğimiz ya da konutlarımızda bu tip göz kapağı şişmelerine karşı ihtiyat alabileceğimiz gidişatlar da mevcuttur.

Göz Kapağı Şişmesinin Neticeleri

Göz kapağı şişmelerinin en riskleri neticeleri orbital selülit, Graves hastalığı ve öküler herpestir ki bu hastalıklar görme kaybının eksilmesine ve hatta kaybına kadar varabilmektedirler. Bazı göz alerjileri de madde, çilek, polen, kuş tüyü, güneş alerjisi gibi göz kapaklarının şişmesine neden olabilmektedir. Bu gidişatta gözümüzün nelere karşı fazla tepki verdiğini öğrenip buna göre evvelinde ihtiyat almalıyız ve alerji neticeyi şişen göz kapaklarımızı alerji oluşturan maddeye karşı hoşça dezenfekte etmemiz gerekmektedir.

Kadınlarda menstural dönemlerde de göz şişliği çoğalabilmektedir. Bu gidişatta yeniden tuzlu besinlerden uzak durmak, yastığı birkaç cm yükseltmek, yatmadan evvel şu içmemek bu şişlikleri yasaklayacak ya da eksiltecektir. Bu vaziyetlerde sabah geceden buzdolabına koyduğumuz bir göz bandını 15 dakika süresince gözümüze takılı bir biçimde uzanmamız ya da bir havluya sardığımız buz parçaları ile gözümüze pres yapmamız yeniden bu şişliklerin önüne geçmemizde dayanakçı olacaktır. Sabahları aynanın karşısında soğuk su ile suratımızı yıkadıktan sonra parmak uçlarımız ile göz kapaklarımıza masaj yapmamız da yeniden tesirli neticeler gösterecektir.

Şayet kumpaslı olarak kontakt lensler kullanıyorsak kullandığımız lensler ve göz damlalarına dikkat etmeliyiz, bazı vaziyetlerde bazı göz damlalarına, lenslere ya da lens akışkanlarına karşı alerji sahibi olabiliriz. Bu gidişatta bu alerjileri hekimimize bildirerek değişik lens akışkanları ya da kontakt lensler yazmasını rica etmeliyiz.

Aynı biçimde göz makyajlarını arındığımız akışkanlar ve kremler de alerji yaradılışına karşı özenle seçilmeli ve olası olduğunca natürel mahsuller seçim edilmelidir. Göze alerjik bir maddenin temas etmesiyle beraber genelde Histamin salgılanması ile oluşan alerji göz kapaklarının şişmesine vada bazı vaziyetlerde göz beyazlarının da kızarmasına neden olabilir. Göz kaşıntısı ile kendini emin eder.

Göz kapağı şişmesinin en çok karşılaşan bir öteki sebebi ise arpacıktır. Arpacık aslen bir bakteriyel enfeksiyondur ve meybomiyan biçiminde de oluşabilir. Sıradanda gözün lüzum dinlediği yağı üreten bu bez bu iltihaplanma neticeyi tıkandığında gözde bir şişme ortaya çıkar. Yalnızca bir arpacık tam göz kapağının şişmesine neden olabilir ve genelde acı veren bir vaziyettir. Arpacıklar küçükten büyüğe her yaştan kimsenin gözünde belirebilen gidişatlardır ve kendini gösterdiği anda elimizin altında bulunan usullerle arpacığa karşı korunmamızı almalıyız.

Tıbbi adı Blefarit olan Göz yangısı, yeniden göz kapaklarımızın şişmesine neden olan gidişatlardan bir öbürüdür. Göz kuruluğu var ise Blefarit yaradılışı da çok sık görülen bir vaziyettir. 

Göz Kapağı Şişmesinin Tedavisi

Genel olarak sebepleri bu biçimde sayılabilecek göz kapağı şişmelerine ilk rehabilitasyon olarak konutlarımızda uygulayabileceğimiz bazı çözümler mevcuttur. Bunlardan ilki gözlerimizi uzun müddet açmayacak biçimde yatmak olabileceği gibi, ağlayarak göz yaşı damlaları ile gözümüzün kendini dezenfekte etmesini sağlamak da öteki bir çözüm usulü olarak kullanılabilmektedir.

Sodyum kullanımının arttırılması da gözlerimizin kendisini dezenfekte etmesine dayanakçı olacaktır. Bu gidişatta çok fazla tuzlu mahsuller harcamamız gerekir. İlk etapta sınayabileceğimiz çözümlerden bir değişiği de soğuk sudur. Soğuk su ile şişme olan göz kapaklarımıza bir pamuk ya da pak bir bez takviyeyi ile kompres yaptığımızda gözlerimizin azıcık rahatlayacağını sezeriz ancak irinli vaziyetlerde bu harekât tek başına ise yaramayacaktır.

Göz alerjisi neticeyi oluşmuş şişliklere karşı ise Antihistamin ilaçlar önerilebilmektedir. Bu gidişatta antihistamin göz damlaları ya da oral yolla alınan alerji ilaçları ise yarayacaktır. Ya da alerjiniz ciddi gidişatta ise hekiminiz streroid damlası yazabilir. Göz kapağı şişmelerinin göz nezlesi ya da enfeksiyonlara sabretmesi gidişatında ise belli antibiyotik veya Antienflamatuarlara lüzumunuz olacaktır.

Göz kapaklarının şişmesi veya kızarması gidişatında gözlerinizi kaşımaktan ya da ovmaktan belli sakınmalısınız. Elinizden geldigince gözlerinizi pak yakalamaya özen göstermelisiniz, şayet lens kullanıyorsanız, lenslerinizi çıkarıp yine lens kullanıncaya kadar öncelikle sislerin inmesini beklemelisiniz. Şişliğin çoğalmaması için kan akışına lüzumunuz olacaktır ve bu da başınızı dik yakalamanız gerektiği mantığına gelmektedir. Uzanmak kan akışını yavaşlatır ve şişlikleri arttırır.

Evlerimizdeki natürel ilaçlara bakacak olursak öncelikle çaylar, siyah çay ya da papatya çayı birinci dayanakçınız olacaktır. Şişliklere karşı siyah çaylarla pak bir biçimde yapacağınız kompres göz kapaklarınızdaki şişmelerin inmesine dayanakçı olacaktır. Aynı biçimde pak bir biçimde kesip uygulayacağınız patates de hem göz ve göz etrafınızın arınılmasını hem de şişliklerinin eksilmesini sağlayacaktır.

Organik sebeplerin dışında dışsal etrafsal etkenlerle şişmiş göz kapakları için konutunuzda uygulayacağınız usuller gerçekten size dayanakçı olacaktır. Etrafsal etkenler göz kapaklarının şişmesinde organik nedenler kadar çok rol oynamaktadırlar. Gece nasıl yattığınız, yastık yüksekliğiniz vs. göz kapaklarının şişmesinde tesirli olmuş olabilirler.

Aynı biçimde etrafsal etmenlere, yediğimiz ve içtiğimiz yiyecekler de sayılmalıdır. Çok fazla içki tüketimi, çok tuzlu yemekler, göz kapaklarına uygulanan krem ve kozmetiklerin aşırılığı da göz kapaklarının şişmesine neden olabilirler.

Göz kapakları şişmesinin altında uyuyan ehemmiyetli organik bir hastalık yoksa ilk olarak yapmamız gereken gün içerisinde içtiğimiz şu oranını çoğaldırmak olmalıdır. İkinci sırada ise göz pakliğimize verdiğimiz ehemmiyet. Uzun müddet makyajın gözlerimizde kalması ya da göz kapaklarının soluk almasını yasaklayacak kadar çok kremlerin kullanılması da yeniden aynı biçimde göz kapaklarının şişmesine neden olacaktır. Şayet sahip olduğumuz uzun süreli ağrısız göz kapağı şişme problemlerimiz varsa öncelikle makyaj yapma, arınma ve krem sürme alışkanlıklarımızı gözden geçirmeliyiz. Uyuduğumuz yastığı azıcıkçık yükseltmek yeniden şişliğe karşı dayanakçı olacaktır.

Uzun süreli göz kapağı şişliklerinde rastgele bir acı ya da ağrı olmaması gidişatında göz kapaklarımızda yeniden de ödem oluşma ihtimalinin olabileceğini unutmamalıyız bu gidişatta yeniden bir hekime göstermekte fayda vardır. Ayrıca konutta pak parmaklarla gözlerimiz çok bastırmadan yumuşak bir biçimde masaj yapmamız da oluşan bu ödemlere karşı iyi gelecektir.