Son Haberler

Genç Werther’in Acıları Romanının Özeti ve Tahlili

-
Eylül 15, 2022
Genç Werther’in Acıları Romanının Özeti ve Tahlili

Dünya klasiklerinden olan ve kesinlikle okunması gereken Genç Werther’in Acıları romanının özetini ve incelemesini yazımızda anlatmaya çalıştık.

Genç Werther’in Acıları Romanının Özeti ve Tahlili

Genç Werther’in Acıları isimli roman ünlü yazar Goethe’ye sahip olduğu ünü kazandıran romandır. Genç Werther’in Acıları romanı piyasaya ilk çıktığı zaman, o günün Almanya’sında büyük tesir bırakır ve Alman cemiyetindeki melankolik, duygusal bireylerin sarı pantolon ve mavi ceket giyerek sokaklarda dolaşmasına sebep olacak bir moda akımına sebep olur. Moda akımı olmasını bir yana bırakacak olursak Genç Werther’in Acıları isimli roman piyasaya çıktığı yarıyılda birçok bireyin intihar etmesinin asıl sebebi olarak gösterilir. Roman piyasaya çıktıktan sonra Almanya’da intihar olaylarının büyük oranda çoğaldığı görülür.

Goethe’nin Genç Werther’in Acıları romanını kaleme alırken kendi yaşanmışlıklarını yazdığı bilinmektedir. Henüz 25 yaşında genç bir avukat olan Goethe, Wetzler Mahkemesinde birlikte çalıştığı dostunun nişanlısı Charlotte Buff ismindeki kadına aşık olur. Başına gelen bu karşılıksız aşk sonucunda düştüğü duygu ve terbiye karmaşasını Genç Werther’in Acıları isimli romanda anlatmaya çalışır.

Genç Werther’in Acıları Romanının Mevzusu

Aydın bir genç olan Werther’in şehirden ve cemiyetten kaçarak sessiz sakin bir yere yerleşir. Romanda Werther, taşındığı ufak yerde tanıştığı Lotte’ye aşık olur. Ancak bir problem vardır ki o da Lotte’nin nişanlı olmasıdır. Romanda Werther’in, Lotte’ye olan imkansız aşkı suratından intihara sürüklenmesini dostu Wilhelm’e yazdığı mektuplardan okuruz.

Genç Werther’in Acıları Romanının Özeti

Werther yaşadığı şehri terk ederek sessiz sakin bir yer olan Wahlheim’e yerleşir. Burada yaşadıklarını ve hislerini en yakın dostu olan Wilhelm’a mektup yazarak anlatır. Werther keşfettiği bu yerden çok memnundur. İstediği gibi kafasını dinleyebilmekte ve istediği gibi resim yapabilmektedir. İlk zamanlar eğitimli bkocaman ile sohbetler eden Werther, bu genç ile hiç uyuşamaz. Daha sonra tanıştığı Prensin memurlarından ismi romanda S.. olarak geçen 9 çocuklu bir adam ile tanışır. Bu adamı çok sever ve adamın onu evine davet etmesi üzerine emin geleceğini söyler. Adam eşinin vefatından sonra şehirden uzaklaşmak için Prensin av köşklerinden bcerahate taşınarak 9 çocuğu ile birlikte yaşamaya başlamıştır. Werther, adamın en büyük kızı hakkında büyük methiyeler dinler.

Resim yapmak için çıktığı bir gün hareketsiz oturan çocukları çizmeye başlar. Akşama doğru çocuklara bir kadın yanaşır. Kadın çocukların annesidir. Eşinin miras davası için şehre gittiğini söyler. Werther, çocukların her bcerahate para verir. Werther, kasabanın çocukları ile iyi geçinmek ve çocuklara kendini kabullendirmek için özellikle çaba sarf eder. İlerleyen günlerde bir genç ile daha tanışır. Genç, dul bir kadının işlettiği handa çalışmaktadır. Werther, Wilhelm’e yazdığı mektupta genç adamın kadına hissettiği duyguların sbağışlamalığını kelimeler ile anlatamayacağını söyler. Wahlheim’e iyice alışan Werther, bir baloya davet edilir. Baloya katılmak için yanına bir partner bulur. Kiraladığı araba ile partneri ve partnerinin teyzesi ile yola koyulur. Baloya varmadan evvel partnerinin bir dostunu da almaya gideceklerdir. Araba ormanın içindeki konuta doğru yola devam eder. Partnerinin teyzesi, almaya gittikleri kıza dikkat etmesi ve aşık olmaması mevzusunda Werther’i uyarır. Werther merakla bu ihtarın sebebini sorduğunda kızın nişanlı olduğunu öğrenir. Kızın evinin önüne geldiklerinde hizmetliler biraz bilave etmelerini rica eder. Werther kızı almak için konuta girer. Konutta ufak çocuklara bir ekmeği hisse etmekte olan Charlotte S..’yi görür. Bu kız daha evvel tanıştığı danışman S..’nin kendisinden methiye ile bahsedilen en büyük kızıdır. Werther, Charlotte’ye ilk gördüğü anda aşık olur. Partnerinin teyzesinin uyarısını çoktan unutur. Charlotte ile tanıştıktan sonra arabaya binerek yollarına devam ederler. Arabada sohbet devam eder. Balo yerine vardıklarına Chorlette’nin ve teyzenin kavalyeleri onları bilave etmektedir. Birkaç danstan sonra Werther, Charlotte’nin kavalyesinden izin alarak Charlotte ile dans etmeye balar. Bütün gece Charlotte ile zaman geçiren Werther, Charlotte’yi evine bıraktığında tekerrür görüşebilmek için Charlotte’nin onayını alır. Bu buluşmalar bir kere ile de kalmaz.

Charlotte S.’e herkez Lotte diye hitap eder. Werther ve Lotte balodan sonra hemen hemen her gün buluşur ve birlikte zaman geçirirler. Lotte’nin bir yere gitmesi ya da bcerahati ziyaret etmesi gerektiğinde yanındaki refakatçisi her zaman Werther olur. Yaşlı kadını ziyaretlerinde, Kasabanın Papazı ve eşini ziyaret ettiklerinde ya da Lotte’nin akordu bozuk olan piyanosunun tamiri için Werther her zaman Lotte’nin yanındadır. Werther, Lotte’den ayrı kalamamaktadır. Her gün bir bahane ile Lotte’nin yaşadığı orman içindeki evine gider. Lotte’nin kardeşleri de Werther’i kabullenir ve Lotte’ye dinledikleri sevgiyi Werther’e de gösterirler.

Werther’in fobi ile bilave ettiği gün kazanç ve Lotte’nin nişanlısı Albert kasaba’ya geri döner. Werther, Lotte ile olan dostluğunu Albert’in yanında da göstermek zorunda kalır. Ne zaman Lotte’yi ziyarete evine gitse Albert evin bahçesindeki kameriyede oturmaktadır. Werther, Albert’i Lotte ile arasındaki tek mani olarak görse de Albert’e kızamaz ya da ondan nefret edemez. Zira Albert’in ne kadar iyi ve dürüst bir insan olduğunu istemese de kabullenmek zorundadır. Lotte ile ne kadar iyi bir dostluk kurduysa Albert ile de o kadar iyi bir dostluk kurar. Werther, Albert’e karşı asla makûs düşünmez. Albert’te Werther’i sever ve dostluğunu kabul eder. Yeniden de Werther, “Acaba yalnız kaldıklarında Lotte’yi kıskançlık krizleri ile bunaltıyor mu?” diye usundan geçirmeden edemez.

Bir gün ormanın derinliklerine gezmeye karar veren Werther, Albert’deri duvarda asılı olan silahlarından bcerahati ister. Albert’te içini doldurmayı göze alıyorsa ödünç almasında hiçbir sıkıntı olmadığını söyler. Werther silahı yanındaki dayanakçısına doldurması için verir. Ancak dayanakçı silah ile yanındaki kızlara şaka yaparken silah patlar ve kızlardan bkocamanın başparmağına isabet ederek kızın parmağını kırar. Werther, o günden sonra o silahı hiç doldurmaz. Yeniden bir seferinde Werther boş silahı kafasına yasladığı bir gün Albert odaya girer. Werther’in bu hareketine sinirlenen Albert, insanın kendi canına kıyması kadar aciz bir gidişatın olmadığını söyler. Werther ise bu gidişatı bir cesaret göstergesi olduğu mevzusunda ısrarcıdır. Bu mevzu hakkında uzunca konuşurlar.

Albert ve Lotte’yi birlikte görmeye daha fazla direnemeyen Werther, Wahlheim’den gitme kararı alır. Albert ve Lotte’ye veda eden Werther, saraya dahil bir işe girer. Geleceği olan ve yükselme garantili bir işe. Yeni taşındığı yerde Kont ile çok iyi uyuşurlar. Ancak sevmediği insanlarda oldukça fazladır. Froylayn B. isminde bir kız ile tanışır. Kıza karşı pozitif sıcak duygular hisseder. Bu arada Lotte ve Albert’in evlendiği haberini alır. Aradan geçen zamanda çalıştığı yer Werther’e ağır bir yük gibi gelmeye başlar. Kont’un tertip edildiği bir baloya bizzat Kont’un davetlisi olarak katılır. Ancak davetteki hiç kimse Werther’in orada olmasını istememektedir. Werther’de o kadar burjuva insanının arasında olmaktan memnun değildir. O saate kadar kalmasının tek sebebi Froylayn B..’dir. Kont, Werther’den, kibarca balodan ayrılmasını ister. Kont da Werther’e söyledikleri için dramatiktir. Werther, o gece baloda olanları Froylayn’dan öğrenir. Kaldığı şehre ve işine daha fazla direnemeyen Werther, istifasını verir. Veliaht Prens’in davetini kabul ederek onun sarayında zaman geçirmeye karar verir. Yol sırasında da doğduğu şehre uğrayarak çocukluk anıları arasında bir süre kaybolur. Prens ile de fazla direnemeyen Werther, huzuru ve aşkı bulduğu Wahlheim’e dönme kararı alır. Wahlheim’e döndüğünde ilk karşılaştığı şahıslar, romanın başında resmini çizdiği çocuklar ve annesi olur. Çocukların en ufak olanının sefaletten can verdiğini, miras davası için şehir dışına çıkan baba ise eli boş döndüğünü öğrenir. Ne yapacağını bilemeyen Werther, ufağa armağanlar vererek oradan uzaklaşır.

Daha sonrada hancı kadına aşık olan adamı merak eder. Ancak kimse o genç adam hakkında konuşmak istemez. Genç adamı başka bir yerde gören Werther, genç adamdan vakaların aslını bilmek ister. Genç adam tutkusuna yenik düşerek Hancı kadına aşkını itiraf eder ve kadın ile birlikte olmaya çalışır. Ancak kadın onu yalanlar. O sırada da genç adamı hiç sevmeyen ve hancı kadının mirasında gözü olan ufak kardeşi bu hadiseyi adamdan kurtulmak için fırsat bilir ve genç adama kötüle atar. Adam kasabayı terk etmek zorunda kalır. Hancı kadın ise kendine yeni bir dayanakçı bulur.

Albert ile Lotte ile dostluğunu devam ettiren Werther, bir gün şehir dışında bir gezintiye çıkar. Merada zihinsel manili bkocaman ve annesi ile tanışır. Ancak kadının anlattıklarının tamamını dinlemeden oradan parçalar. Daha sonra o manili adamın Lotte’nin babası ile çalışan bkocaman olduğunu ve Lotte’ye olan aşkı suratından işten kovulduğunu bilir. Adam bütün bunların sonucu usunu yitirerek us hastanesine yatırılmıştır.

Hancı kadının eski dayanakçısının yeni takviyeciyi öldürdüğünü dinlediğinde hemen hadise yerine giden Werther, tutulan suçluyu savunmaya başlar. O adamı kendi yerine koymaktadır. Zira Lotte’ye olan aşkının kendisini Albert’i öldürmeye götürebileceğinin farkındadır.

Werther sadece kendi yaşamına son vermeye karar verir. Evvel Lotte’ye aşkını sarih sarih itiraf eder. Ancak Lotte o kadar iyilik meleği timsali bkocamandır ki Werther’e karşı boş olmasa da Albert’e hıyanet etmeyi kabul edemez. Yalanlanan Werther, Albert’deri tekerrür aldığı silahı doldurarak intihar eder.

Genç Werther’in Acıları Romanının Kahramanları

Werther: Okumuş, iyi bir eğitim almış varlıklı bir ailenin çocuğudur. Cemiyetin ikiyüzlülüğünden sıkılarak bir kasabaya yerleşir. Burada sadece resim yapar ve yanından hiç ayırmadığı Homer’i okur. Sessiz, sakin yaşamı Lotte ile tanışanca tamamen değişir.

Wilhelm: Werther’in çocukluk dostu. Vakaları Werther’in Wilhelm’e yazdığı mektuplardan bilmekteyiz. Wilhelm hakkında çok fazla balaka yoktur. Ancak usu başında bkocaman olarak Werther yol göstermeye ve us vermeye çalışır.

Lotte: Melek denecek kadar hoş ve iyilik timsali bir kız. Sekiz kardeşini annesi can verdikten sonra anneleriymiş gibi büyütür. Werther’e karşı hisleri olsa da Albert ile konutlu olduğu için Albert’e hıyanet etmek istemez.

Albert: Lotte’nin nişanlısıdır ve daha sonra kocası olur. Werther’in Lotte’ye olan hislerini bildiğini varsayabiliriz. Ancak Werther gibi iyi bcerahate de güvenmektedir.

Genç Werther’in Acıları Romanında Mekan

Romandaki hadiseler ufak bir yerleşin yeri olan Wahlheim isminde bir vadidir.

Genç Werther’in Acıları Romanında Zaman

Mektup biçiminde yazılan romanda günler mektup başlarında sıralı bir biçimde verilir. Romanın akışı hep ileriye dönüktür.

Genç Werther’in Acıları Romanının Analizi

Goethe’nin kendi yaşamından esinlenerek yazdığı bu roman, mektuplar halinde yazılır. Bu hali ile bile yarıyılında yazılan eserlerden ayrılabilir. Belli bir noktadan sonra ise romanın anlatımı, Werther intihar edeceği için romanı derleyen birey ağzından devam eder.

Sanatsal bir dille yazılan bu romanda mekan, duygu ve düşünce tasvirinin anlatımında süslü bir dile sahip olduğu basitçe görülebilmektedir.