Son Haberler

Fransa’nın En Değerli 10 Markası ve Sektörel Geniş Liste

-
Eylül 3, 2022
Fransa’nın En Değerli 10 Markası ve Sektörel Geniş Liste

Fransa’nın En Değerli 10 Markası ve Sektörel Geniş Liste

Dünyanın altıncı, Avrupa Birliği’nin de Almanya ve İngiltere’nin ardından üçüncü büyük ekonomisi olan Fransa, küresel ölçekte yüksek öğrenilirliğe sahip çok rakamda markaya konut sahipliği yapmaktadır. Fransa’nın en bedelli markaları arasında lüks giyim ve kozmetik işletmeleri üst sıralarda yer alır. İşte, 2019 bilgilerine göre Fransa’nın en bedelli markaları:

1- Louis Vuitton

louis vuitton

Fransız moda konutu Louis Vuitton, dünyanın en bedelli lüks markasıdır. 2019 istatistiklerine göre, şirketin marka kıymeti 46.3 milyar dolardır. 1854 senesinde Louis Vuitton tarafından kurulmuş, bayanların modaya alakasının ve seyahat imkânlarının çoğaldığı bu yarıyılda bagaj olarak kullanılan sandıklarla imale başlamıştır. Şirketin LV damgasının bulunduğu bagajları ikonik olarak değerlendirilir. Louis Vuitton seneler içinde lüks bagajlardan ten çanta, pabuç, hazır giyim, güneş gözlüğü ve aksesuar alanlarında da imale geçerek dünyanın önde gelen lüks moda konutlarından birine dönüşmüştür. Bugün 50 ülkede 460’dan fazla mağazaya sahiptir.

2- Chanel

chanel

Chanel, moda tarihinin en ikonik mahsullerinden bir haylisine imza atan moda konutu olarak öğrenilir. 1910 senesinde Gabrielle Bonheur Chanel tarafından kurulan işletme bugün 39.2 milyar dolarlık marka kıymetine sahip. ‘Coco Chanel’ ismiyle anılan kurucusunun bizzat yarattığı iç içe geçmiş iki C harfinden oluşan logosu, No.5 adlı efsanevi parfümü, iki parçalı Chanel ekipleri etek-ceket ve ‘Minik Siyah Giysi La Petite Robe Noir moda tarihinde devrim yaratmış tasarımlardır. Bugün dünyada 300’ü aşkın noktada hizmet veren Chanel’in 20 bin çalışanı bulunmaktadır. ‘Coco Chanel’in özel yaşamı ve Fransa’daki Nazi işgali sırasında Almanlar için ajanlığı yaptığı doğrultusundaki iddialar günümüzde hâlâ tartışılmaktadır.

3- Hermès

hermes

Ünlü moda konutu olan Hermès, Fransa’nın üçüncü en büyük markasıdır. Hermès’in marka kıymeti 31.5 milyar dolardır. 1837’de Thierry Hermès tarafından Avrupa’nın soylu ailelerine satış yapma emeliyle, lüks bir marka olarak kurulmuştur. Hermès bugün daha çok ten çantaları ile tanınmakla birlikte aksesuar, kravat, parfüm, saat ve mobilya gibi alanlarda da imal yapmaktadır. At otomobilli logosu meşhurdur.

4- L’Oréal

loreal

Dünyanın en büyük kozmetik işletmeyi olan L’Oréal 26.1 milyon dolarlık marka kıymetine sahiptir. İşletme saç ve cilt bakımının yanı gizeme makyaj ve parfümeri mahsullerinde lider bir markadır. L’Oréal’in esasları 1909 senesinde, Alman orijinli Fransız kimyacı Eugène Paul Louis Schueller’in ‘Oréale’ ismini verdiği bir saç boyası yöntemi geliştirmesiyle atılmıştır. Schueller bir vakit kendi geliştirdiği mahsulleri Paris’teki kuaförlere satmış; 1919 senesinde ‘Société Française de Teintures Inoffensives pour Cheveux Fransa Tehlikesiz Saç İşletmesi’ ismiyle işletmesini kurmuştur. 1920’de yalnızca üç kimyacı istihdam eden L’Oréal bugün dünya çapında 80 bini aşkın çalışana sahiptir.

5- Orange

orange

Dünyanın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden biri olan Orange’ın marka kıymeti 20.1 milyar dolardır. Fransa’nın en büyük, Avrupa’nın dördüncü, dünyanın ise 12’inci en büyük GSM cerrahı olarak bugün 17 ülkede hizmet vermektedir. Dünya çapında 256 milyon alıcıya ve toplamda 160 bine yakın çalışana sahiptir. Orange 1994’te Paris’te kurulmuş ve 2000’de France Télécom’la birleşmiştir.

6- Lancôme

lancome

Lüks parfüm ve kozmetik markası Lancôme, L’Oréal bünyesi altında faaliyet göstermektedir. Marka kıymeti 11.4 milyar dolardır. Lancôme, cilt bakımı mahsulleri, makyaj malzemeleri ve parfümleri ile dünya çapında popüler bir markadır. 1935 senesinde bir parfümeri olarak kurulan işletme ismini, Fransa’nın Indre Vadisi’ndeki Lancosme Ormanı’ndan alır. Şirketin tek bir altın gül görünümündeki logosu da, bu ormanın meşhur güllerinden esinle planlanmıştır. Lancôme seneler içinde makyaj ve cilt bakımı alanlarında da mahsuller geliştirip kısa vakit içinde ismini duyurmuştur. Lancôme 1964’deri bu yana L’oreal bünyesinde faaliyet gösterir.

7- Cartier

cartier

1847 senesinde Paris’te Louis-François Cartier tarafından kurulan lüks mücevher ve saat markası Cartier’nin marka kıymeti 7.4 milyar dolardır. 1964 senesine dek aynı ailenin sahibi olduğu marka bugün Swiss Richemont Group bünyesinde faaliyet göstermektedir. Dünyanın en prestijli mücevher işletmelerinden biri olan Cartier, krallık aileleri tarafından da seçim edilmesiyle birinir. 1900’lerin başından bu yana hem dakikliği hem de tasarımları ile rakiplerinden ayrışan saatleri özellikle meşhurdur. Cartier bugün 125 ülkede 200’den fazla mağazaya sahiptir.

8 – SFR

sfr

SFR Société Française du radiotéléphone, Fransa’nın ikinci en büyük GSM cerrahıdır. Marka kıymeti 7.4 milyon dolar olarak ölçülmektedir. Altice Europe işletmesi bünyesinde faaliyet gösteren SFR Fransa içinde milyonlarca alıcıya sahiptir. 22 milyondan fazla mobil telefon kullanıcısı ile 6 milyondan fazla internet hizmeti kullanıcısı vardır. SFR Fransa dışında da ülkenin daha önceki kolonileri olan Karayip adaları Martinique ve Guadeloupe’ın yanı gizeme Guyana, Mayotte ve Réunion adasında hizmet vermektedir.

9- AXA

axa

200 seneyi aşkın geçmişiyle dünyanın en tanınmış yatırım, emeklilik ve sigorta gruplarından biri olan AXA’nın marka kıymeti 7 milyar dolar olarak ölçülüyor. 1816’da Mutuelle de L’assurance contre L’incendie adıyla kurulan firma, 1985 senesinde dünyanın her yerinde kolay telaffuz edilebileceği görüşüyle AXA adını almıştır. AXA Grup bugün başta Batı Avrupa, Kuzey Amerika, Asya-Pasifik bölgesi ve Ortadoğu olmak üzere dünyanın hemen her noktasında faaliyet gösterir. Şirketin 2018 sonunda dünya çapında takribî 126 bin çalışanı olduğu öğrenilmektedir. AXA’nın Paris’teki ana büroyu ise 18’inci asırda inşa edilip 1990’ların sonunda çağdaş bir sırça yapı entegre edilmesi ile dikkat toplamaktadır.

10 – Garnier


Fransa’nın en tanınmış kozmetik markalarından biri olan Garnier, 1904 senesinde Laboratoires Garnier ismiyle Alfred Garnier tarafından heyetti. 1965’deri bu yana L’Oréal grubu bünyesinde faaliyet göstermektedir. Etrafçı ve natürel kozmetik mahsulleriyle de tanınan Garnier’in marka kıymeti 6.8 milyar dolardır. Değişik cilt tiplerinin yanı gizeme değişik kültürlere müteveccih mahsulleriyle, Garnier bugün dünyanın hemen her ülkesine satılmaktadır. Garnier, Asya ülkeleri, Çin ve Hindistan’da çok geniş bir pazar hissesine sahiptir.

Fransa’nın Öteki Büyük Markaları

Otomotiv

MichelinRenaultPeugeotCitroën

Finans/Sigorta

BNP ParibasCrédit AgricoleSociété GénéraleCrédit Mutuel

Enerji

TotalEDFENGIE

Turizm

Air France

Toptan Satış/Yiyecek/Meşrubat

CarrefourAuchanActiviaHennesyMoët & ChandonVeuve ClicquotRémy MartinLeroy Merlin MartellRicardEvianVolvicPerrierCarte D’Or

Mutfak Malzemeleri/Mobilya

TefalMaisons du Monde

Giyim/Parfümeri

DiorSaint LaurentGivenchyCélineVan Cleef & ArpelsDecathlon

Kozmetik

SephoraLa Roche-PosayClarinsVichyL’Occitane

Teknoloji/Telekomünikasyon/Medya/İnternetten Alışveriş

Free

*Bilgiler, dünyanın en büyük reklam ve pazarlama şirketlerinden Kantar Millward Brown’ın 2006’dan beri her sene yayımladığı BrandZ raporunun Fransa kısmından derlenmiştir.