Son Haberler

Fiber Tesbih Nedir, Özellikleri Nelerdir?

-
Eylül 13, 2022
Fiber Tesbih Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Kimilerimiz için dini bir alışkanlık, kimilerimiz için bırakılmaz bir hobi ya da yeri doldurulamayacak bir aksesuar… Hangi sebepten olursa olsun tesbihin kültürümüzdeki büyük ehemmiyeti inkar edilemez. Bu nedenle de cemiyetimizde tesbih üretme sanatı da tesbih sürüklemek kadar gelişmiş vaziyette. Genellikle babadan oğula geçen bu sanat dünyadaki eşi bulunmaz hoşlukta tesbihlerin ülkemizden çıkıyor olmasının en ehemmiyetli sebebi arasında yer alıyor.

Dünya üzerinde varolan tesbihlerin boncuklarının niteliği, rengi, yapısı, kalitesine göre sınıflandırılması da muhtemeldir. Maliyet olarak gösterilen farklılıklar da bu boncukların niteliğine ve kalitesine göre oluşmaktadır. En çok öğrenilen tesbih cinsleri oltu, kehribar, altın, gümüş, kemik, taş, kuka, abanoz gibi tesbih cinsleridir. Bu adlar genellikle tesbih boncuklarının yapıldıkları malzemelere göre değişmektedir. Başlığımızda da ismi geçen fiber tesbihler ise genel olarak yerli fiber tesbih, Alman fiber tesbihleri ve damarlı fiber tesbihler gibi çeşitlere bölmektedir. Fiber tesbihlerin en çok öğrenilen özelliği kullandıkça renklerinin değişmesidir. Piyasada en çok kırmızı, siyah ve koyu kahverengi fiber tesbihler bulmak muhtemeldir.

Fiber Tesbihin Zamanla Koyulaşan Rengi…

Pek çok tesbih meraklısının koleksiyonunda ehemmiyetli bir yer yakalayan fiber tesbihler, renklerinin koyulaştırılabilmesi için bir hayli farklı metot uygulanabilmektedir. Bunlardan ilki her gün kullanılan tesbihin ilk bir ya da iki hafta süresince her gün ceviz yağı ile yağlanmasıdır. Bu biçimde kullanılan tesbih iki haftanın sonunda kararmasını bitirecektir. Alman fiberi olarak geçen tesbihlerin bu biçimde kararma operasyonu reelleştirilebilir. Öncelikle söylemeliyiz ki, fiber tesbihlerin kararması için tavada ısıtılması yalnızca tesbihe hasar verecektir, bunu unutmamakta fayda var. Tesbihinizin hasar görmemesi ve uzun ömürlü olması için ısıtma yönteminden uzak durmalısınız.

Yerli fiber tesbihlerin renklerinin karartılması ise Alman fiber tesbihlerden daha uzun sürebilir. Yerli fiber tesbihlerin Alman fiber tesbihlerden daha çok yağa lüzumları vardır ve neme ve ıslanmaya karşı çok daha fazla duyarlıdırlar. Ellerinizin tesbih sürüklerken terlemesi bile bu fiber tesbihlere hasar verebilir. Bu surattan bu tesbihlerin özellikle kararıncaya kadar itinayla kullanılması gerekir. Islanmadığından emin olarak kuru bir biçimde yalnızca yağlayarak kullanılması tesbihin kararması için uygulanacak en tesirli ve verimli çözümdür.

Fiber tesbihlerin en büyük özelliği sürükledikçe değerleniyor olmalarıdır. Ne kadar çok çekildiğini başka bir deyişle kullanıldığını ise fiber tesbihin renginden kavramak muhtemeldir. Çok kullanılmış bir fiber tesbih koyu renge dönüşür. Hiç kullanılmamış fiber tesbihler ise daha çok turuncu, nar renginde ve daha sarih renklerdedir. Kullanıldıkça sadece rengi değişmez parlar ve cilalanır. Bu sebeple de fiber tesbihler zamanla değerlenir. Bunun yanı gizeme natürel bir ürün olan fiber tesbihler, değişik tesbihlerle karşılaştırıldığında oldukça sıhhatlidir. 

Tesbih sürüklemek, hepimizin bildiği gibi bir kültür olmanın yanı gizeme İslami günlük alışkanlıklardan da bir tanesi. Genel olarak namaz kıldıktan sonra çekilen tesbihler 33 ve katları biçiminde boncuklardan oluşur bu rakamlar ile Allah’ın sıfatları tek tek sayılır. İşte, kararan fiber tesbih, ne kadar çok kullanıldığının ve Allah’ın sıfatının ne kadar çok yinelendiğinin bir göstergesi olarak değer kazanır. Piyasada genel olarak 10 -15 TL arasında fiber tesbih bulmak muhtemeldir. Taşlarının niteliğine göre bu maliyet çoğalıp azalmaktadır.

Tarihi bilgilere bakıldığında 11, 33 ve 99 boncuklu tesbihleri Müslümanların ve 108 boncuklu tesbihleri de Budistlerin kullandıkları öğrenilmektedir. İncelendiğinde Hristiyanların da tesbih kullanma alışkanlıklarının olduğu görülmektedir ve onlar da Müslümanlarda olduğu gibi 33 boncuklu tesbihler kullanmaktadırlar. Yalnız onlar için bu 33 rakamının manası Hz. İsa’nın yaşadığı sene rakamını gösteren kutsal bir sayıdır.

Fiber Tesbihin Asıl Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bir Hayli sektörden üründe olduğu gibi fiber tesbih de sahtecilik ve imitasyon yapımı meselesiyle karşı karşıya kalmıştır. Fiber tesbih satın almadan evvel asıl olup olmadığını iyice hakimiyet etmelisiniz. Zira, değişik cinsli kararmasını beklediğiniz sahte tesbihiniz sizi yarı yolda vazgeçebilir. 

Sahte tesbihler genellikle plastiktir. Bunlar sahte olduğu en kolay anlaşılacak imitasyon imallerdir. Plastik tesbihler ısıya dayanıksız olmaları sayesinde de kolaylıkla fark edilebilir. Asıl fiber tesbihlerse ısıya karşı dayanıklıdır, plastik tesbihler gibi ısıya maruz vazgeçildiklerinde formlarını kaybederek biçim değiştirmezler. 

Yapı ve malzeme anlamında eşlik gösteren orijinal ve sahte fiber tesbihleri ayırt etmek ise plastiklere göre daha güç olabilir. Bazen sahte olup olmadığını kavramanın tek yolu bir vakit bekleyip tesbihin kararmasını beklemek dahi olabilir. Piyasada bulunan bir hayli fiber tesbih, renk metamorfozu müdahalesiyle karartılmış olabilir. Bu vaziyette tesbihle zaman geçirmek de yeterli olmayacaktır. Bu sebeple, fiber tesbih almaya karar verdiğinizde en emin satıcıyı bulmak için kendinize zaman ayırmanızı öneri ederiz. Gerek etrafınızdan daha evvel fiber tesbih satın almış olanların fikrini alarak gerekse internette arama yaparak en emin adlara erişebilirsiniz. Böylece fiber tesbihinizi gönül rahatlığıyla satın alabilirsiniz. 

Siyah Renkteki Fiber Tesbihlerin Kullanımı

Türkiye’de ve bir hayli İslam ülkesinde büyük rağbet gören fiber tesbihler, sert ve dış etmenlere dayanıklı malzemeden üretilmiş olmasıyla da dikkat toplamaktadır. Piyasada bulunan siyah renkli fiber tesbihler genellikle yerli imallerdir. Yeni alındığında siyah renkte olan fiber tesbihlerin değişik fiber tesbihler gibi koyulaşma kısmeti yoktur. Bu tesbihlerin renkleri kullandıkça  koyulaşmak yerine kullandıkça parlayacaktır. Sarih renklerdeki fiber tesbihler ise daha evvel de söylediğimiz gibi kullandıkça renkleri koyulaşan ve matlaşan tesbihlerdir. Alman ve yerli fiber tesbihleri renklerine bakarak birbirinden ayırmak muhtemeldir. Alman fiberi genelde turuncu ve nar rengine ile üretilirken, yerli mülkü fiber tesbihler genel olarak siyah renktedir. 

Gümüş helezoniler gibi muhtelif özel tasarımlarla farklı modellerde bulabileceğiniz fiber tesbihler, gümüş operasyona, mine operasyona gibi tasarım seçenekleri sunar. Ayrıca el üretimi modellerle de daha çok değer kazanırlar. Ustaların uzun emek ve zaman tüketerek elde ettiği fiber tesbihler, hemen her tesbih koleksiyoncusunun hayallerini süslemektedir.

Fiber Tesbih İle Alakalı Bunlara Dikkat!

Fiber tesbih, özellikle Türkiye’de bizim için bir üründen çok daha aşırısı olup yaşayan bir tarih ve kültürdür. Tesbih kullanıcıları ister fiber olsun isterse başka bir cins, tesbihlerini seçerken çok dikkatli olmalıdır. Bir Hayli model ve stilde üretilen fiber tesbih satın alırken, kendinizi en iyi yansıtan seçeneği seçmelisiniz. Unutmayın, tesbihinizle uzun zaman geçireceksiniz. Belki de gittiğiniz her yere onu da götüreceksiniz…

Tesbihinizin ne kadar büyük olacağına karar vermek de yeniden ehemmiyetli bir mevzudur. Misalin bileğine tesbih takmayı beğenenlerden biriyseniz, fiber tesbihinizi seçerken daha minik ebatlı bir ürün seçim etmelisiniz.

Fiber tesbihinizi çok sert bir biçimde sallamanız gidişatında ip ömrü kısalacaktır. Özellikle caddede ya da kalabalık mekanlarda fiber teşbihinizin kırılmasıyla taneleri kaybedebilir ve tesbihinizi bir daha asla bir araya getiremeyebilirsiniz.